Artykuł Dodaj artykuł

Szambo betonowe: od czego zacząć?

Dopasowanie szamba betonowego nie tylko do potrzeb, ale i do specyfiki projektu może niekiedy być sporym wyzwaniem. Warto zatem podejść do problemu w sposób systematyczny. Zaczynając od najważniejszych rzeczy, łatwiej będzie nie popełnić błędu.

Dopasowanie szamba betonowego nie tylko do potrzeb, ale i do specyfiki projektu może niekiedy być sporym wyzwaniem. Warto zatem podejść do problemu w sposób systematyczny. Zaczynając od najważniejszych rzeczy, łatwiej będzie nie popełnić błędu.

Dobór wielkości szamba betonowego

Szamba betonowe dobiera się dość trudno, ponieważ nie ma bardzo precyzyjnych wytycznych co do tego, jak duże powinny być. Owszem, przyjmuje się, że na jedną osobę w miesiącu powinno przypaść między 2,5 a 3 m sześc., ale przy czteroosobowej rodzinie to oznacza już konieczność wyboru między 10 a 12 metrami. Często zaleca się w takiej sytuacji wybór większego wariantu, ale w praktyce nadal pozostaje tu pewna doza niepewności. Dobrze by więc było, wybierając betonowe szamba do domu lub na działkę, skonsultować się jeszcze z doradcą, który weźmie pod uwagę więcej niuansów.

Szambo betonowe: od czego zacząć?

Ograniczenie wymiarów szamba

Istotnym problemem w niektórych przypadkach może być dopasowanie nie tylko pojemności, ale wymiarów zewnętrznych. Tutaj ograniczenia wynikają z przepisów, które nakazują, żeby szambo znajdowało się co najmniej 2 metry od drogi i granic działki. Do tego odległość od gazociągu wynosić powinna półtora metra, od wodociągu tak samo. Jedynie przewody elektryczne mogą być położone bliżej, bo zaledwie 0,8 metra od szamba, jednak jeśli uwzględni się także fakt, że sam wykop powinien być wykonany w wymiarze o co najmniej pół metra większym niż konstrukcja szamba, to cała operacja może się skomplikować.

W przypadku działek z ujęciem wody pitnej – lub położonych w pobliżu takiego ujęcia – konieczne będzie nałożenie na tę siatkę jeszcze 15-metrowej odległości między krawędzią szamba betonowego a ujęciem. Lawirowanie łyżką koparki przy gęsto uzbrojonej działce na pewno będzie wymagało sporej wprawy i wcale nie jest rzadkością, że gęsto ułożone instalacje ograniczają nieco swobodę przy wyborze samego zbiornika.

Koszty eksploatacyjne – uwzględnij je na etapie wyboru szamba

Jakby wszystkie powyższe warunki nie były wystarczająco skomplikowane, dochodzi jeszcze jeden czynnik, a mianowicie koszty eksploatacyjne. Sprowadza się to do opłat za opróżnienie, ale dylemat jest dość złożony. Sam wywóz nieczystości to jedno (cena będzie zależała od objętości), ale w niektórych miejscach nawet dojazd na miejsce może sprawić, że optymalnie będzie zainstalować większe szambo, opróżniane drożej, ale rzadziej, niż małe – jeśli koszt dojazdu wozu asenizacyjnego będzie wysoki.

To jedyny punkt, w którym nawet najlepsi doradcy handlowi nie będą w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do tego, na jaką opcję lepiej się będzie zdecydować.

Artykuł sponsorowany