Artykuł Dodaj artykuł

Systemy kominowe – które najlepsze?

Pomimo tego, że na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych systemów kominowych, to wciąż przeważnie wybieramy najtańsze rozwiązania, które sprawdzają się wyłącznie na papierze i przy założeniach teoretycznych.

Systemy kominowe – które najlepsze?Pomimo tego, że na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych systemów kominowych, to wciąż przeważnie wybieramy najtańsze rozwiązania, które sprawdzają się wyłącznie na papierze i przy założeniach teoretycznych.

Jeżeli chcemy zapewnić sobie wysokiej jakości system kominowy, który jednocześnie będzie łatwy w montażu i nie będzie stwarzał żadnych problemów przez długie lata, to warto postawić na rozwiązania nie tylko sprawdzone przez wielu użytkowników, ale przede wszystkim na rozwiązania nowoczesne.

Systemy UNI?

Już na samym początku rozważań na temat systemów kominowych warto wskazać, że obecnie coraz większą popularność zyskują systemy UNI, a to UNI las, UNI fu i UNI fe. Czym tak naprawdę one są, jakie są między nimi różnice i czy rzeczywiście warto zdecydować się właśnie na te systemy? Zaznaczyć warto, że wszystkie te systemy posiadają oznakowanie CE nie tylko dopuszczające je do użytku na terenie Unii Europejskiej w związku z obowiązującymi przepisami, ale jednocześnie wskazujące na spełnianie najwyższych standardów w tej materii – tak wytrzymałościowych mechanicznie, termicznie, jak i nie ulegających degradacji ze względu na upływ czasu.

UNI las

UNI las, jak wskazuje producent, to system powietrzno-spalinowy, który jednocześnie wyposażony jest w niezależne doprowadzenie powietrza służącego następnie do spalania w kotłach. Co go jednak wyróżnia? Przede wszystkim działanie na zasadzie podciśnienia, co wiąże się z możliwością jednoczesnego wytrzymywania temperatury w okolicach 300 stopni Celsjusza bez obaw o uszkodzenie przewodów kominowych nawet w przypadku stałej pracy kotłów.

Użytkownicy systemu UNI las na każdym kroku podkreślają, że system ten to niezwykle długa żywotność wynikająca z zastosowanych materiałów. Potwierdzeniem tego jest oczywiście dokumentacja producenta, która wskazuje na zastosowanie glazurowanej rury ceramicznej oraz pustaków kermzytobetonowych do obudowy zewnętrznej komina. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które nie może zawodzić!

UNI fu

Drugim z opisywanych systemów jest UNI fu, czyli system nieco bardziej zaawansowany i tym samym odrobinę droższy w zakupie. Mówimy tutaj o trójwarstwowym kominie zbudowanym na podstawie glazurowanej rury wewnętrznej. W przypadku systemów PLEWA UNI fu nie może być mowy o żadnej korozji, a tym samym wytrzymałość przewidywana przez producenta to kilkadziesiąt lat. Tak jak UNI las, tak UNI fu również jest systemem podciśnieniowym, jednak ze względu na użyte materiały pozwala na bezpieczną pracę przy osiąganiu ciągłej temperatury w okolicach 600 stopni Celsjusza.

UNI fe

Pomimo dość specyficznych nazw systemów PLEWA, UNI fe jest z pewnością systemem kominowym wartym polecenia wszystkim tym, którzy chcą mieć wydajny i odporny system kominowy. Izolacja z wełny, ceramiczna rura oraz obudowa z pustaków kermzytobetonowych zapewniają długa i stabilną pracę w każdych warunkach. Jak wskazuje wiele niezależnych testów, trójwarstwowa budowa systemu sprawia, że nawet po pożarze sadzy można użytkować go dalej bez obaw o szczelność wszystkich połączeń.

Podsumowując, wybierając system kominowy warto mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że przewody kominowe są wbudowywane w ściany budynku, a tym samym późniejsza ich wymiana czy modernizacja to znaczne koszty i przeważnie remont generalny. Warto już na samym początku postawić na odpowiednie produkty – w tym między innym systemy PLEWA UNI.

Systemy kominowe Uni fu oznaczone są znakiem CE i spełniają wszystkie aktualne wymagania aprobaty technicznej ITB

Artykuł poleca firma Uciechowski - profesjonalne systemy kominowe

Artykuł sponsorowany