Artykuł Dodaj artykuł

Aluminiowe wycieraczki systemowe - wybór deweloperów na osiedla mieszkaniowe

Aluminiowe wycieraczki systemowe to dziś najczęstszy wybór wśród deweloperów i projektantów nowopowstających budynków mieszkalnych.

Aluminiowe wycieraczki systemowe

Aluminiowe wycieraczki systemowe to dziś najczęstszy wybór wśród deweloperów i projektantów nowopowstających budynków mieszkalnych. Jeszcze niedawno nie tak często spotykane, bo głównie na prestiżowych osiedlach mieszkaniowych, dzisiaj stały się prawie że stałym elementem każdego wystroju. Nie tylko estetycznie współgrają z architekturą obiektu, pięknie go wykańczając, ale przede wszystkim zachowują czystość we wejściach i klatkach schodowych budynków mieszkalnych. Skuteczność i funkcjonalność oraz możliwość dopasowania rodzaju wycieraczki aluminiowej pod dane osiedle mieszkaniowe - to jej główne zalety. Poniżej krótki poradnik dla projektantów, architektów i deweloperów o tym, czym kierować się przy wyborze wycieraczki systemowej na osiedle mieszkaniowe.

Czystość, porządek i estetyka na osiedlu mieszkaniowym

Aluminiowe wycieraczki systemowe dobrej i sprawdzonej marki to udana inwestycja, zarówno dla dewelopera, jak i mieszkańca takiego osiedla. Wykonanie z najlepszych materiałów, odpowiednie atesty i produkcja z najwyższą dokładnością w polskiej fabryce - to gwarancja skuteczności na wiele lat użytkowania takiej wycieraczki. Do tego możliwość dopasowania produktu idealnie pod wymiar strefy wejścia do budynku oraz pod styl i charakter osiedla.

Dzięki szerokiej kombinacji wkładów do wycieraczek aluminiowych, Klient sam może zadecydować o jej funkcjonalności oraz miejscu jej montażu - wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Wycieraczka systemowa powinna być także przystosowana do ruchu wózków i ułatwiać poruszanie się po osiedlu mieszkaniowym mam z dziećmi i osób niepełnosprawnych.

Sprawą nadrzędną każdej wycieraczki jest natomiast utrzymanie przez możliwie najdłuższy czas porządku i czystości w obiekcie. W przypadku budynków mieszkalnych będą to przede wszystkim miejsca przed głównym wejściem, przedsionki i klatki schodowe, przejścia do garażu czy komórki lokatorskiej oraz bezpośrednie wejścia do mieszkań. Wysokiej jakości wycieraczka systemowa potrafi ograniczyć częstotliwość sprzątania tych miejsc do minimum, co ma wpływ na sporą oszczędność w późniejszej eksploatacji budynku. Nawet piasek przynoszony codziennie przez dzieci z placu zabaw nie stanowi dla wycieraczki aluminiowej większego problemu.

Rodzaje aluminiowych wycieraczek systemowych na przykładzie Combi Junior 12

Bazując na naszym 30-letnim doświadczeniu w produkcji wycieraczek systemowych do budynków mieszkalnych, największą popularnością cieszy się u nas Combi Junior 12. Wycieraczka obiektowa z różnymi kombinacjami wkładów: sama guma lub guma i szczotka naprzemiennie (funkcja czyszcząca), guma, szczotka i ryps naprzemiennie (funkcja czyszcząco-osuszająca), ryps (funkcja osuszająca) stosowany wyłącznie wewnątrz budynku. Dzięki zastosowaniu niższego profilu aluminiowego 12 mm w wycieraczce Combi Junior, można ją zamontować na dwa sposoby - w tzw. osadniku (wannie z dodatkowym odpływem wody i zanieczyszczeń) lub bezpośrednio w posadzce np. zamiast płyty gresowej pod drzwiami wejściowymi.

Combi Junior 12

Combi Junior 12 - to dobry wybór, bo sprawdzony przez deweloperów i atrakcyjny cenowo produkt przeznaczony do budynków mieszkalnych o średnim natężeniu ruchu. W przypadku obiektów mieszkalno-usługowych, gdzie na co dzień ruch jest dużo większy, polecamy wycieraczki aluminiowe o wyższym profilu – 17 lub 22 mm.

