Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w przypadku nośników energii średnioroczny wzrost cen w 2022 roku w stosunku do 2021 roku wyniósł 32,5 procent. Wzrost kosztów energii uderza też w firmy i powoduje, że muszą szukać oszczędności, które pozwolą funkcjonować w takiej rzeczywistości. Eksperci SPIE Building Solutions podają przykłady, w jaki sposób oszczędności są możliwe do uzyskania w instalacjach HVAC.
W 2022 roku na rynku FM po początkowej niepewności spowodowanej wojną i istotnymi podwyżkami cen materiałów i energii, druga połowa roku przyniosła znaczne ożywienie.
Wprowadzona przez Sejm nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. 2022 poz. 1083), a konkretnie art. 26 wprowadza obowiązek zainstalowania w terminie do 1 stycznia 2025 roku minimum jednego punktu ładowania oraz osprzętu do poprowadzenia przewodów dla budynków niemieszkalnych posiadających więcej niż 20 miejsc postojowych, niebędących własnością małego lub średniego przedsiębiorstwa.
Firmy produkcyjne i magazyny szukają możliwości zmniejszenia kosztów zasilania. W zakładach przemysłowych energia to nawet 40% wydatków. Jest wiele opcji wdrożenia oszczędności niewymagających kosztownych inwestycji i możliwych do szybkiego zrealizowania. Ekspert wymienia m.in. poprawę izolacji przegród, uszczelnianie doków ładunkowych, wymianę szyb na poliwęglany wielokomorowe czy uruchamianie tzw. strażników mocy. Podniesienie klasy efektywności silników tylko o jeden stopień, to o 1,3% lepsza efektywność – w skali roku to około 6-8 tys. zł oszczędności na jednym urządzeniu.
Skraca się czas zwrotu z inwestycji w instalacje podnoszące efektywność energetyczną. Jeszcze rok temu szacowany był na 3-5 lat. Przy obecnych cenach energii i gazu zwraca się po roku, bo wzrost cen nośników energii jest rekordowy – we wrześniu wg GUS o 44,3 proc. Rosnące koszty powodują duże zainteresowanie firm rozwiązaniami takimi jak odzysk poprodukcyjnego ciepła odpadowego - z 1 kilowata mocy elektrycznej można uzyskać 3-4 kilowaty mocy cieplnej. Ekspert podaje konkretne instalacje, które da się efektywnie zoptymalizować – to np. sprężarkownie czy laserowe zespoły tnące.
Kontroli specjalistów wymaga cały budynek – od instalacji do podgrzewania zjazdów do garaży czy zewnętrznych kranów serwisowych, po wieże chłodnicze na dachach.
abas Business Solutions Poland Sp. z o.o., wchodzący w skład międzynarodowej grupy abas, został wyróżniony przez Instytut Europejskiego Biznesu (IEB) w XIV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2021 i XIV edycji Konkursu Efektywna Firma 2021.
Rynek magazynowy w Polsce systematycznie się rozwija i jak wynika z raportu firmy AXI IMMO, w 1 kwartale 2021 roku urósł do 21,2 mln mkw. (+12% r/r). W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku do użytku oddano 710 tys. mkw. nowej powierzchni.
Changing places, changing lives pod takim hasłem Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC organizuje 11. edycję PLGBC Green Building Symposium w formie hybrydowej. W programie zaplanowano 4 strategiczne sesje tematyczne, w tym prelekcje, case studies, panele dyskusyjne i rozmowy. Przygotowano także dodatkowe aktywności. Najbardziej wpływowe wydarzenie branży zielonego budownictwa w Polsce odbędzie się 7 października br. w zrównoważonej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie.
W czerwcu w Koszalinie pożar kompleksu magazynowo-biurowego, gdzie znajdowały się opakowania plastikowe gaszono aż 4 dni, a straty wyniosły miliony zł. Z danych PSP wynika, że w 2020 r. w naszym kraju miało miejsce 3320 pożarów obiektów magazynowych i produkcyjnych (2327 - obiekty produkcyjne, 993 - magazyny). Testy pokazały, że w przypadku magazynu składującego piankę poliuretanową, pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie. Po upływie 191 sekund przechodzi w fazę niekontrolowaną – następuje spalenie około 28,3 kg pianki. W celu poprawy szybkości i efektywności tłumienia ognia coraz częściej stosuje się tzw. pianę lekką czy też mgłę wysokociśnieniową.
#BuildingLife to projekt stworzony przez organizację World Green Building Council, którego celem jest utworzenie planu działań na rzecz dekarbonizacji środowiska budowlanego i wsparcie programu pn. „Europejski Zielony Ład” (EZP). Inicjatywę tworzy 10. regionalnych green building councils oraz wybrani liderzy z sektora prywatnego, w tym ALUPROF – jeden z czołowych producentów systemów aluminiowych dla budownictwa w Europie.
Z wielką radością informujemy, że Budynek Monopolis w Łodzi zgłoszony przez Yawal S.A. zdobył Grand Prix w pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021, w kategorii Systemy Fasadowe.
Za nami pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021, której finał odbył się 15 czerwca br. podczas uroczystej Gali XI Kongresu Stolarki Polskiej. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych prezentacji wyrobów stolarki otworowej montowanych w obiektach architektonicznych, które oceniało niezależne jury, składające się z autorytetów świata budownictwa i architektury.
Związek Polskie Okna i Drzwi w lutym br. roku zainicjował pierwszy konkurs w branży stolarki budowlanej POiD Building Awards 2021, którego celem było wyłonienie najlepszych prezentacji wyrobów stolarki otworowej montowanych w obiektach architektonicznych. Niezależne jury wyłoniło najlepsze zastosowanie produktów w pięciu poszczególnych kategoriach. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas XI Kongresu Stolarki Polskiej online 15 czerwca.
W lutym Polski Związek Okna i Drzwi (POiD) wystartował z pierwszą edycją konkursu dla branży stolarki otworowej pn. POiD Building Awards 2021.