Artykuł Dodaj artykuł

Chłodno, chłodniej... Dasag poszerza ofertę o innowacyjne płyty nieabsorbujące ciepła

Dobre rozwiązania budowlane powinny odpowiadać na aktualne potrzeby użytkowników i dynamicznie zmieniającego się otoczenia.

Dobre rozwiązania budowlane powinny odpowiadać na aktualne potrzeby użytkowników i dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Obecnie ekologia to wiodący trend w architekturze, a budownictwo pasywne staje się normą. W ten nurt doskonale wpisują się produkty marki Dasag – płyty Indigo Prato (wzory 7430, 7431) oraz Promenada Prato (wzór 7431) wzbogacone oznaczeniem SRI. To propozycje, która realnie wpływają nie tylko na parametry budynku i wysokość rachunków za jego eksploatację, ale też na... jakość życia użytkowników.

INDIGO PRATO, PROBET DASAG

INDIGO PRATO, PROBET DASAG

Główny problem miejskiej architektury? Gęstość zabudowy. Duże, betonowe powierzchnie budynków i szlaków komunikacyjnych w centrach miast nagrzewają się w szybkim tempie i w miesiącach letnich długo utrzymują zaabsorbowane ciepło. Różnica pomiędzy temperaturą w centrum większych miast, a ich obrzeżami, może wynosić nawet kilkanaście stopni. To zjawisko, znane jako miejskie wyspy ciepła, jest w dobie globalnego ocieplenia realnym problemem wielu miejsc na mapie Polski i Europy. Czy innowacje w zakresie materiałów budowlanych mogą wpłynąć na tę sytuację i zredukować efekt miejskich wysp ciepła, czyniąc lato w mieście znośniejszym? Okazuje się, że tak!

Nagrzewanie pod kontrolą – współczynnik odbicia promieni słonecznych SRI

Zgodnie z normą ASTM E1980-11 nieprzejrzyste materiały nawierzchniowe układane poziomo lub pod niewielkim kątem nachylenia charakteryzują się tzw. współczynnikiem SRI. Współczynnik ten oblicza się na podstawie odbicia promieni słonecznych (SR) oraz emisyjności cieplnej. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym produkty mniej się nagrzewają

Na straży emisji – płyty nieabsorbujące ciepła

Płyty Indigo Prato (wzory 7430, 7431) oraz Promenada Prato (wzór 7431) to rozwiązania zaprojektowane tak, by uzyskać jak najwyższy współczynnik SRI. Ich absorpcja ciepła emitowanego przez Słońce została znacznie obniżona, dzięki czemu zastosowanie płyt na poziomie inwestycyjnym jest w stanie ograniczyć zapotrzebowanie na chłodzenie budynków, a w skali najbliższego otoczenia i całej aglomeracji zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła. SRI dla wzoru 7430 wynosi 86,0, zaś dla wzoru 7431 - 73,1.
Zastosowanie

Zakres użycia niskoemisyjnych płyt nie ogranicza się jedynie do obiektów zlokalizowanych w miastach. Wysoki współczynnik SRI będzie tak samo korzystny w dużych realizacjach podmiejskich, gdzie planowane jest stworzenie rozległych betonowych nawierzchni takich jak np. podjazdy. Użycie rozwiązań Dasag każdorazowo zmniejsza nagrzewanie się przestrzeni wokół obiektu, wpływając na obniżenie kosztów jego chłodzenia.

Płyty są dostępne w wymiarach 40x40x4 cm; 60x40x4 cm; 60x60x4 cm, a także w zupełnie nowym formacie 80x40x4,3 cm. Mają różnorodne grubości (4 – 8cm) i klasyczne warianty kolorystyczne. Tak szeroki wachlarz sprawia, że bez problemu wpasują się w większość realizacji, tworząc estetyczne nawierzchnie poziomie. Ale to nie wszystko – inwestorzy mogą zamówić płyty fasadowe w takich samych wzorach.

Biorąc pod uwagę postępujące ocieplenie klimatu, wyroby niepochłaniające ciepła z otoczenia są niezbędnym elementem przestrzeni miejskich i powinny stanowić podstawę każdej nowo powstającej inwestycji czy planowanej modernizacji. Korzyści odczują nie tylko portfele właścicieli obiektów, ale też... wszyscy odwiedzający.

Artykuł został dodany przez firmę

PROBET-DASAG Sp. z o.o.

Produkty Probet Dasag to szeroki wybór schodów, posadzek i płyt tarasowych. Proponujemy elementy produkowane na wymiar w bardzo szerokim wyborze kolorów i rozmiarów. W naszej ofercie znajdują się również nowoczesne elementy małej architektury.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.