Krótki poradnik dla projektantów, architektów i deweloperów „Jak dobrać wycieraczkę systemową do budynku?”

Przy wyborze profesjonalnej, systemowej wycieraczki aluminiowej, powinno brać się pod uwagę następujące elementy:

Rodzaj budynku

A dokładniej ilość jego mieszkańców oraz stopień natężenia ruchu na co dzień. Duże inwestycje mieszkaniowe powyżej 10 pięter, z dodatkową częścią usługowo-handlową wymagają wycieraczek aluminiowych o wyższym profilu ok. 22 mm i tym samym wyższej ramie. Montowane są one w głębszym osadniku optymalnie zbierającym codzienne, nawet duże zanieczyszczenia, niekiedy z odpływem i podłączeniem do kanalizacji.

Architektura osiedla

Drugą ważną kwestią jest miejsce zamontowania wycieraczki systemowej. Najczęściej na zewnątrz jest to zadaszone wejście do budynku, natomiast wewnątrz przedsionek oraz klatka schodowa. Choć są i deweloperzy, którzy idą o krok dalej i montują wycieraczki systemowe pod drzwiami mieszkań, co bardzo się dobrze później sprawdza. Nie mniej istotny jest także wystrój osiedla mieszkaniowego, dlatego dobrej jakości wycieraczka w odpowiednio pasującej kolorystyce będzie zawsze na plus.

Zdjęcie wycieraczki pod drzwiami

Funkcjonalność wycieraczki systemowej

Wiadomo, że każda wycieraczka ma za zadanie ograniczyć wnoszenie brudu do budynku i tym samym utrzymywać w nim jak najdłużej czystość. Każdy z wkładów stosowanych w aluminiowych
wycieraczkach systemowych pełni jednak różną funkcję.

Wkład rypsowy czy tekstylny przeznaczony jest tylko do wewnętrznej strefy wejścia i jego zadaniem, oprócz zeskrobywania brudu, jest pochłanianie wnoszonej wody (nawet do 6 litrów na m2 wycieraczki!).

Wkład wykonany z gumy bądź szczotki, stosowany często naprzemiennie w wycieraczkach aluminiowych, pełni głównie funkcję czyszcząca, zeskrobując zanieczyszczenia spod podeszw przechodniów. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie na zewnątrz przez drzwiami wejściowymi na klatkę schodową.

Istnieje również trzecia kombinacja czyszcząco-osuszająca, mająca zastosowanie w przedsionkach klatek, w garażach podziemnych, pod zadaszeniem, wewnątrz obiektów. Połączenie wkładu gumy lub szczotki z rypsem w bogatej kolorystyce.

Sposób montażu wycieraczki w ramie aluminiowej

Gdy już wiemy, jaka wycieraczka sprawdzi się najlepiej w danym budynku mieszkalnym, nie mniej ważny jest sposób jej montażu. Przy nowopowstających inwestycjach, zwykle nie stanowi to żadnego problemu, jeśli już na etapie projektowania budynku, uwzględnione zostanie miejsce pod wycieraczkę. Przygotowanie zagłębienia pod jej montaż, czy to z osadnikiem czy w samym zagłębieniu w posadzce, to już kwestie wykończeniowe.

Trochę trudniej bywa na istniejących już obiektach, gdzie trzeba na nowo przygotować takie miejsce pod wycieraczkę aluminiową w istniejącej już posadzce. Wykłucie odpowiedniej wielkości płytkiego otworu nie powinno jednak stanowić dużego wyzwania dla firmy budowlanej remontującej osiedle mieszkaniowe.

Ile miejsca dokładnie potrzeba pod dany rodzaj wycieraczki systemowej oraz jak wygląda jej montaż, odpowiedź znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: https://polentex.pl/wsparcie-techniczne/


Zdjęcia i materiał tekstowy: własność Polentex

Artykuł został dodany przez firmę