Artykuł Dodaj artykuł

Szklarnia przydomowa – jak wybrać najlepszą? Wskazówki pomagające w jej wyborze

Szklarnie przydomowe są popularne od dawna, pozwalają na uprawianie warzyw i roślin bez względu na kapryśną i zmienną pogodę.

Szklarnie przydomowe są popularne od dawna, pozwalają na uprawianie warzyw i roślin bez względu na kapryśną i zmienną pogodę. Dzięki szklarni możemy cieszyć się smakiem naturalnych warzyw i cieszyć oko bujną roślinnością. Efektywnie chronią też nasiona roślin przed atakiem ptaków i szkodników. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szklarni. Jak więc wybrać najbardziej odpowiednią? Odpowiadamy w poniższym poradniku.

Szklarnia przydomowa – jak wybrać najlepszą? Wskazówki pomagające w jej wyborze

Decydując się na zakup konkretnego, gotowego już modelu szklarni, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak:

Wybór odpowiedniego tunelu

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rośliny będą uprawiane wewnątrz - różne rośliny mają odmienne potrzeby cieplne. Jeżeli naszym celem jest przydomowa uprawa rodzimych warzyw, wystarczą niewielkie, nieogrzewane szklarnie foliowe na ogórki, pomidory, paprykę itp. Skutecznie chronią one rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zapewniając  temperaturę wyższą o parę stopni niż ta panująca na zewnątrz. Dzięki foli można prowadzić też niektóre uprawy przez cały rok. Odpowiedni mikroklimat sprawia, że rośliny szybciej się rozwijają i przynoszą obfite plony.

Jeżeli planujemy hodowlę wymagających owoców i roślin subtropikalnych albo górskich, konieczna będzie ogrzewana szklarnia. Wiąże się to jednak z dużo wyższymi kosztami.

Sezonowość warzyw

Należy też zastanowić się nad sezonowością - czy chcemy prowadzić uprawy całoroczne -  wtedy potrzebna jest dobrej jakości szklarnia wykonana ze szkła, czy też tunel będzie demontowany na zimę – wtedy wystarczy konstrukcja pokryta folią.

Powierzchnia szklarni

Należy ustalić, jak duże uprawy chcemy prowadzić, czy zamierzamy poszerzać je o nowe odmiany, itp. Zbyt mały model  szklarni niełatwo będzie powiększyć, a za duży będzie energochłonny i często nieestetyczny wizualnie.

Wygląd szklarni

Jeśli szklarnia przydomowa znajduje się blisko domu i będzie doskonale widoczna np. z okien czy tarasu, dobrze, aby była atrakcyjna wizualnie. Estetyka zależna jest od użytych materiałów i konstrukcji obiektu. Jeśli zależy nam na wyglądzie, lepiej wówczas zdecydować się na gotowe, dopracowane pod względem estetycznym szklarnie. Charakteryzują się tym, że mają tej samej wielkości panele konstrukcyjne, równo wykończone stelaże oraz uchylne okna.

Materiał, z którego jest wykonana

Na rynku dostępne są tunele na stelażach poliwęglanowe, drewniane, metalowe oraz aluminiowe. Drewno jest eleganckim, ładnie prezentującym  się materiałem, ale wymagającym konserwacji i troski.

Metal i aluminium radzą sobie z warunkami zewnętrznymi o wiele lepiej – są wytrzymałe i solidne. Są korzystne w przypadku dużych konstrukcji, z wieloma półkami i doniczkami do zawieszenia. Są również bardzo proste w montażu.

Polecane są również wysokiej klasy szklarnie ogrodowe poliwęglanowe, gdzie konstrukcja przypomina układankę – poszczególne elementy wsuwa się we wcześniej złożony stelaż, bez konieczności stosowania kleju, kitu szklarskiego oraz silikonu.

Najlepszym momentem na zakup i montaż szklarni przydomowej jest wiosna. Odpowiednia temperatura pozwala na łatwe zainstalowanie konstrukcji w ziemi, która nie jest już twarda w wyniku mrozu i śniegu. Wiosna  to  czas pierwszego rozsadzania roślin, dlatego też dobrze jest zdążyć z wyborem, zakupem i montażem konstrukcji jeszcze przed tym czasem, aby móc korzystać z profitów szklarni przez cały sezon upraw.

Wybór najlepszej szklarni przydomowej nie należy do najłatwiejszych zadań, jednakże wnikliwe przeanalizowanie swoich potrzeb i oczekiwań zaowocuje najlepszą możliwą decyzją.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.