Dreamtime - wymarzone czasy. Dziś niestety mniej dla deweloperów i inwestorów rynku mieszkaniowego, trochę bardziej dla klientów. Jednak nie ma co załamywać rąk. Kryzys to czas na budowanie podstaw sukcesu w przyszłości. Najwięksi zaczynali właśnie w trud
Konieczność wprowadzenia budownictwa energooszczędnego w Polsce do 2020 roku wymaga opracowania szczegółowego planu jego wdrożenia – wynika z raportu Buildings Performance Institute Europe. Zdaniem ekspertów, mapa drogowa powinna brać pod uwagę regulacje prawne oraz mechanizmy wsparcia związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków. Podstawą do przygotowania raportu był przegląd zasobów budowlanych w Polsce, obowiązującego prawodawstwa oraz instrumentów wsparcia finansowego i instytucjonalnego.
19 października w Małopolskim Centrum Edukacji Budowlanej odbyło się pierwsze seminarium z cyklu Budownictwo energooszczędne: prawo, praktyka a rzeczywistość.
Uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce zakładu produkcyjnego dachówek ceramicznych marki CREATON miało miejsce 19 września 2012 r. w Widziszewie, w województwie wielkopolskim.
Ekskluzywne domy jednorodzinne w Brodnicy wyróżnia nie tylko efektowna architektura, ale także najwyższa jakość rozwiązań instalacyjnych. Zastosowano tam szerokie spektrum nowoczesnych produktów firmy Viega. Instalacje wody użytkowej wykonano w systemie Pexfit Pro, a instalację grzewczą w systemie Profipress. Zastosowano też ogrzewanie podłogowe, stelaże podtynkowe i szereg produktów łazienkowych Viega.
W dniu 6 czerwca 2013 r. w podwarszawskim Józefowie miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER, połączona z podpisaniem Aktu Erekcyjnego przez Partnerów-Fundatorów projektu.
Polski sektor budowlany czekają poważne zmiany związane z wprowadzeniem w życie przepisów unijnej Dyrektywy 2010/31/EU w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE).
Planowana konferencja będzie stanowić otwarcie/inaugurację cyklu „Budujemy eko – logicznie” w trakcie którego przybliżone zostaną różnorodne zagadnienia związane z ekobudownictwem., począwszy od projektowania poprzez eko – budowanie, aż do eko – eksploatowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Misją Organizatora jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej.
Nowootwarta fabryka wyrobów bitumicznych na Białorusi to kolejna zagraniczna inwestycja Grupy Atlas.
Po raz jedenasty firma RD bud zgromadziła uznanych ekspertów z branży budowlanej oraz reprezentantów instytucji i firm, którym bliska jest tematyka zrównoważonego budownictwa.
Po raz szesnasty Partnerzy ISOVER z całego kraju zgromadzili się na spotkaniu Klubu ISOVER, połączonego z uroczystą galą. Wydarzenie ma już swoją małą tradycję, która i tym razem utrzymana została w określonej konwencji rozwiązań multimedialnych wykorzystywanych w programach telewizyjnych. Tegoroczny Klub ISOVER odbył się pod hasłem „Tworzymy Komfortowy Klimat”.
Pomimo że koszt utrzymania mieszkań i domów w Polsce jest jednym z najdroższych w Europie. Na krajowym rynku istnieje wiele możliwości pozwalających zmniejszyć nakłady na eksploatację, w tym szczególnie dotkliwe dla budżetu domowego - wydatki na nośniki energii. Przykładem jest nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pozwoli budującym energooszczędne domy i kupującym mieszkania zaoszczędzić do 50 tys. zł .
Instytucje państwowe na całym świecie alarmują o konieczności adaptacji do nowoczesnego kierunku jakim jest zrównoważony rozwój w budownictwie.
Energooszczędność to temat coraz częściej powracający w dyskusjach naukowców, przedsiębiorców i polityków. Ci ostatni uchwalili w marcu tego roku ustawę o efektywności energetycznej, której głównym założeniem jest wprowadzenie certyfikatów energetycznych. Według Ministra Gospodarki nowe przepisy zracjonalizują ceny energii dla końcowych odbiorców oraz zwiększą konkurencyjność polskich firm tego sektora w Europie.
Konkurs na projekt toalety publicznej nad warszawską Wisłą dobiegł końca. Najlepszą zgłoszoną koncepcją okazała się praca trzech studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.