Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Olejowanie drewna - wszystko, co musisz wiedzieć!

Olejowanie drewna jest doskonałą alternatywą dla lakierowania.

Olejowanie drewna jest doskonałą alternatywą dla lakierowania. Przede wszystkim ta technologia jest naturalna i ekologiczna, a to szczególnie istotne, gdy zależy nam na tym, by mieszkać modnie, zachować doskonały wygląd powierzchni drewnianych oraz oczywiście dbać o środowisko. Olejowanie doskonale impregnuje i ma cały szereg zalet. Zobacz, jak i kiedy można tę technikę stosować.

Olejowanie drewna - wszystko, co musisz wiedzieć!

  1. Po co wykonuje się olejowanie drewna?
  2. Zalety i wady olejowania drewna
  3. Oleje do drewna – rodzaje dostępnych preparatów
  4. Olejowanie drewna krok po kroku

Po co wykonuje się olejowanie drewna?

Drewno jest jednym z chętniej wybieranych materiałów w budownictwie oraz wyposażeniu wnętrz. Wymaga ono odpowiedniego zabezpieczenia przed różnymi czynnikami. Wiele zależeć będzie oczywiście od tego, jaki gatunek drewna wybierzemy oraz tego, na co będzie narażone. Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio powierzchni stołu, podłóg czy drzwi, a także zewnętrznej elewacji zaczną one bardzo szybko się niszczyć – stracą nie tylko świetny wygląd, ale również właściwości. Olejowanie poza tym, że doskonale chroni strukturę drewna, to dodatkowo sprawia, że całość wygląda niezwykle naturalnie, czego nie można powiedzieć na przykład wtedy, gdy zdecydujemy się na lakierowanie. Nasączanie drewna naturalnymi roślinnymi olejami z http://malowaniedrewna.com.pl/ sprawia, że składniki głęboko wnikają w strukturę, a tym samym czynią ją odporną na wiele niekorzystnych czynników. Co istotne, powierzchnia cały czas wygląda naturalnie, choć z czasem będzie ciemnieć, ale jest to związane z procesami starzenia się. Ten efekt oczywiście będzie również zachęcać i dawać wnętrzom szlachetności.

Zalety i wady olejowania drewna

Główną zaletą samego procesu olejowania drewna jest to, że efekt jest niezwykle naturalny. Dlatego właśnie ta metoda wykorzystywana jest do renowacji mebli czy podłóg, a także do zabezpieczania nowych elementów wyposażenia. Takie wykończenie rewelacyjnie sprawdzi się w aranżacjach retro, nowoczesnych, skandynawskich czy prowansalskich. Poza tym oleje są naturalne, ekologiczne i bezpieczne nawet dla dzieci czy alergików. Samo olejowanie nawilża drewno do głębszych warstw i dzięki temu nie pęka ono i się nie rozsycha. Tak dobrze przygotowana powierzchnia ma również zdolność samoregeneracji. Olejowanie ma również wady. Tą najważniejszą jest to, że trzeba proces powtarzać co jakiś czas, a samo drewno z czasem ciemnieje, co nie wszystkim się podoba.

Oleje do drewna – rodzaje dostępnych preparatów

W praktyce do olejowanie można wykonać każdym olejem roślinnym. Można wykorzystać na przykład rzepakowy, kokosowy, lniany, a każdy z nich da inny efekt. Świetnie sprawdzają się do zabezpieczana mebli czy podłóg. Warto pamiętać, że gdy chcemy olejować drewno, które będzie narażone na przykład na wysoką wilgotność, zmiany temperatury czy też intensywną eksploatację, to warto sięgnąć po profesjonalne środki. Preparaty mogą również dodatkowo zawierać inne składniki, które będą chronić przed szkodnikami, czy też będą hamować rozwój pleśni. Analizując ich skład, warto zwrócić uwagę na to, by opierał się on na naturalnych substancjach.

Olejowanie drewna krok po kroku

Samo olejowanie drewna według http://malowaniedrewna.com.pl/malowanie-drewna-olejem/ jest procesem prostym i nie wymaga zatrudniania specjalistów. Bez problemu poradzicie sobie sami. Przede wszystkim powierzchnia drewna musi być oczyszczona. Warto ją zeszlifować i usunąć wilgotną ściereczką pył oraz zanieczyszczenia. Po wyschnięciu można zacząć nakładać olej za pomocą pędzla lub miękkiej ściereczki wzdłuż usłojenia. Po nałożeniu należy odczekać około godziny, a następnie zetrzeć nadmiar oleju papierowym ręcznikiem z powierzchni. Następnie kładzie się kolejną warstwę i w efekcie może się okazać, że w zależności od potrzeb może się okazać, że kolejnych warstw będzie od dwóch nawet do ośmiu. Ta ilość przełoży się na odporność drewna na niekorzystne warunki. Olejowanie trzeba co jakiś czas powtarzać.

Artykuł sponsorowany

Artykuł został dodany przez firmę

Vidaron

VIDARON to marka produktów do ochrony i dekoracji drewna. Marka inspirowana Skandynawią, której mieszkańcy pojęli sekretne techniki korzystania z bezcennego daru, jakim jest drewno.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły