Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Kafelki do kuchni - na co zwrócić szczególną uwagę?

06-08-2019, 02:00

Współcześnie decyzje dotyczące aranżacji wnętrz podejmujemy pod presją setek tysięcy pomysłów bombardujących nas z telewizji, internetu i czasopism podejmujących tematykę budowlano-remontową. Nasze wyobrażenia i gusta często konfrontujemy z propozycjami architekta wnętrz albo konsultanta w sklepie z materiałami. Bierzemy pod uwagę aspekty praktyczne, ale nie chcemy zmieniać koncepcji wizualnej. Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących wykończenia mieszkania jest wybór kafelków do kuchni. Jakie z ich cech są najbardziej istotne?

Kafelki do kuchni - na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierz projekt kuchni (oraz jej styl)

Lepiej nie zostawiać niczego przypadkowi i spontanicznym decyzjom. Przed zakupami musimy mieć jasność co do tego, w jakiej stylistyce będzie wykonana nasza kuchnia. Potraktujmy kafelki do kuchni jako podstawę, płótno, na którym będziemy malować resztę aranżacji tego pomieszczenia. Możemy na przykład wybrać styl skandynawski, który charakteryzuje się minimalizmem i wykorzystaniem jasnych barw. Ściany kuchni są w nim zwykle białe, nie możemy sobie również pozwolić na zdobienia czy ornamentykę. Rustykalne kafelki do kuchni również bywają białe, ale posiadają również jakiegoś rodzaju wzory. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie jest dla nas satysfakcjonujące, być może będzie nam odpowiadać  konwencja glamour.

Czy ładne kafelki do kuchni mogą być jednocześnie praktyczne?

Kuchnia nie jest miejscem wystawowym. Tu przygotowujemy potrawy, co często wiąże się z zabrudzeniami. Na znajdujących się na ścianach płytkach może wylądować tłuszcz albo fragmenty produktów, z których przygotowujemy obiad. Wielką zaletą kafelków do kuchni jest więc łatwość ich zmywania. Trzeba też uczciwie przyznać, że im jaśniejsza jest ściana, tym bardziej widoczne będą na niej zanieczyszczenia. Nie namawiamy oczywiście do rzadkiego mycia kuchni, ale jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze mamy czas na dokładne sprzątanie, warto zdecydować się na płytki o ciemniejszym odcieniu.

Rozmiar i kształt kafelków do kuchni

Bardzo często te parametry zależą po prostu od ogólnej stylistyki kuchni. Skandynawskie wnętrza zwykle wyposażone są w mniejsze płytki, na widok takich o większej powierzchni możemy natknąć się natomiast w pomieszczeniach industrialnych. Warto zauważyć, że im mniej spoiw (czyli im bardziej rozległe kafelki do kuchni), tym pokój sprawia wrażenie większego. Możemy w ten sposób optycznie dodać kilka metrów kwadratowych.

Wysiłek włożony w aranżację kuchni zostanie wynagrodzony satysfakcją, jaką da nam przebywanie w estetycznym i komfortowym miejscu. To tym bardziej ważne, jeśli pełni ona również funkcję jadalni. Powodzenia!

Podobne artykuły