Artykuł Dodaj artykuł

Jakie odpady wrzucać do zamówionego kontenera na odpady

Mówiąc „remont”, wielu z nas w pierwszej kolejności myśli o śmieciach, które w ogromnych czasem ilościach powstają w jego trakcie. 

Jakie odpady wrzucać do zamówionego kontenera na odpadyMówiąc „remont”, wielu z nas w pierwszej kolejności myśli o śmieciach, które w ogromnych czasem ilościach powstają w jego trakcie. Łatwo i legalnie można się ich pozbyć, dzięki zamówieniu kontenera na odpady. Co można do niego wrzucać? Jakie odpady należą do tzw. grupy poremontowej?

Podczas remontu – zarówno dużego, jak i tego nieco mniejszego – nie sposób uniknąć powstawania odpadów. Mogą to być stare, niepotrzebne już meble, elementy wyposażenia łazienki i kuchni, zerwane podłogi lub gruz. Jak większość czytelników na pewno doskonale wie, ich wyrzucenie do zwykłego pojemnika na śmieci jest nielegalne, a dla łamiących ten przepis przewidziana jest kara w wysokości nawet 500 złotych. Planując remont warto więc zamówić specjalny kontener.

Gruz i odpady poremontowe

Takie kontenery najczęściej służą do wyrzucania gruzu oraz odpadów poremontowych. Warto jednak podkreślić, że te pojęcia nie są równoznaczne, a według przepisów obie grupy odpadów znacznie różnią się między sobą. Do pierwszej należą beton, cegły i ceramika w różnej postaci.

Druga grupa to wszystkie odpady powstające w wyniku takich prac, jak zrywanie podłóg, wymiana drzwi i okien czy docieplenie budynku i zaliczają się do niej przede wszystkim tapety, futryny, ramy okienne, okleiny, opakowania po materiałach budowlanych czy folie i styropian.

Inne odpady w kontenerze

Kontener na odpady to też miejsce na śmieci innego rodzaju. Bez obaw możemy wyrzucić do niego między innymi drewno (w tym stare meble), przedmioty, które latami zalegały na strychu lub w piwnicy, a także elementy metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych.

Zamówienie kontenera będzie poza tym doskonałym rozwiązaniem, kiedy planujemy duże prace w ogrodzie. Możemy bowiem wyrzucić do niego odpady zielone (a więc skoszoną trawę, gałęzie drzew i krzewów oraz zgrabione liście) i ziemię.

Czego nie wyrzucać?

Warto przy tym pamiętać, że mimo dużej różnorodności odpadów, które mogą znaleźć się w kontenerze, nie powinniśmy wyrzucać do niego wszystkich śmieci. Niedozwolone są przede wszystkim odpady komunalne (a więc wszystkie, które w normalnych warunkach generuje gospodarstwo domowe).

Poza nimi, do kontenera nie powinniśmy wyrzucać też zużytych sprzętów elektronicznych i AGD – zwłaszcza części komputerowych, lodówek, akumulatorów i baterii. Nie jest on również odpowiednim miejscem na składowanie opon samochodowych, odpadów medycznych oraz papy, eternitu i azbestu.

Podobne artykuły