Artykuł Dodaj artykuł

Sprężarki nie są wieczne – jak przygotować się do modernizacji zakładu?

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza może okazać się w pewnym momencie niewydolna. Powodów do modernizacji i wymiany sprężarek jest wiele – modyfikacja lub wymiana urządzeń przy linii produkcyjnej, pojawienie się na rynku bardziej ekonomicznych rozwiązań czy zmiana profilu działalności to tylko niektóre z nich.

Sprężarki nie są wieczne – jak przygotować się do modernizacji zakładu?

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza może okazać się w pewnym momencie niewydolna. Powodów do modernizacji i wymiany sprężarek jest wiele, np. modyfikacja lub wymiana urządzeń przy linii produkcyjnej, pojawienie się na rynku bardziej ekonomicznych rozwiązań czy zmiana profilu działalności.

Niczego nie robi się na oko

Przed zbudowaniem pierwszej instalacji sprężarkowej siłą rzeczy trzeba szacować moc, ciśnienie i inne parametry na podstawie danych technicznych poszczególnych urządzeń. Jeśli wszystkie projekty są właściwie przygotowane, to błąd przy takim szacowaniu nie będzie duży, ale i tak w zdecydowanej większości przypadków inwestuje się w sprężarki o większych możliwościach. Przy modernizacji jednak można przeprowadzić dokładne badania zużycia powietrza i lepiej dobrać sprzęt.

Aby dopasować nowe sprężarki powietrza, nie trzeba nawet wstrzymywać produkcji– wystarczy zaprosić eksperta, który w trakcie pracy urządzeń wykona pomiary. Razem z dokładnymi projektami modernizacyjnymi pozwolą one precyzyjnie obliczyć parametry niezbędnego sprzętu.

Sprężarka to nie wszystko

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest skupienie się tylko na dopasowaniu sprężarek do potrzeb linii produkcyjnej. Przed modernizacją zestawu trzeba jednak zbadać także inne zmienne: czy obecna instalacja energetyczna jest skonstruowana we właściwy sposób i pozwoli na bezawaryjną oraz bezpieczną pracę nowych urządzeń? Czy w wybranych pomieszczeniach lub na określonym terenie zewnętrznym jest dość miejsca, aby ustawić nowe sprężarki i zapewnić ich wydajne chłodzenie oraz możliwość prowadzenia prac serwisowych? Wreszcie czy nowe sprężarki uda się bez problemu podłączyć do istniejącej instalacji sprężonego powietrza? Dobrze zaplanowana modernizacja zaczyna się od kompleksowego spojrzenia na cały obiekt. Można bowiem wymienić tylko sprężarki, ale trzeba pamiętać, że urządzenia te nie pracują w pełni niezależnie, tylko współpracują z określoną infrastrukturą i innymi maszynami.

Warto wybiegać w przyszłość

Spora część sprężarek, mimo technicznej sprawności, jest wymieniana ze względu na potencjalną oszczędność energii. Nowe modele są tańsze w utrzymaniu i pracują wydajniej, pozwalając na wykonanie większej pracy przy tym samym poborze energii. Można też z góry założyć, że nawet najlepsze dostępne dziś sprężarki kiedyś będzie można zastąpić dokładnie z tego samego powodu. Warto więc przy modernizacji planować wszystko na przyszłość: nie kupować już dziś przestarzałych modeli sprężarek i przewidywać możliwości (lub konieczność) dalszych inwestycji. Takie całościowe spojrzenie może się opłacać, nawet jeśli będzie wiązało się z większą inwestycją w obecnym momencie. Jest to zresztą podstawowy powód, dla którego wybiera się dziś raczej najnowocześniejszy sprzęt, jaki tylko jest kompatybilny z zastaną instalacją – kolejna wymiana dzięki temu odsuwa się w czasie.

Artykuł sponsorowany