Artykuł Dodaj artykuł

Jak odpowiednio zadbać o filtry i kanały spalinowe w instalacjach przemysłowych?

Przewody i urządzenia odprowadzające gorące gazy w instalacjach przemysłowych to elementy szczególnie narażone na wysokie temperatury i korozyjne środowisko.

izolacje przemysłowe

Przewody i urządzenia odprowadzające gorące gazy w instalacjach przemysłowych to elementy szczególnie narażone na wysokie temperatury i korozyjne środowisko. Oznacza to potrzebę stosowania bardzo wytrzymałej izolacji termicznej – ale jak ją odpowiednio dobrać?

Dobór odpowiedniego rozwiązania izolacyjnego ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia trwałości, funkcjonalności oraz ekonomicznej eksploatacji instalacji kotłowej w każdym zakładzie przemysłowym czy elektrociepłowni. Z drugiej strony końcowa część procesów stanowi szczególnie wymagające środowisko dla materiałów izolacyjnych. Temperatury wewnątrz kanałów dymowych sięgające nawet 400°C, znaczące wahania temperatury i ciśnienia, wysokie prędkości przepływu, gazy zawierające siarkę i inne substancje korodujące – to wszystko stanowi prawdziwy test wytrzymałości.

Kluczową rolą izolacji w przypadku filtrów i kanałów spalinowych jest kontrola temperatury procesu.

– Zastosowane rozwiązanie izolacyjne musi zapobiec spadkowi temperatury wewnętrznych ścian do punktu, w którym kwas zawarty w gazach spalinowych mógłby się skroplić, tworząc niebezpieczne, korozyjne osady – wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert firmy Paroc Polska. – Aby uniknąć mostków termicznych, które mogłyby sprzyjać kondensacji spalin, konieczne staje się odpowiednie zabezpieczenie struktur wspierających – dodaje.

Izolacje filtrów instalacji kotłowych i kanałów spalinowych - schemat
Izolacje filtrów instalacji kotłowych i kanałów spalinowych - schemat

Izolacje filtrów instalacji kotłowych i kanałów spalinowych - schemat

Jakie rozwiązania izolacyjne dla filtrów i kanałów spalinowych?

Obszary o krytycznym znaczeniu, takie jak konstrukcje usztywniające powierzchnie klejone i pokrywy dostępu, należy zabezpieczyć za pomocą wielowarstwowych rozwiązań izolacyjnych. Kluczowe jest zachowanie zakładki na łączeniach, aby zachować maksymalną szczelność izolacji. Materiałem, który szczególnie dobrze sprawdza się w tego typu zastosowaniach, jest wełna kamienna – bynajmniej nie tylko ze względu na swoją nazwę.

Odporność na ekstremalne temperatury sięgające 700°C, brak absorpcji wilgoci, wysoka wytrzymałość na ściskanie, a przy tym wszystkim także optymalne parametry termoizolacyjne – to argumenty, które przemawiają za wykorzystaniem wełny kamiennej. Warto także podkreślić, że izolacje przemysłowe PAROC charakteryzują się bardzo niską zawartością chlorków i fluoru, co dodatkowo zmniejsza ryzyko korozji.

Płyty izolacyjne z wełny kamiennej PAROC Pro Slab WR

Płyty izolacyjne z wełny kamiennej PAROC Pro Slab WR

– W przypadku kanałów spalinowych zalecamy zastosowanie podwójnej warstwy izolacji, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko mostków termicznych, które mogą bezpośrednio przyczyniać się do korozji stalowych elementów instalacji. Z reguły do obu warstw stosuje się płyty izolacyjne, ale możliwe jest też łączenie płyt z matami – podkreśla Paweł Stankiewicz.

Oczywiście, dobór optymalnego rozwiązania izolacyjnego zależy od temperatury roboczej oraz rodzaju konkretnego przewodu kominowego.

– W przypadku kanałów wysokotemperaturowych projektantom i instalatorom zalecamy zastosowanie płyt z wełny kamiennej o gęstości 80 kg/m3, takich jak np. PAROC Pro Slab WR 640, które zapobiegają kondensacji, pozwalają utrzymać temperaturę gazów na właściwym poziomie i zachowują stabilność wymiarową w najtrudniejszych warunkach – podsumowuje ekspert firmy Paroc Polska.

Artykuł został dodany przez firmę

Paroc Polska sp. z o.o.

Grupa Paroc jest międzynarodowym producentem izolacji z kamiennej wełny mineralnej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.