Artykuł Dodaj artykuł

Panele winylowe. Czemu warto je wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Są wytrzymałe, estetyczne, tanie i łatwe w montażu. Panele winylowe to dobry wybór dla inwestorów szukających wysokiej jakości w przystępnej cenie. Co trzeba o nich wiedzieć?

Panele winylowe. Czemu warto je wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Są wytrzymałe, estetyczne, tanie i łatwe w montażu. Panele winylowe to dobry wybór dla inwestorów szukających wysokiej jakości w przystępnej cenie. Co trzeba o nich wiedzieć?

Chociaż na polskim rynku są obecne od stosunkowo niedawna, cieszą się sporą popularnością wśród inwestorów. Rosnące wciąż zainteresowanie panelami winylowymi oczywiście nie bierze się znikąd. Ten typ podłóg na wiele zalet, czyniących z niego świetną alternatywę dla tradycyjnych wykładzin PCV lub paneli laminowanych. Dlaczego jednak warto postawić na to rozwiązanie? Jak wybrać najbardziej odpowiednie panele? Gdzie można je zamontować? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Zalety paneli winylowych. Czemu warto na nie postawić?

Popularność paneli winylowych to wynik ich wielu atutów, z których najważniejsze to:

 • wytrzymałość: nie tylko mają niską ścieralność, ale też są odporne na zarysowania i blaknięcie;
 • dostępność wielu wzorów: panele winylowe na Allegro można kupić w wersjach imitujących różne gatunki drewna, kamień lub wzorzyste płytki ceramiczne;
 • wygoda: w przeciwieństwie do ceramiki, panele winylowe są ciepłe i przyjemne w dotyku, co jest ważne dla osób lubiących chodzić w domu na boso;
 • dźwiękochłonność: winyl doskonale tłumi drgania, eliminując efekt stukania dokuczliwy np. dla użytkowników parkietów i płytek ceramicznych;
 • możliwość montażu na ogrzewaniu podłogowym;
 • możliwość montażu na starej podłodze bez konieczności zdejmowania dotychczasowej nawierzchni;
 • niska cena: najtańsze modele można kupić już za 25 złotych za metr kwadratowy;
 • bezproblemowa pielęgnacja: czyszczenie paneli tego typu nie wymaga użycia dedykowanych środków i sprowadza się do zamiecenia piasku oraz umycia mopem wodą z detergentem.

Klasy ścieralności paneli winylowych. Jak wybrać najlepszy model?

Przy wyborze paneli winylowych należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd. Jeden z kluczowych czynników to klasa ścieralności (użyteczności). Jest ona uzależniona od grubości wierzchniej, ścieralnej warstwy, która może wynosić od 0,2 do nieco ponad 0,5 milimetra (zwykle jest to 10 procent grubości całego panelu).

Oznaczenie klasy ścieralności paneli składa się z dwóch liczb. Są one podzielone na cztery grupy i zaczynają się od liczb:

 • 2: przeznaczone do montażu w prywatnych mieszkaniach, cechujące się średnią wytrzymałością;
 • 3: opracowane z myślą o zastosowaniu w obiektach publicznych i komercyjnych, o dużej trwałości;
 • 4: dedykowane pomieszczeniom o przemysłowym charakterze, w których ryzyko uszkodzenia podłogi jest największe.

Druga część oznaczenia to zaś liczba z zakresu od 1 do 3, gdzie 1 przypisane jest do wnętrz mało, a 3 – najbardziej intensywnie eksploatowanych. Z punktu widzenia inwestora prywatnego największe znaczenie mają zaś panele o klasie użyteczności 21 (np. do sypialni, pokoju gościnnego lub komórki), 22 (do salonu, jadalni i przedpokoju) i 23 (do kuchni lub części wspólnych budynku, takich jak klatki schodowe i zewnętrzne korytarza).

Panele winylowe – sposób montażu. Klejone czy mocowane na klik?

Dostępne są trzy metody montażu paneli winylowych, różniące się przede wszystkim zastosowaniem:

 • metoda na klej: wymaga doboru właściwego kleju i nałożenia warstwy o odpowiedniej grubości, co nieco utrudnia całą procedurę. Zamontowane tak panele dobrze sprawdzają się we wnętrzach z dużym
 • poziomem wilgotności lub zamontowanym ogrzewaniem podłogowym;
 • metoda na matę lub folię klejącą: pozwala na szybszy i łatwiejszy montaż. Dedykowana do układania paneli pływająco na posadzce z istniejącą nawierzchnią (np. parkietem lub płytkami ceramicznymi);
 • metoda na klik: najprostszy i najszybszy sposób, mimo że wiąże się z koniecznością ułożenia podkładu.

Panele winylowe. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Możliwość naniesienia właściwie dowolnego wzoru sprawia, że bez problemu dobierzemy model dopasowany do danej wizji wystroju wnętrza. Wytrzymałość na uszkodzenia i wilgoć pozwalają ponadto używać ich nawet w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych – kuchniach, klatkach schodowych lub mieszkaniach, w których przebywają duże psy. W połączeniu z możliwością montażu na ogrzewaniu podłogowym te cechy czynią z paneli winylowych rozwiązanie bardzo uniwersalne, sprawdzające się właściwie w każdym domu.

Artykuł sponsorowany