Wejście w życie 20 lutego 2011 roku nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw spowoduje kluczowe zmiany w dziedzinie hipoteki, która w obecnym stanie prawnym jest jedyną formą zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Zasadniczy jej kształt został nadany ustawą w 1983 roku i od tamtego momentu przepisy w tym obszarze nie były zmieniane.
Przy realizacji inwestycji deweloperskich ważnym czynnikiem będzie pozyskanie energii dla osiedla z odnawialnych źródeł energii. To na deweloperze będzie spoczywało zapewnienie indywidualnego źródła ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł energii (OZE) lub przyłączenie do sieci ciepłowniczej korzystającej z ciepła użytkowego w kogeneracji lub ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych.
Celem zielonego budownictwa jest wykorzystanie zasobów i zminimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko budynków poprzez zwiększanie efektywności energetycznej. Zrównoważone budownictwo jest jednym ze sposobów ograniczania emisji CO2. Jest to proces od projektowania poprzez budowę i użytkowanie aż po rozbiórkę budynku ze szczególnym uwzględnieniem środowiska naturalnego.
Niebawem polskie przepisy budowlane wprowadzą nowy przedmiot prawa własności w stosunku do przestrzeni podziemnej lub powietrznej na działce. Aktualnie nad tymi zmianami pracuje Ministerstwo Infrastruktury.
Wzrost VAT-u, zmiany w Rekomendacji S oraz rządowym programie „Rodzina na swoim” mogą znacząco wpłynąć na sytuację na rynku budowlanym oraz kredytów hipotecznych w przyszłym roku. Zgodnie z nimi udział kredytów hipotecznych udzielanych w walucie obcej nie powinien przekraczać 50% wszystkich realizowanych przez banki pożyczek.
Budowa domu na działce rolnej może być ciekawą alternatywą dla pozyskiwania gruntów typowo inwestycyjnych. Działki rolne, mimo iż pierwotnie przeznaczone są do innych celów, po zmianie ich profilu stanowią pełnowartościową nieruchomość gruntową, na której stanąć może dom jednorodzinny.
Budowa domu pochłania spory kapitał, dlatego warto szukać promocji tam, gdzie jest to możliwe. Środki zaoszczędzone na zakupie farb, lakierów czy tapet, których cena spadła od początku roku, można następnie wykorzystać w kolejnych etapach inwestycji, związanych choćby z wykończeniem kuchni lub łazienki.
Czy wyszliśmy z kryzysu? Jest to pytanie jakie należy kierować do ekonomistów. Branża budowlana jest zawsze odzwierciedleniem sytuacji panującej w kraju. W ostatnich latach wiele inwestycji było zamrożonych i inwestorzy wstrzymywali się z rozpoczęciem nowych.
Planując budowę domu lub zakup działki warto zwrócić uwagę czy upatrzona przez nas działka jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy.
Z nowym rokiem przedsiębiorców jak i gospodarstwa domowe czeka wzrost cen energii elektrycznej. Ceny prądu dla gospodarstw domowych ustalane są poprzez decyzje administracyjne wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki, czuwający nad właściwym ich poziomem.
Ekologia powoli przestaje kojarzyć się jedynie z grupą ludzi ciągle protestujących przeciwko zanieczyszczaniu środowiska a staje się skuteczną drogą do oszczędniejszego życia.
Unia Europejska zadeklarowała w 2008 r. zminimalizowanie do 2020 r. zużycie energii o 20%. Najwyższy potencjał w oszczędzaniu energii posiada przemysł budowlany, który odpowiada za 40% zużycia energii. Szczególnie przed budownictwem mieszkaniowym rysuje się duża szansa wzrostu efektywności w wykorzystywaniu energii.
Kiedy zapada decyzja o budowie domu dociera do nas świadomość, że wreszcie możemy w dużym stopniu ukształtować po swojemu niewielki kawałek tego świata! Całe życie upływa nam przecież na „konsumowaniu” przestrzeni zagospodarowanej i pomyślanej przez kogoś innego, w najlepszym przypadku przez naturę.
Jednymi z głównych barier działalności inwestycyjnej w Polsce jest szereg, nierzadko niespójnych przepisów prawnych, rozsianych w ustawach i rozporządzeniach i nieefektywny proces legislacyjny. W efekcie obecne prawo budowlane przytłacza inwestorów biurokracją i brakiem stabilności. Jedną z odpowiedzi na taki stan rzeczy jest pomysł naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stworzenia jednego aktu prawnego, kodeksu budowlanego, regulującego najważniejsze i najpotrzebniejsze rozwiązania, które mają przede wszystkim ułatwić i przyśpieszyć procesy inwestycyjne.
Być może w niedalekiej przyszłości każdy będzie miał dostęp do elektronicznego systemu ewidencji nieruchomości. System ten miałby być połączeniem informacji przestrzennej oraz elektronicznej bazy ksiąg wieczystych, która rozpoczęła swoje funkcjonowanie jeszcze w tym roku. Oznaczałoby to zintegrowanie ewidencji gruntów i budynków z księgami wieczystymi w jednej bazie.