Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Wanny prostokątne czy okrągłe? Pomysły na urządzenie łazienki

Łazienka powinna być miejscem wieczornego relaksu, ale także umożliwiać sprawną i szybką toaletę poranną. 

Łazienka powinna być miejscem wieczornego relaksu, ale także umożliwiać sprawną i szybką toaletę poranną. Jak więc ją urządzić, by była komfortowa i spełniała wygodnie wszystkie zamierzone funkcje? Co wybrać – prysznic czy może wanny prostokątne? I co położyć na podłodze – płytki drewnopodobne czy innego rodzaju? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Wanny prostokątne czy okrągłe? Pomysły na urządzenie łazienki

  1. Wanny wolnostojące czy prysznic?
  2. Płytki heksagonalne, drewnopodobne czy mozaika? Wybieramy kafelki na podłogę i ściany

Wanny wolnostojące czy prysznic?

Stojąc przed decyzją o wyborze wanny lub prysznica, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość łazienki oraz potrzeby, które powinna ona spełniać. Jeśli pomieszczenie to ma być np. drugą łazienką w domu, przeznaczoną dla gości, to lepiej zainwestować w dobrej jakości prysznic, np. marki Cersanit, Grohe czy Sanplast. Prysznic i odpowiednio skonstruowana deszczownica pozwalają na duże oszczędności w zużyciu wody.

Z kolei jeśli łazienka ta ma być miejscem relaksu dla rodziny, bardziej użyteczna okaże się wanna prostokątna albo okrągła, w zależności od preferencji. Co istotne, wanna jest polecanym rozwiązaniem nie tylko do dużych łazienek. Również w niewielkich, ale dobrze przemyślanych pomieszczeniach zmieści się bateria umywalkowa stojąca, pralka, a nawet niewielka wanna zamiast prysznica – wszystko jest kwestią odpowiednio wykonanego projektu. Jeśli więc obawiasz się, że w Twojej małej łazience zmieści się tylko prysznic, przed ostatecznym podjęciem decyzji warto sprawdzić ofertę niewielkich wanien takich producentów jak Hansgrohe, Roca czy Kohlman.

Jeżeli natomiast masz obawy, że po skorzystaniu z wanny (szczególnie przez małe dzieci) łazienka będzie dosłownie pływać w wychlapanej wodzie, warto zamontować parawany nawannowe marki Kludi, New Trendy albo Radaway. Dobrej jakości parawany nawannowe skutecznie chronią pomieszczenie przed pryskającą czy rozlewaną wodą.

Płytki heksagonalne, drewnopodobne czy mozaika? Wybieramy kafelki na podłogę i ściany

Równie istotne, jak wyposażenie łazienki, jest jej wykończenie. Architekci wnętrz zgodnie przyznają, że najpierw powinno się wykonać projekt uwzględniający rozmieszczenie konkretnych urządzeń sanitarnych, a następnie dopiero dobierać do niego pasujące kafelki. W niewielkich łazienkach lepiej będą wyglądały małe płytki heksagonalne, z kolei w przypadku dużych powierzchni można pozwolić sobie na spore kafle, nie tylko ceramiczne, ale np. marmurowe lub granitowe. Na podłodze sprawdzą się także płytki drewnopodobne, a na ścianach nietuzinkowa mozaika, dzięki którym łazienka nabierze oryginalnego wyglądu.

Wykończenie i wyposażenie łazienki nie jest łatwym zadaniem, ale szczegółowe rozplanowanie i przemyślenie wyglądu i funkcjonalności tego pomieszczenia sprawi, że stanie się ono przytulnym miejscem relaksu dla całej rodziny.

Podobne artykuły