Artykuł Dodaj artykuł

Jak usunąć glony na elewacji?

Dowiedz się, jak postępować, jeśli dostałeś zlecenie na renowację elewacji domu porośniętej glonami.

Mężczyzna podczas czyszczenia elewacji

Glony na elewacji budynku to problem, z którym często borykają się właściciele domów i innych budynków. Jeśli więc klient zwrócił się do Ciebie ze zleceniem na renowację porośniętej fasady, powinieneś zadbać o to, aby najpierw odpowiednio ją oczyścić. Dzięki temu efekty Twojej pracy będą lepsze i trwalsze, a co za tym idzie – lepiej ocenione przez inwestora.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym umyć elewację z glonów,
  • jak zdezynfekować porośniętą elewację,
  • co zrobić, aby zapobiegać pojawianiu się glonów na elewacji.

Glony to organizmy, które mogą rosnąć w wilgotnym środowisku, na różnych powierzchniach, takich jak beton, tynki elewacyjne czy powłoka z farby. Ich obecność nie tylko psuje estetykę elewacji, ale także może prowadzić do uszkodzeń powierzchni budynku. Warto wiedzieć, jak je usunąć i jak zapobiegać ich pojawianiu się na odrestaurowanych ścianach.

Czyszczenie elewacji z glonów

Pierwszym krokiem do usunięcia glonów z elewacji powinno być dokładne oczyszczenie zaatakowanych ścian zewnętrznych z nalotu. Można to zrobić mechanicznie, np. poprzez szczotkowanie lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Technologię czyszczenia powierzchni powinieneś dobrać indywidualnie, w zależności od stopnia zainfekowania ścian.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz drugą z wymienionych metod, powinieneś odpowiednio dostosować ciśnienie wody oraz typ dyszy, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia podłoża. Po umyciu powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia. Jeśli budynek ma swoje lata, a jego elewacja jest w kiepskim stanie, uniknięcie uszkodzeń może okazać się niemożliwe. W takim przypadku musisz być przygotowany na konieczność wykonania ewentualnej naprawy.

Pamiętaj, że usuwanie glonów z elewacji warto przeprowadzać w czasie, gdy na zewnątrz jest sucho i ciepło.

Preparat na glony na elewacji – dezynfekcja

Po oczyszczeniu elewację należy zdezynfekować przy użyciu specjalnych środków na glony na elewacji, które niszczą nawet najmniejsze, niemożliwe do usunięcia mechanicznie cząstki porostów i zapobiegają ich ponownemu pojawieniu się.

Zwróć uwagę na gotowy do użycia bez rozcieńczania preparat do dezynfekcji – Caparol Capatox. Środek ten należy dokładnie wetrzeć szczotką lub pędzlem. Warto pokryć całą zainfekowaną powierzchnię 2-3 razy – kolejna warstwa po wchłonięciu poprzedniej. Producent zaleca, że aby skutecznie zwalczyć korozję biologiczną, warto nałożyć minimum 250 ml/m2 (250g) preparatu. Po zakończeniu procesu pozostaw powierzchnię do całkowitego wyschnięcia, co potrwa około 48 godzin.

Pamiętaj, że dezynfekcję należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy temperatura powietrza i otoczenia wynosi minimum +5°C i maksimum +25°C. Tak samo jak w przypadku czyszczenia, należy wybierać suche dni, bez ryzyka opadów. Deszcz może spłukać preparat z powierzchni, a wtedy dezynfekcja będzie nieskuteczna.

Co zrobić, aby glony na elewacji nie wróciły?

Ostatnim etapem usuwania glonów z elewacji jest jej ochrona przed nowym zakażeniem. Jak się za to zabrać?

Przed malowaniem chłonnych powierzchni należy zagruntować podłoże (np. za pomocą Caparol OptiSilan TiefGrund), a następnie dwukrotnie nanieść ochronną powłokę. Warto postawić na farby elewacyjne, które pomogą zwiększyć odporność powłoki na nowe zakażenia. Taką funkcję spełnią produkty z dodatkami środków biobójczych, takie jak na przykład:

  • Caparol Muresko-Premium – farba fasadowa z technologią SilaCryl o mineralnym, matowym wyglądzie, numer 1 na rynku profesjonalnych farb elewacyjnych,
  • Caparol ThermoSan – najwyższej klasy farba silikonowa z technologią nanosieci kwarcowych (NQG), przeznaczona do malowania wypraw systemów ociepleń, takich jak tynki z żywic syntetycznych, silikonowych, tynki krzemianowe i mineralne.

Po zakończonej pracy zarekomenduj inwestorowi regularne mycie elewacji i zapobieganie źródłom wilgoci. W tym celu powinien on regularnie sprawdzać i naprawiać uszkodzenia rynien i rur spustowych oraz zrobić opaskę żwirową wokół cokołu, żeby chronić budynek przed wodą rozpryskową.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.