Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Jak oświetlenie wpływa na samopoczucie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, wybierając lampy i żarówki!

Wpływa na nasz nastrój, warunkuje prawidłową koncentrację, a nawet ma znaczenie dla tempa metabolizmu.

Wpływa na nasz nastrój, warunkuje prawidłową koncentrację, a nawet ma znaczenie dla tempa metabolizmu. O czym mowa? Oczywiście o świetle. Najbardziej wskazane jest światło naturalne. Codzienne obowiązki sprawiają jednak, że wielu z nas musi zastępować je światłem sztucznym. Jak dobrać oświetlenie, aby spełniało funkcję praktyczną i jednocześnie dobrze oddziaływało na nasze samopoczucie? Zapytaliśmy o to ekspertów z Preis-Zone – wiodącego dostawcy rozwiązań elektrycznych.

Jak oświetlenie wpływa na samopoczucie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, wybierając lampy i żarówki!

Moc światła – jaka powinna być w poszczególnych pomieszczeniach?

Co najpierw przychodzi nam do głowy, gdy mówimy o oświetleniu? Najczęściej jego moc. To właśnie od niej zależy, jak bardzo rozświetlimy przestrzeń i… Jaka będzie wysokość rachunków za energię elektryczną. Światło o największej mocy powinno być w pomieszczeniach, w których musimy skupić się na wykonywaniu określonych czynności. Zalicza się do nich kuchnia i łazienka. Lampy sufitowe i zadaniowe powinny w tym przypadku dawać moc około 100 W. Jeszcze większa moc źródeł światła musi zagościć w pokoju dziecięcym. Jej wartość waha się od 110 do 120 W. Z kolei w salonie czy pokoju dziennym można ograniczyć ją do około 80 W. W sypialni, gdzie odpoczywamy po ciężkim dniu, wystarczą w zupełności żarówki dające w sumie moc światła rzędu 60 W.

Barwa światła – dlaczego jest ważna?

O ile moc światła pozwala na komfortowe wykonywanie poszczególnych czynności, o tyle jego barwa wpływa na naszą aktywność. Dlatego właśnie powinna być dobrze dopasowana do pomieszczenia. Wyróżniamy trzy podstawowe barwy światła – ciepłą, neutralną i zimną. Ich wartość wyraża się w Kelwinach. Pierwsza oscyluje w granicach od 2700 do 3200 K. Doskonale sprawdza się w czasie relaksu. Źródła światła w ciepłym kolorze są więc niezastąpione w sypialni bądź w salonie. Światło neutralne, którego wartość oscyluje w granicach od 3300 do 4500 K, jest odpowiednie dla pomieszczeń, w których wykonujemy rozmaite czynności. Świetnie spisze się na przykład w łazience czy pokoju dziecięcym. Natomiast zimna barwa światła skutecznie pobudza i pomaga utrzymać wysoki poziom koncentracji. Jest więc niezastąpiona w kuchni czy w gabinecie, czyli miejscach, w których jesteśmy najbardziej aktywni.

Rodzaje oświetlenia – jak dopasować je do poszczególnych pomieszczeń?

Mówiąc o oświetleniu, warto rozróżnić jego rodzaje. W domach i mieszkaniach mamy zwykle do czynienia z oświetleniem głównym, zadaniowym oraz dekoracyjnym. Do pierwszej grupy zaliczają się przede wszystkim lampy sufitowe i żyrandole, czyli rozwiązania dające światło o największej mocy. Oświetlenie zadaniowe z kolei ułatwia nam wykonywanie rozmaitych czynności. To między innymi reflektory przy lustrze w łazience albo listwy oświetleniowe biegnące pod kuchennymi szafkami. Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie przede wszystkim zdobić przestrzeń. W wielu przypadkach lampy podłogowe, kinkiety czy lampki nocne podnoszą też komfort domowników i pozwalają podzielić przestrzeń na strefy.

Jaki rodzaj żarówek wybrać do domu i mieszkania?

Przy wyborze żarówek na myśl przychodzą nam zwykle modele LED. Ich mocną stroną jest to, że nie nagrzewają się, jak popularne jeszcze do niedawna żarówki wolframowe. Dzięki temu zmniejszają pobór energii nawet o 80%. Wykazują też większą żywotność. I chociaż trzeba za nie więcej zapłacić, to w ogólnym rozrachunku i tak są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Ich alternatywą są żarówki halogenowe z wolframowym żarnikiem i przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym. Dają równomierne światło, które nie zmienia odbioru barw. Emisja światła w żarówkach halogenowych jest stała przez cały okres użytkowania. Mogą występować w bardzo małych rozmiarach, dzięki czemu sprawdzają się w oświetleniu punktowym czy wbudowanym. W domach i mieszkaniach spotyka się także świetlówki kompaktowe o charakterystycznym, spiralnym kształcie. Ich mocną stroną jest dość niski pobór energii i długa żywotność. Rozwiązania te dają bardzo mocne światło. Minusem jest to, że przez chwilę po włączeniu muszą się rozgrzać.

Oświetlenie w domu wydaje się mało znaczącym szczegółem. Tymczasem od odpowiednich żarówek zależy nasz komfort każdego dnia. Poświęcając chwilę uwagi na wybór oświetlenia, można stworzyć ciekawą przestrzeń idealną do pracy i odpoczynku. Internetowy sklep elektryczny Preis Zone to miejsce, które skupia w swoim asortymencie wszystkie wspomniane i sprawdzone rozwiązania.

Podobne artykuły