Artykuł Dodaj artykuł

Dom w pakiecie z komfortem

Dom pasywny to energooszczędne, ciepłe, estetyczne, w pełni bezpieczne miejsce – synonim komfortu.

Dom pasywny to energooszczędne, ciepłe, estetyczne, w pełni bezpieczne miejsce – synonim komfortu. Jeden z takich budynków powstał niedawno w miejscowości Zielonki-Wieś, w wyniku zorganizowanego przez Grupę Saint-Gobain konkursu. Ciepło i ciszę w domu zapewniła zwycięzcom marka ISOVER.

Dom Państwa Wierzchuckich, zwycięzców konkursu „Zbuduj z nami komfortowy dom”, to budynek pasywny w standardzie NF-15. Tego typu obiekty to, poza wieloma niepodważalnymi zaletami, także znaczne oszczędności i komfort ekonomiczny. Ich zapotrzebowanie na energię jest około ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach – wynosi poniżej 15 kWh/(m²·rok), podczas gdy w zwykłych domach nawet 120 kWh/(m²·rok). Co za tym idzie, koszt budowy i eksploatacji może być niższy nawet o 37%, w porównaniu do budynków standardowych.

Zwyciężyć komfort

Dom pasywny Zielonki WiesKonkurs „Zbuduj z nami komfortowy dom” zorganizowano, aby pogłębić świadomość osób budujących domy na temat korzyści wynikających z efektywności energetycznej budynków. Państwo Marzena i Jarosław Wierzchuccy, będąc w posiadaniu działki budowlanej, zdecydowali przedstawić projekt wymarzonego domu w standardzie NF-15 – czyli pasywnego. Efektem ich pracy jest zwycięstwo w konkursie i nowo otwarty dom w Zielonkach-Wsi.

– Udało nam się zbudować wymarzony dom w standardzie NF-15. Dzięki zastosowanym, profesjonalnym materiałom, dom w pełni spełnia nasze oczekiwania – jest ciepły, cichy i estetyczny, a przy tym prosty i tani w utrzymaniu. Czujemy się w nim w pełni bezpiecznie, dlatego jesteśmy zadowoleni, że zdecydowaliśmy się na udział w konkursie Saint-Gobain – wraz z domem, wygraliśmy bezcenny komfort. ­– mówi Marzena Wierzchucka.

Ciepło, czyli oszczędnie

Aku-Płyta ISOVERZnaczący wpływ na oszczędności związane z przepływem ciepła ma skuteczna izolacja – odpowiednio dobrane materiały muszą zapewniać w pomieszczeniu ciepło bez konieczności dokładania kolejnych warstw izolacji. W domu Państwa Wierzchuckich zastosowano wełnę mineralną ISOVER o wysokiej lambdzie, czyli współczynniku przewodzenia ciepła. Energooszczędny budynek ocieplono m.in. TF Profi i Fasoterm NF do izolacji fasad, Centilam Alu do izolacji technicznych oraz wełną skalną Stropoterm do ścian i Zestawem Srebrny Dach, do dachu płaskiego. Z kolei Aku-Płyta ISOVER zapewniła mieszkańcom domu komfort ciszy.

Poza dedykowanym potrzebom Państwa Wierzchuckich projektem domu i materiałami do izolacji ISOVER, zwycięzcy otrzymali także produkty pozostałych marek Saint-Gobain. W efekcie budynek nie tylko prezentuje się estetycznie, ale dodatkowo pokazuje, jak, na bazie innowacyjnych technologii budowlanych, stworzyć energooszczędny i w pełni komfortowy dom.