Artykuł Dodaj artykuł

Jak uprawiać i pielęgnować skrzydłokwiat?

Rośliny doniczkowe upiększające i ożywiające wnętrza są doskonałym elementem uzupełniającym aranżację pomieszczeń.

Rośliny doniczkowe upiększające i ożywiające wnętrza są doskonałym elementem uzupełniającym aranżację pomieszczeń. Do mniej wymagających egzemplarzy idealnie sprawdzających się zarówno w przestrzeni domowej, jak i biurowej, należy skrzydłokwiat. Poznajmy bliżej roślinę, która zachwyca intensywną zielenią liści i kontrastującą z nimi śnieżną bielą kwiatów.

Jak uprawiać i pielęgnować skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat poza zasięgiem zwierząt i dzieci

Kępy dużych liści o fantazyjnym lancetowatym kształcie i intensywnym ciemnozielonym kolorze już same w sobie są niebanalną ozdobą. Jeśli dodać do tego białą pachnącą kolbę kwiatostanową, uzyskamy połączenie, które przywodzi na myśl tropiki, z których pochodzi i zachwyci nawet najwybredniejsze gusta domorosłych ogrodników. Nie każdy wie jednak, że ta piękność jest trująca. Liście i kwiaty skrzydłokwiatu zawierają szczawiany wapnia i alkaloidy, które w przypadku kontaktu z ustami podrażniają błony śluzowe ust, gardła i przełyku. Po zjedzeniu nawet niewielkiego fragmentu mogą wystąpić wymioty, a nawet zaburzenia rytmu serca. Właśnie dlatego skrzydłokwiat powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. To jedyna niekorzystna cecha tej pięknej rośliny, pozostałe to same zalety.

Skrzydłokwiat filtruje powietrze

W uprawach domowych gatunki najchętniej hodowane osiągają wysokość około 60 cm, jednak spotkamy również okazy mierzące od 20 cm do nawet 120 cm. W tej niepozornej roślince drzemią potężne moce, które są bardzo przydatne dla mikroklimatu panującego we wnętrzu. Przeprowadzone badania sprawiły, że skrzydłokwiat znalazł się w czołówce roślin, które pochłaniają z otoczenia groźne związki chemiczne, tym samym działając jak swoisty filtr powietrza. Roślina pochłania szkodliwe substancje uwalniane przez elementy wyposażenia, lub materiały budowlane i wykończeniowe, a nawet promieniowanie, które emitują urządzenia elektryczne. Dzięki temu jest idealna do sypialni, ponieważ oczyszczając i nawilżając powietrze, pomaga stworzyć idealny dla snu i wypoczynku mikroklimat. Polecana jest również do przestrzeni biurowych, gdzie pochłania promieniowanie emitowane przez monitory komputerów. Pamiętajmy o regularnym usuwaniu kurzu z liści skrzydłokwiatu, aby wydajność filtrowania była jak największa.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Skrzydłokwiat nie jest rośliną wymagającą w uprawie, w naturalnym środowisku zajmuje najniższe partie ekosystemu, więc przyzwyczajony jest do braku pełnego słońca. Aby zapewnić optymalne warunki do jego rozwoju, należy spełnić następujące wymagania:

  • podłoże - żyzne, niezbite, próchnicze, najlepiej z domieszką torfu;
  • warstwa drenażu na dnie doniczki zapobiegająca nadmiernemu gromadzeniu się wody;
  • stanowisko - jasne, lecz nie w pełnym słońcu, światło rozproszone, idealny jest półcień;
  • temperatura - zimą 15-16°C, w pozostałych miesiącach 18-22°C;
  • wilgotność podłoża i powietrza - wysoka, wskazane jest częste (nawet co drugi dzień) zraszanie i podlewanie;
  • nawożenie - od kwietnia do sierpnia raz na 2 tygodnie nawozem pozbawionym wapnia.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu ogranicza się do kilku prostych zabiegów. Należy pamiętać o zraszaniu rośliny i wycieraniu liści z kurzu. Przycinanie nie jest konieczne, wystarczy systematyczne usuwanie uschniętych liści i przekwitłych kwiatostanów. Raz w roku (luty - marzec) przesadzamy roślinę do większej doniczki, natomiast raz na 3 - 4 lata skrzydłokwiat należy rozdzielić na mniejsze kępy celem odmłodzenia. Podział rośliny powinniśmy zastosować w tym samym czasie, co przesadzanie, przy czym każdy nowy zaczątek kępy powinien zawierać kilka liści i korzenie.

Podobne artykuły