Artykuł Dodaj artykuł

Podkład pod panele podłogowe - jaka grubość?

Podkład pod panele podłogowe ma na celu ochronę tych ostatnich przed działaniem wilgoci. Dzięki niemu panele nie ulegają odkształceniu, zdeformowaniu lub pękaniu i to nawet wtedy, gdy poziom zawilgocenia odizolowanego podłoża jest relatywnie duży.

Podkład pod panele podłogowe - jaka grubość?

Podkład pod panele podłogowe ma na celu ochronę tych ostatnich przed działaniem wilgoci. Dzięki niemu panele nie ulegają odkształceniu, zdeformowaniu lub pękaniu i to nawet wtedy, gdy poziom zawilgocenia odizolowanego podłoża jest relatywnie duży.

Podkłady pod panele — najważniejsze cechy

Czym powinny charakteryzować się najlepsze podkłady pod panele podłogowe? Po pierwsze, muszą być jak najcieńsze. Podkład z gąbki ma grubość zaledwie 3 mm, w związku z czym nie wpływa na sposób organizacji przestrzeni w salonie lub pokoju dziecięcym i nie deformuje paneli. Dobry podkład powinien też zostać zaprojektowany z myślą o osobach, które będą z niego korzystać. Jego struktura musi być na tyle wytrzymała, aby znieść ciężar dorosłych, dzieci, a także odwiedzających ich gości. Podkłady powinny też doskonale tłumić drgania i zapewniać dosyć dobrą przepuszczalność termiczną.

Grubość podkładu a jego właściwości funkcjonalne

I tu pojawia się problem. Niektóre panele podłogowe są osadzane na zbyt cienkiej lub grubej warstwie podkładu. Czasem inwestorzy stosują podkłady wykonane z tektury. Owszem, jest to materiał bardzo cienki, gdyż jego grubość to zaledwie 1 - 2 mm, ale wciąż jest to za mało, by zapewnić skuteczną ochronę antyakustyczną. To samo dotyczy bardzo grubych podkładów, które co prawda świetnie pracują pod obciążeniem, ale też w dużym stopniu izolują podłoże pod kątem termicznym.

Rodzaje podkładów i ich zastosowanie

Na rynku akcesoriów budowlanych istnieje co najmniej kilkanaście różnych rodzajów podkładów pod panele podłogowe. Są to głównie produkty wykonane z:

  • płyt ekologicznych, które dzięki grubości rzędu 5 - 7 mm doskonale radzą sobie z nierównościami podłogi,
  • płyt XPS, czyli wykonanych z polistyrenu ekstrudowanego — ich grubość zaczyna się od 3 mm, a one same doskonale tłumią dźwięki i zapewniają niski poziom termoizolacji,
  • poliuretanu i folii aluminiowej — to na pozór oryginalne połączenie świetnie tłumi drgania akustyczne i co najważniejsze: ma grubość zaledwie 3 mm,
  • polistyrenu — to materiał wyróżniający się bardzo dużą odpornością na działanie wilgoci, w związku z czym można go nakładać m.in. pod systemy ogrzewania podłogowego.

Wybierając właściwy podkład, warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Niektóre z podkładów są stworzone wyłącznie z myślą o panelach winylowych, a inne o panelach drewnianych. Warto też uwzględnić kwestię wytrzymałości mechanicznej podkładu, jego przewodności cieplnej, gęstości itd. Więcej informacji na temat doboru właściwego podkładu pod panele podłogowe można znaleźć na stronie https://my-floor.pl/jaka-grubosc-podkladu-pod-panele/. Pamiętajmy, aby przed wyborem konkretnego produktu dokładnie zapoznać się z jego właściwościami fizycznymi i chemicznymi

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.