Artykuł Dodaj artykuł

Nasza nowa izolacja

Ocieplanie budynków nie jest niczym nowym. Z powodzeniem stosowane było także kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Jednak przeprowadzona wówczas izolacja, niestety, nie sprawdza się dzisiaj. Przede wszystkim ze względu na jej niskie parametry izolacyjne w stosunku do obecnie panujących standardów. Wniosek nasuwa się jeden – należy bezzwłocznie na nowo docieplić starszy budynek.

Ocieplanie budynków nie jest niczym nowym. Z powodzeniem stosowane było także kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Jednak przeprowadzona wówczas izolacja, niestety, nie sprawdza się dzisiaj. Przede wszystkim ze względu na jej niskie parametry izolacyjne w stosunku do obecnie panujących standardów. Wniosek nasuwa się jeden – należy bezzwłocznie na nowo docieplić starszy budynek.

 

Styropmin Passive PRO 30

 

Decydując się na przeprowadzenie prac izolacyjnych w bardziej wiekowym budynku przede wszystkim trzeba sprawdzić jego stan techniczny.

– Tu niezwykle istotne jest wykonanie audytu energetycznego. Da on odpowiedź, jakie prace i w jakim zakresie należy podjąć w konkretnym domu. Bardzo ważnym elementem audytu jest badanie termowizyjne, pozwalające zdiagnozować szczelność istniejącej izolacji. Profesjonalnie opracowany powinien zawierać zakres prac, wskazywać materiały i szacować koszty całości – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Normy się zmieniły

Możemy z powodzeniem zaryzykować twierdzenie, że w przypadku starszych budynków, nawet tych kiedyś ocieplanych styropianem zawsze zalecana będzie termomodernizacja. Średnia grubość płyt styropianowych stosowanych jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu była bowiem mniejsza niż obecnie – wynosiła ok. 5-8 cm i nie zapobiegała skutecznie ucieczce ciepła. Nie spełnia także obecnie wymaganych norm.

- Styropian był i jest świetnym materiałem izolacyjnym, ze względu na swoje właściwości – niepalność, trwałość, paroprzepuszczalność. Zapewnia doskonałą izolację termiczną. Latem w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, a zimą jest ciepło i bez wilgoci. Jest również materiałem wyciszającym. Warto go zastosować do docieplenia budynku. Płyty na przestrzeni lat przeszły jednak bardzo dużą przemianę. W tej chwili styropian jest coraz bardziej wyspecjalizowanym materiałem. Ma on różne właściwości ze względu na przeznaczenie. W przypadku kompleksowych termomodernizacji warto sięgnąć po styropian pasywny np. Styropmin Passive λ PRO 30, charakteryzujący się podwyższonymi parametrami, jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła – wskazuje Dariusz Pruszkowski.

Jakość to komfort

Jeśli pierwsza warstwa styropianu została ułożona prawidłowo, to nie ma żadnych przeciwskazań, by przykleić na nią drugą. Istotne jest, aby powierzchnia była oczyszczona i wyrównana, tak by zaprawa klejowa dobrze przylegała. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy – nie trzeba bowiem płacić za zerwanie i utylizację starej izolacji. Decydując się na nową izolację, mając na uwagę jej skuteczność w utrzymaniu komfortu cieplnego w budynku na długie lata należy przede wszystkim postawić na jakość użytych materiałów.

– To jest nasz priorytet. Wszystkie produkty fasadowe marki STYROPMIN poddawane są stale restrykcyjnym kontrolom w ramach systemu zakładowej kontroli produkcji. Gwarancję co do jakości produktów i systemów zarządzania potwierdza CERTYFIKAT ZGODNOŚCI ZAKŁADOWEJ KONTROLI PRODUKCJI Nr FD-BG-087 wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. – podkreśla Dariusz Pruszkowski.

Artykuł został dodany przez firmę

STYROPMIN Sp. z o. o.

Firma STYROPMIN zajmuje się produkcją i sprzedażą płyt styropianowych wykorzystywanych w różnych gałęziach i sektorach budownictwa. Produkty marki dostępne są zarówno w kilkuset punktach sprzedaży na terenie całej Polski, jak i za granicą.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.