Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jakie kleje do etykiet stosowane są w poszczególnych branżach?

Na wizerunek marki wpływa nie tylko jakość produktu oraz opinia klientów, ale także odpowiednie etykietowanie opakowań. Dlatego oprócz dobrej etykiety potrzeba solidnego i trwałego kleju.  

Jakie kleje do etykiet stosowane są w poszczególnych branżach?Na wizerunek marki wpływa nie tylko jakość produktu oraz opinia klientów, ale także odpowiednie etykietowanie opakowań. Dlatego oprócz dobrej etykiety potrzeba solidnego i trwałego kleju.

Papierowe lub z tworzyw sztucznych

Obecnie istnieją dwa sposoby dzielenia etykiet. Po pierwsze, możemy je sklasyfikować ze względu na rodzaj materiału. I tak wyróżniamy etykiety papierowe oraz z tworzyw sztucznych. Drugą formą klasyfikacji jest podział ze względu na sposób przyklejenia na opakowania. Wówczas możemy mówić o etykietach z zewnętrznym podawaniem kleju, „obkurczanych” na opakowaniu oraz samoprzylepnych. Wykorzystywany sposób jest uzależniony od rodzaju produktu. Naklejki papierowe montuje się na opakowaniach za pomocą urządzeń, które są wyposażone w podajniki kleju oraz system nanoszenia go przed przyklejeniem. Sposób ten generuje niewielkie koszta eksploatacji, dzięki czemu jest powszechnie stosowany, szczególnie w przemyśle spożywczym. Druga z omawianych technik polega na obkurczeniu folii na opakowaniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystać i obkleić całą powierzchnię opakowania. Chętnie wykorzystuje się go do etykietowania napojów i innych produktów spożywczych. Sposób ten generuje także delikatne odkształcenia druku, jednakże nie mają one wpływu na efekt końcowy. Ostatnia z możliwości to etykiety samoprzylepne. Cechują je trwałość wykonania oraz estetyka. Dlatego jako pierwsze zaczęły je stosować firmy farmaceutyczne i kosmetyczne. Ten rodzaj naklejek sprawił, że wiele firm zaczęło odchodzić od „obcych” klejów, gdyż obawiano się, że przez niską jakość wykonania ich produkt straci na swojej jakości. Poza tym, etykiety samoprzylepne dają możliwość oklejenia trudno dostępnych miejsc, w których dwie wcześniej opisane metody nie sprawdziłyby się.

Kleje do etykiet – standardowe czy hotmelt?

Wymagania rynku sprawiły, że producenci klejów do etykietowania stworzyli szereg typów, które sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Najbardziej powszechne i ogólnodostępne są kleje standardowe. Przeznaczone są na gładkie i suche powierzchnie. Kleje standardowe są to kleje akrylowe na bazie wody. Wykorzystuje się je zarówno z etykietami papierowymi, jak i foliowymi. Kleje do etykiet mocne są zrobione z kauczuku i sprawdza się w trakcie aplikacji na trudnych powierzchniach. Dodatkową zaletą jest także wodoodporność, co umożliwia wykorzystanie go w miejscach wilgotnych. Ciekawym rozwiązaniem są także kleje termotopliwe, które są dostępne na tej stronie. Hotmelty, bo tak nazywa się je w branży, gwarantują czystą, wydajną i stabilną obróbkę.