Artykuł Dodaj artykuł

PDD z nawiązką spełnia wymogi WT 2021, co oznacza 20% tańszą energię dla przyszłych mieszkańców

Od 1 stycznia br. obowiązują w Polsce nowe Warunki Techniczne (WT 2021).

Od 1 stycznia br. obowiązują w Polsce nowe Warunki Techniczne (WT 2021)1. Zgodnie z nimi projektowane i budowane budynki muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Na wprowadzeniu wymagań skorzysta zarówno środowisko, jak i mieszkańcy. Mniejsza utrata ciepła to niższe koszty utrzymania. W przypadku budynków projektowanych przez Polskie Domy Drewniane oszczędności mogą wynieść nawet 20%. Obecnie obowiązująca norma zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną to 70 kWh/mkw. Budynki PDD będą miały zapotrzebowanie na energię nieodnawialną rzędu 55-60 kWh/mkw., co oznacza, że mieszkańcy zapłacą nawet 20% niższe rachunki za prąd niż w typowym, obecnie powstającym budynku betonowym.

Norma WT 2021 obejmuje trzy zagnienia:

  • Budynki mają tracić mniej ciepła – lepsza izolacja ścian, dachów, podłóg, drzwi czy okien oraz eliminacja tzw. mostków termicznych, przez które „ucieka” ciepło;
  • Budynki mają być bardziej energooszczędne i ekologiczne, dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię nieodnawialną;
  • W budynkach w większym stopniu należy wykorzystywać ekologiczne źródła ciepła – pompy ciepła i fotowoltaikę.

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, zaostrzono wcześniej już dwukrotnie: w 2014 i 2017 r. Tego typu stopniowa aktualizacja przepisów zawartych w warunkach technicznych ma na celu dostosowanie ich do przepisów unijnych. Chodzi również o to, aby wszystkie nowobudowane polskie domy i mieszkania zużywały jak najmniej energii elektrycznej. Dzięki temu nieco wyższe koszty poniesione na etapie budowy, zwracają się w trakcie eksploatacji.

- Dla Polskich Domów Drewnianych wprowadzenie standardu energetycznego WT 2021 to pozytywna wiadomość, bo nasze osiedla będące w trakcie powstawania oraz projektowania spełniają te normy z dużym zapasem rzędu 20%. Dbamy o wysoki komfort termiczny ze względu na wykorzystanie rekuperacji, która powinna być zalecanym standardem w najbliższej przyszłości, podobnie jak ściany dyfuzyjne otwarte. W WT 2021 ujęto też konieczność montażu pomp ciepła w większości budynków. To świetna wiadomość dla środowiska i dla mieszkańców. My ze swojej strony będziemy dążyć do tego, żeby również w budownictwie wielorodzinnym pompy ciepła stały się wymaganym standardem – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Niższe rachunki dzięki prefabrykacji i eliminacji mostków termicznych

Warunki techniczne 2021 wprowadzają m.in. wymóg niższego zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną (współczynnik EP), który w przypadku domów jednorodzinnych wynosi 70 kWh/mkw. na rok (wcześniej 95 kWh/mkw. na rok), a w przypadku budynków wielorodzinnych 65 kWh/mkw. na rok (wcześniej 85 kWh/mkw. na rok). Jednym z głównych problemów związanych z izolacją cieplną są tzw. mostki termiczne, czyli niechciane luki, przez które dany budynek traci ciepło i energię. Tylko modułowa technologia prefabrykacji w niemal 100% eliminuje tego typu usterki już podczas produkcji na hali montażowej.

- Powszechne wykorzystanie prefabrykacji wyeliminuje mostki termiczne niemal w 100%. Jeżeli dany producent prefabrykowanych modułów wykonuje setki elementów w tej samej technologii i przećwiczył budowę tej samej ściany wielokrotnie to jest w stanie zoptymalizować ten proces, tak aby trwał on krócej oraz bez żadnych strat materiałowych. Dzięki doświadczeniu i powtarzalności możemy otrzymać modułowe konstrukcje o niemal idealnej izolacji cieplnej. Z takich właśnie modułów powstają nasze budynki, które będą miały zapotrzebowanie na energię nieodnawialną rzędu 55-60 kWh/m2, czyli o ok. 20% mniej niż wymagana norma. To oznacza, że nasze budynki spełniają już teraz przyszłe, ostrzejsze normy, których należy się spodziewać – dodaje Tomasz Szlązak.


1 Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001065