Artykuł Dodaj artykuł

Rekuperacja – optymalna wentylacja w każdym budynku

W ostatnim czasie coraz większą wagę przykłada się nie tylko do oszczędzania energii, ale również jakości powietrza. Temat wszechobecnego smogu nie schodzi z czołówek prasy i innych mediów. Architekci starają się więc, żeby budynki były jak najbardziej przyjazne użytkownikom i środowisku.

Rekuperacja – optymalna wentylacja w każdym budynkuW ostatnim czasie coraz większą wagę przykłada się nie tylko do oszczędzania energii, ale również jakości powietrza. Temat wszechobecnego smogu nie schodzi z czołówek prasy i innych mediów. Architekci starają się więc, żeby budynki były jak najbardziej przyjazne użytkownikom i środowisku. Jednym ze sposobów na oszczędność energii i ograniczenie negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza jest odpowiednia wentylacja obiektów, szczególnie ważna w przypadku nowoczesnych konstrukcji. Jednak by działanie to było efektywne, nie można stosować zwykłej wentylacji grawitacyjnej, a wydajniejszą – mechaniczną, połączoną z odzyskiem energii.

Podstawy oszczędzania energii

Utrzymanie temperatury na komfortowym poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ogrzewania to obecnie jeden z priorytetów w budownictwie. Wiele zmian w tym zakresie wymuszanych jest również przez przepisy prawa. Dlatego tak popularne staje się starannie izolowanie ścian budynków oraz zaopatrywanie ich w dobrej jakości okna i drzwi utrudniające straty ciepła. Drugą stroną medalu jest jednak utrudniony swobodny przepływ powietrza, który szybko może doprowadzić do zawilgocenia wnętrza i powstania warunków nieprzyjaznych dla jego mieszkańców. Z tego powodu bardzo ważne stało się zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Stosowana dotychczas wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się już. Napływ świeżego powietrza zostaje bowiem utrudniony, a to, które wpada, jest i zimne. Z kolei zużyte powietrze uciekające na zewnątrz, zabiera cenne ciepło. Powoduje to ponoszenie zbędnych kosztów związanych z utrzymaniem komfortowej temperatury, a tym samym zaprzecza idei budownictwa energooszczędnego. Dlatego szczególnie warto poznać zalety rekuperacji.

Czym jest rekuperacja i na co należy zwrócić uwagę?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej. Polega ona na pobieraniu powietrza i jednoczesnej wymianie ciepła między tym zużytym, pochodzącym z wnętrza budynku, a świeżym – pobieranym z zewnątrz.

Najkorzystniej jest, kiedy instalacja zostanie zaplanowana na etapie, gdy dom jest w fazie projektu, co pozwala na optymalne rozplanowanie i rozmieszczenie wszelkich elementów systemu wentylacji. Można dzięki temu skutecznie uniknąć możliwych kolizji z innymi instalacjami. Zaprojektowanie rekuperacji jest jednak możliwe również dla już istniejących budynków. W obydwu przypadkach projekt układu należy wykonać profesjonalnie. Wyszkolony fachowiec, na podstawie pomiarów lub planu budynku wyliczy wszystkie odpowiednie parametry: rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i ich średnice, moc rekuperatora. W nowoczesnym układzie rekuperacji nie może zabraknąć coraz popularniejszych, wysokiej klasy filtrów powietrza, oczyszczających je z różnego rodzaju pyłów, pyłków, zarodników i zawieszonych w powietrzu drobnoustrojów. Pozwoli to na uzyskanie w domu świeżego, czystego powietrza. Latem wentylacja mechaniczna także pokazuje swoje zalety, służąc tym razem do delikatnego schładzania wnętrza. W ciągu dnia pobierane z zewnątrz gorące powietrze jest schładzane w wymienniku ciepła z wykorzystaniem powietrza usuwanego z budynku. Pozwala to - przy utrzymaniu reżimu polegającego z odcięciem dopływu promieni słonecznych – na utrzymanie komfortowej temperatury w ciągu dnia – szczególnie na dolnej kondygnacji budynku.

Po więcej informacji na temat zalet wynikających ze stosowania rekuperacji warto zajrzeć na stronę Rekuperacja - kompendium 2018.

Podobne artykuły