Artykuł Dodaj artykuł

Technonicol termomodernizuje Polskę

Technonicol, międzynarodowy lider produkcji materiałów hydroizolacyjnych, termoizolacyjnych oraz pokryć dachowych uroczyście otworzył fabrykę wełny mineralnej na Dolnym Śląsku.

Technonicol, międzynarodowy lider produkcji materiałów hydroizolacyjnych, termoizolacyjnych oraz pokryć dachowych uroczyście otworzył fabrykę wełny mineralnej na Dolnym Śląsku. Wkrótce firma wybuduje kolejny zakład. To pierwsza tego typu rosyjska inwestycja w Polsce od ponad 20 lat.

Technonicol

Kilkaset osób – zarówno na miejscu, jak i online - wzięło udział w oficjalnym otwarciu nowoczesnej fabryki wełny mineralnej Technonicol. Fabryka, zlokalizowana w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zaczęła produkcję pod koniec marca 2021 roku i wyprodukowała już ponad 22 tys. ton wełny skalnej, materiału przeznaczonego do izolacji budynków. W zakładzie produkcyjnym pracuje prawie 200 osób.

Uruchomienie fabryki w Polsce zbiegło się w czasie ze wzrostem zapotrzebowania na materiały budowlane w Polsce i w krajach sąsiednich, do których firma eksportuje swoje materiały.

- Widzimy postpandemiczny boom budowlany, nie tylko w Polsce, ale na wszystkich rynkach, na których działamy. Popyt na materiały budowlane przewyższa podaż. W odpowiednim momencie uruchomiliśmy fabrykę wełny mineralnej w Wykrotach (gmina i miasto Nowogrodziec), nie tylko od początku mieliśmy zamówienia na całość produkcji, ale wręcz kolejkę oczekujących. Natychmiast rozwiały się wszelkie obawy o to, czy na rynku będzie wystarczający popyt. Teraz chcemy pójść za ciosem i otworzyć drugą, a może i trzecią fabrykę – powiedział Siergiej Kolesnikow, współzałożyciel firmy Technonicol, która działa w Europie pod nazwą TN International.

Rocznie firma będzie produkować do 90 tys. ton materiału izolacyjnego, co pozwoli na ocieplenie ponad 30 tys. domów jednorodzinnych. Według analiz rynkowych, w Polsce aż 4 miliony domów jednorodzinnych wymagają gruntownej termomodernizacji.

- Naszą misją jest aktywny udział w termomodernizacji Polski. Produkujemy materiały izolacyjne, które zapewniają kompleksowe ocieplanie budynku od fundamentów aż po dach. Do tego nasza fabryka wełny mineralnej to nowoczesny i ekologiczny obiekt. Nie generujemy odpadów, gdyż są one przetwarzane w dalszym procesie produkcji materiału izolacyjnego – powiedział Roman Milewski, prezes TN International Polska.

Fabryka wełny skalnej to dopiero pierwsza inwestycja rosyjskiej firmy w Polsce. Wkrótce rozpocznie się budowa zakładu produkującego membrany polimerowe, materiały używane do hydroizolacji dachów, basenów, fundamentów, garaży podziemnych i innych obiektów użytkowych.

- Już zainwestowaliśmy w to przedsięwzięcie 45 mln zł, a docelowo będzie to około 126 mln zł. Uruchomienie zakładu planujemy na koniec 2022 lub początek 2023 roku. Planujemy eksportować membrany polimerowe w promieniu 800 km, m.in. do Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii i Chorwacji, a być może nawet do północnych Włoch – zapewnia Siergiej Kolesnikow.

Współzałożyciel firmy Technonicol zapowiedział podczas otwarcia fabryki wełny skalnej w Wykrotach (gmina i miasto Nowogrodziec), że w ciągu najbliższych pięciu lat firma planuje zainwestować ponad 700 mln euro na Starym Kontynencie, z czego w Polsce będzie to suma ok. 100 mln euro.

TN International wybrała Dolny Śląsk na budowę fabryki z powodu doskonałej lokalizacji – bliskości Niemiec, Czech i innych krajów europejskich, a także z powodu świetnej oferty, przedstawionej przez lokalny samorząd i władze Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma, zanim podjęła ostateczną decyzją o lokalizacji, rozpatrywała możliwość budowy zakładu w Niemczech oraz w Czechach.

- Polskie władze zaproponowały nam jednak znacznie lepsze warunki, niż te, jakie moglibyśmy otrzymać w sąsiednich krajach. Chodzi zarówno o możliwości odliczeń podatkowych, warunki logistyczne, jak i dogodny teren w Kamiennogórskiej SSE za preferencyjną cenę. Znaczenie miała też lepsza niż w Czechach czy nawet w Niemczech dostępność wykwalifikowanych pracowników – podkreślił Siergiej Kolesnikow.

Znaczenie dla lokalizacji inwestycji na Dolnym Śląsku miała również dostępność surowca – złóż bazaltu, gabro i dolomitu, co ma znaczenie dla skrócenia łańcucha dostaw i zmniejsza ślad węglowy.

Galeria zdjęć do artykułu

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.