Artykuł Dodaj artykuł

Na co zwrócić uwagę przy montażu okien?

Proponowana przez producentów i handlowców stolarka okienna jest coraz wyższej jakości, ale najlepsze parametry tej stolarki przepadną, gdy zostanie niepoprawnie zamontowana.

szeroki wybór okien w Gdańsku

Proponowana przez producentów i handlowców stolarka okienna jest coraz wyższej jakości, ale najlepsze parametry tej stolarki przepadną, gdy zostanie niepoprawnie zamontowana. Błędy wynikają najczęściej z pośpiechu, a także niestety z niedbalstwa, ale głównie z zabierania się za montaż bez posiadania odpowiednich kompetencji. Na co zwracać uwagę podczas montażu okien i czy przeprowadzać go samodzielnie, czy też zamawiać fachowców?

Jakie błędy występują najczęściej podczas montażu stolarki okiennej?

Jeżeli ktoś mieszka w Trójmieście, to szeroki wybór okien w Gdańsku ułatwi idealne dopasowanie stolarki okiennej zarówno przy nowo powstałym budynku, jak i przy wymianie okien ze starych na nowe. Jest to o tyle istotne, że jednym z popularniejszych błędów występujących podczas montażu okien jest niedopasowanie stolarki do otworów okiennych, czyli okna są albo za małe, albo za duże i zawsze będzie to problem. Kolejnym błędem z tego wynikającym są próby wciskania okien w wąski otwór na styk, bez odpowiedniego uszczelnienia pianką, albo oparcie wręcz całej konstrukcji okna wyłącznie na piance przy otworze zbyt dużym.

Dość częstym błędem jest poziomowanie okien za pomocą klinów z jednoczesnym usuwaniem ich w celu montażu parapetu, a bez uprzedniego umocowania ramy okna na kotwach i tyglach. Może to skutkować osunięciem i utratą poziomu ramy okna.

Dlaczego pianka ma znaczenie?

Kolejnymi błędami znacznie obniżającymi funkcjonalność okien jest zapominanie o wypełnieniu pianką wszystkich szczelin pomiędzy oknem a murem zarówno w poziomie, jak i w pionie, co występuje dość często szczególnie w miejscu styku okna z parapetem.

Ponadto nie każdy materiał można zastąpić pianką montażową, czasami niezbędne są inne masy, np. mocny klej montażowy. Sumarycznie wszystko sprowadza się do stwierdzenia, że samodzielne montowanie okien jest wysoce niewskazane i znacznie bezpieczniej jest powierzyć takie zadanie doświadczonym specjalistom.

Czym grozi nieprawidłowy montaż okien?

Wysoka jakość stolarki okiennej oraz fachowy montaż. Są to dwa nierozerwalnie związane ze sobą czynniki, a brak któregokolwiek z nich będzie skutkować dla inwestora przykrymi konsekwencjami.

Brak idealnego wypoziomowania doprowadzi do problemów przy otwieraniu i zamykaniu okna i w konsekwencji do jego uszkodzenia. Nieprawidłowo przeprowadzone zaizolowanie szczelin z kolei będzie prowadziło do ucieczki ciepła z zewnątrz, a przenikaniem wilgoci z zewnątrz. To ostanie grozi powstawaniem w pomieszczeniu podłoża dla rozwoju grzybów i pleśni.

Artykuł sponsorowany