Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

W jaki osadnik się zaopatrzyć?

Na rynku istnieją różne rodzaje osadników. Przeznaczone są one do różnych rozwiązań, poczynając od zastosowania w domach prywatnych, do odprowadzania ścieków, a kończąc na zaawansowanych zastosowaniach przemysłowych i przechowywaniu i neutralizacji szkodliwych dla środowiska substancji.

Na rynku istnieją różne rodzaje osadników. Przeznaczone są one do różnych rozwiązań, poczynając od zastosowania w domach prywatnych, do odprowadzania ścieków, a kończąc na zaawansowanych zastosowaniach przemysłowych i przechowywaniu i neutralizacji szkodliwych dla środowiska substancji.

W jaki osadnik się zaopatrzyć?

 

Osadniki stosuje się, w takich miejscach jak:

  • domowe instalacje hydrauliczne,
  • przydomowe oczyszczalnie ścieków,
  • przemysłowe instalacje hydrauliczne,
  • przemysłowe instalacje ściekowe.

Jak widać, spektrum zastosowań osadników jest bardzo szerokie. Tak samo, jak mnogość różnych rodzajów osadników, które oferują producenci. W zależności od swoich potrzeb można je wybrać w wielu wariantach.

Na co zwrócić uwagę kupując osadnik?

Pierwszy i najistotniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, jaka pojemność ma dany osadnik. Osadniki dedykowane do przydomowych oczyszczalni ścieków dla dwóch osób, będą zupełnie różniły się pojemnością od dużych, przemysłowych osadników. Różnica może być nawet kilkudziesięciokrotna. Dlatego też kupując osadnik, warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną konkretnej instalacji, w której powinny być szczegółowe wytyczne dotyczące poszczególnych elementów danej instalacji. Jest to bardzo ważne, gdyż rozbudowa osadników w późniejszym terminie nie jest możliwa i jeśli okaże się on za mały, konieczna będzie jego całkowita wymiana, a to wiążę się z bardzo wysokimi kosztami.

Z czego powinien być wykonany osadnik?

Osadnik umiejscowiony jest w gruncie, a to oznacza, że powinien być na tyle solidny, aby nie popękać w momencie, gdy grunt będzie się ruszał. Jest to niezwykle istotne, gdyż łatanie osadników często okazuje się niemożliwe, a jego nieszczelność znacząco utrudnia użytkowanie. W przypadku instalacji przemysłowych każda nieszczelność sprawia, że zbiornik trzeba wymienić na nowy. Osadniki produkuje się przeważnie z betonu odpowiedniej klasy na solidnym zbrojeniu stalowym. Decydując się na taki wybór, najważniejsze jest to, aby miał on odpowiednią grubość ścianki, a także by beton użyty do jego produkcji był odpowiedniego typu. W przeciwnym razie może pękać lub nawet przeciekać pomimo tego, że nie będzie pęknięty. Nowocześniejszym rozwiązaniem są osadniki polietylenowe. Jest to sztuczne tworzywo, które charakteryzuje się neutralnością biochemiczną i dość dużą wytrzymałością. Jest to bardzo dobra alternatywa dla klasycznych, betonowych osadników. Wykonane z polietylenu osadniki są o wiele lżejsze, przez co łatwiej je zamontować. Jeśli wybierze się odpowiedni model, trwałość jest porównywalna do ich betonowych alternatywach. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym montażu według wytycznych, gdyż ten rodzaj osadników także może pękać, jeśli będzie źle posadowiony lub wyprodukowany w słabej jakości.

Podobne artykuły