Artykuł Dodaj artykuł

Nowoczesne systemy montażu elewacji - wybór jest prosty – fischer!

W Auckland w Nowej Zelandii nowopowstały i dobrze rozwijający się obszar biznesowy Commercial Bay zmienia wygląd miasta portowego.

W Auckland w Nowej Zelandii nowopowstały i dobrze rozwijający się obszar biznesowy Commercial Bay zmienia wygląd miasta portowego. Kotwy i rozwiązania podkonstrukcyjne fischer zapewniają trwałe i bezpieczne mocowania elewacji nowego centrum handlowego wybudowanego w tej nowoczesnej dzielnicy.

Centrum Handlowe w Nowej Zelandii. Obraz: fischerCentrum Handlowe w Nowej Zelandii.
Obraz: fischer

Auckland jest największym miastem Nowej Zelandii. Populacja przekracza 1,5 miliona mieszkańców. Miasto jest wielokulturowe, pulsujące i pełne życia, z wyraźnie odciśniętym piętnem kultury brytyjskiej i polinezyjskiej. Okoliczne wzgórza pokryte są lasem deszczowym, a blisko miasta znajdują się 53 śpiące wulkany. Centrum miasta znajduje się na przesmyku między Portem Manukau na Morzu Tasmana i Portem Waitemata na Oceanie Spokojnym.

Nowe centrum handlowe w Auckland po pięciu latach budowy, zostało otwarte w czerwcu 2020 roku. Obejmuje ono powierzchnię handlową, gastronomiczną i rozrywkową zajmującą 18 000 m². Kompleks położony jest u stóp 39-kondygnacyjnego biurowca o powierzchni 39 000 m², który góruje ponad innymi budynkami w okolicy.

Ozdobą budynków nowego centrum handlowego jest masywna elewacja z kamienia naturalnego. Dla projektantów ważne było, aby dzielnica biznesowa wpisała się w jej naturalne otoczenie. Dlatego w budowie zostały zastosowane naturalne materiały, jednolite z krajobrazem pobliskiego portu Waitemata Harbour. Kotwy podcinające zapewniają niewidoczne i bezpieczne mocowanie płyt wapiennych Jura w elewacji o powierzchni ok. 4500 m². Kotwy umieszczono na podkonstrukcjach ramowych SystemOne (BS) i SystemOne light (BSL), które stanowią integralną część technologii ACT. fischer od początku budowy dostarczył do projektu łącznie 27 500 kotew panelowych FZP II Zykon 13x26 M8/SO/12 AL i 6 250 specjalistycznych kotew FZP II 11x12 M6/10 A4 wykonanych ze stali nierdzewnej.

Podczas mocowania wewnętrznych elewacji w budynkach Commercial Bay za pomocą paneli trawertynowych, projektanci i wykonawcy elewacji polegali również na doświadczeniu ekspertów w zakresie mocowania - fischer. Wykorzystano tu 10 000 FZP II 15x15 M8i. Obraz: fischer

Podczas mocowania wewnętrznych elewacji w budynkach Commercial Bay za pomocą paneli trawertynowych, projektanci i wykonawcy elewacji polegali również na doświadczeniu ekspertów w zakresie mocowania - fischer. Wykorzystano tu 10 000 FZP II 15x15 M8i.
Obraz: fischer

„Osoby odpowiedzialne za projekt elewacji z firmy SCE Stone & Design Ltd. przed podjęciem ostatecznej decyzji o zastosowaniu naszego rozwiązania przetestowały kilka alternatywnych rozwiązań. Szukały odpowiedniego mocowania i wybrały produkty fischer, ponieważ wyznaczają one nowe standardy dla mocowań elewacji z kotwami podcinającymi i systemami mechanicznego mocowania płyt do podkonstrukcji”- wyjaśnia Steven-Henrik Maier, kierownik ds. systemów fasadowych fischer. „Nasze kotwy Zykon nadają się do dużych obciążeń, są łatwe w użyciu i umożliwiają ukryte mocowanie, zapewniając jednocześnie harmonijny wygląd budynku”. - Steven-Henrik Maier, kierownik ds. systemów fasadowych fischer

Andrew Parkinson, dyrektor zarządzający SCE Stone & Design Ltd. dodaje: „Szukałem alternatywnego rozwiązania do mocowania prętów lub rozwiązań wspornikowych, aby móc zrealizować planowany projekt elewacji. Kotwy podcinające fischer i rozwiązania podkonstrukcyjne SystemOne i SystemOne light spełniły wymagania projektu. Ten system elewacji pozwolił również na wykorzystanie płyt kamiennych o grubości 30 mm i 20 mm zamiast pierwotnie zakładanej grubości 40 mm i 30 mm - co przyniosło dodatkowe korzyści ekonomiczne”. - Andrew Parkinson, dyrektor zarządzający SCE Stone & Design Ltd.

Dopasowany kształt kotwy FZP II zapewnia idealne przyleganie, a tym samym bezciśnieniowe mocowanie w stożkowo podciętym otworze. Dzięki tej technologii można osiągnąć znacznie mniejsze momenty zginające płyty i większą nośność. Pozwoliło to na zastosowanie cienkich, ale wielkoformatowych paneli wapiennych w elewacji nowego centrum handlowego w dzielnicy Commercial Bay. Panele można łatwo wymienić w późniejszym etapie budowy dzięki zastosowaniu profili zaczepowych SystemOne (BS) i SystemOne light (BSL).

10 000 FZP II 15x15 M8i mocuje płyty trawertynowe wewnątrz budynków Obraz: fischer

10 000 FZP II 15x15 M8i mocuje płyty trawertynowe wewnątrz budynków
Obraz: fischer

Projektanci i konstruktorzy elewacji wewnętrznej również docenili jakość kotew fischer. Polegali oni na wiedzy naszych ekspertów w zakresie mocowania. „Dodatkowo włoski dostawca paneli trawertynowych, ze względu na wieloletnią i owocną współpracę z naszą firmą, polecił wykonawcom projektu zastosowanie kotew fischer FAZ II”- relacjonuje Jan Zimmermann, manager systemów fasadowych fischer.

Specjaliści fischer do spraw mocowań wspierali klientów na wszystkich etapach budowy. „Zapewnione przez nas wsparcie techniczne obejmowało planowanie i konsultacje, testy wyrywania dla odpowiednich zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, a także fachowe doradztwo na miejscu” - Jan Zimmermann, manager systemów fasadowych fischer

Harmonijny wygląd nowego centrum handlowego - bez widocznych punktów mocowania na elewacji z kamienia wapiennego. Zdjęcie: fischer

Harmonijny wygląd nowego centrum handlowego - bez widocznych punktów mocowania na elewacji z kamienia wapiennego.
Zdjęcie: fischer

Commercial Bay jest dzielnicą biznesową bogatszą o nowe centrum handlowe oferujące klientom towary najwyższej jakości oraz smaczną gastronomię. Imponujące centrum w Auckland od roku zapewnia swoim klientom wiele emocji w trakcie zakupów. Zastosowane w budowie centrum trwałe i bezpieczne mocowania fischer gwarantują bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

https://www.commercialbay.co.nz

kotwa FZP II
kotwa FZP II

 

Kotwa panelowa zastosowana w centrum handlowcy Commercial Bay FZP II Zykon 13x26 M8/SO/12 AL

Specjalistyczna kotwa FZP II 11x12 M6/10 A4 wykonanych ze stali nierdzewnej.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły