Artykuł Dodaj artykuł

Okna, drzwi i brama garażowa w modnym stylu – jak dopasować kolor stolarki do wyglądu domu?

Dziś okna nie muszą być już tylko białe – możemy wybierać z niezliczonej ilości kolorów i wykończeń.

Dziś okna nie muszą być już tylko białe – możemy wybierać z niezliczonej ilości kolorów i wykończeń. Wyróżniający element budynku mogą stanowić też drzwi wejściowe i brama garażowa. Jak wykorzystać te praktycznie nieograniczone możliwości i dobrze dopasować wygląd stolarki do elewacji domu? Czy zawsze musi być ona w jednym kolorze? Podpowiadamy, jakie są najmodniejsze trendy i jak stworzyć zgrany wizualnie zestaw.

Hormann - drzwi zewnętrzne wejściowe do domuHörmann - drzwi zewnętrzne wejściowe do domu

Przy wyborze okien, drzwi wejściowych i bramy garażowej zwracamy przede wszystkim uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane i jakie posiadają parametry użytkowe. Równie istotnym aspektem jest ich kolorystyka i wygląd. Coraz częściej nie traktujemy tych wyrobów tylko jako dodatek, lecz jako ważny, decydujący o postrzeganiu całego budynku element. Gdy wymieniamy więc starą stolarkę lub montujemy ją w nowym domu, stajemy przed decyzją – czy okna, drzwi i brama garażowa mają wizualnie wtapiać się w elewację domu, czy też stanowić jej wyróżnik?

Kolor ma znaczenie – okna, które zdobią i chronią

Dawniej dominowały okna wykonane z drewna, dziś najbardziej popularne są te z PVC, na znaczeniu zyskuje też aluminium. Nawet produkty z tworzywa sztucznego mogą wyglądać jednak jak drewniane, dzięki specjalnym okleinom, np. takich jak złoty dąb czy ciemny orzech. Lakierowanie daje z kolei możliwość pokrycia profili dowolnym kolorem z palety RAL lub NCS. Co więcej, możemy też dobrać okna dwukolorowe, które są wykończone w inny sposób od wewnątrz i inny od zewnątrz. Oferta jest bardzo bogata i wszystko zależy od naszych preferencji. Warto dobrze przemyśleć tą kwestię, gdyż stolarkę okienną użytkujemy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Jak zatem dobrać okna do swojego domu? Do nowoczesnych budynków o prostej bryle, z elewacją w jasnych kolorach dobrze pasują duże przeszklenia ze smukłymi profilami w odcieniach szarości, np. antracytu. To, co sprawdza się przy minimalistycznej architekturze nie zawsze koresponduje jednak ze stylem rustykalnym. Tutaj odpowiednie będą więc okna z drewna lub z wykończeniem w ciepłym odcieniu imitującym ten naturalny materiał. Można do nich dopasować również drewniane okiennice, które podkreślą całość kompozycji i zapewnią ochronę przed słońcem. W uniwersalnym budownictwie, gdzie króluje stonowanie, a na elewacji dominują ponadczasowe beże i brązy, można postawić na stolarkę okienną w ciemniejszym wybarwieniu.

Modna brama garażowa i drzwi zewnętrzne

Ważnym elementem budynku są również drzwi wejściowe, a także brama garażowa. Tutaj oferta dostępnych kolorów i wzorów powierzchni jest także bardzo szeroka. Możemy nadać tym produktom indywidualny rys i uczynić je elementem wyróżniającym nasz dom, sięgając np. po segmentową bramę garażową z powierzchnią Duragrain.

– Nasze bramy segmentowe LPU 42 z powierzchnią Duragrain wykonywaną w technologii druku cyfrowego dają szerokie możliwości aranżacji. To nie tylko 24 oryginalne wzory imitujące np. beton, bambus czy różne gatunki drewna, ale także możliwość indywidualnego zaprojektowania wyglądu bramy z wykorzystaniem własnych zdjęć lub dowolnego wzoru. Taka brama to unikat – mówi Michał Simon z firmy Hörmann Polska sp. z o.o., Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Beton czy też zardzewiała stal są obecnie niezwykle modne w aranżacji wnętrz, a teraz możemy wykorzystać tego typu rozwiązania również na ścianach zewnętrznych budynku. Jeśli zestawimy bramę z taką powierzchnią z elementami elewacji w podobnym wykończeniu, uzyskamy niepowtarzalny efekt. Ciekawą opcją mogą być również drzwi wejściowe w niecodziennym kolorze, np. czerwonym, które będą wizytówką naszego domu. Drzwi wejściowe bez problemu dostosujemy do architektury budynku wybierając model nawiązujący do jego stylistyki.

Wygląd stolarki najlepiej wybrać podczas wizyty w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Dostępne rozwiązania możemy też przeglądać na stronach internetowych producentów, jednak nie da nam to możliwości fizycznego kontaktu z produktem i zobaczenia go na żywo, co w przypadku aspektów wizualnych ma bardzo duże znaczenie.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu oferta wykończenia okien, drzwi i bram garażowych była ograniczona do białego i trzech, czterech innych kolorów. Dziś stajemy przed bardzo trudną decyzją. Możliwości wyboru wręcz przyprawiają o zawrót głowy. Mnogość dostępnych opcji sprawia także, że możemy porzucić zachowawcze, tradycyjne rozwiązania i postawić na oryginalność. Jednocześnie nie znaczy to, że na elewacji zapanuje wizualny bałagan. Wystarczy wyróżniający się element w postaci bramy garażowej lub drzwi wejściowych, aby budynek zyskał wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Artykuł sponsorowany

Artykuł został dodany przez firmę