Artykuł Dodaj artykuł

Wełna mineralna – najlepsze wykorzystanie i dobre wykonanie

Od wielu lat wełna mineralna cieszy się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Chętnie wybierają ją projektanci i wykonawcy. Ocieplamy nią nie tylko poddasza, ale także ściany zewnętrzne. O tym dlaczego warto wybrać wełnę i budować zgodnie z wpisami w projekcie rozmawiają Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Anna Gil, ekspert z firmy ISOVER.  

Archipelag logo

Od wielu lat wełna mineralna cieszy się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Chętnie wybierają ją projektanci i wykonawcy. Ocieplamy nią nie tylko poddasza, ale także ściany zewnętrzne. O tym dlaczego warto wybrać wełnę i budować zgodnie z wpisami w projekcie rozmawiają Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Anna Gil, ekspert z firmy ISOVER.

Wełna mineralna - najlepsze wykorzystanie i dobre wykonanie

Optymalne wykorzystanie wełny mineralnej

Wełna mineralna skalna i szklana dzięki swoim wyjątkowym parametrom znajduje zastosowanie głównie w budownictwie, ale także w energetyce. „Podstawowe zalety wełny to wysoka izolacyjność cieplna (niski współczynnik przewodzenia ciepła), bezpieczeństwo ogniowe (wełna jest niepalna), paroprzepuszczaloność i izolacyjność akustyczna oraz niezmienność parametrów w czasie. Bazując na tych wszystkich cechach wełna zapewnia mieszkańcom domu wielowymiarowy komfort” – wyjaśnia Anna Gil, ekspert z firmy ISOVER.

„Wełna mineralna kojarzy nam się zazwyczaj z ocieplaniem poddasza - jest to jej najczęstsze zastosowanie. Z uwagi na to, że jest sprężysta bardzo dobrze wypełnia przestrzenie między krokwiami i jętkami, można ją stosować na tzw. „wcisk”, dzięki czemu jest ułożona bardzo szczelnie, a jej lekkość jest dużą zaletą przy układaniu drugiej, poprzecznej warstwy pod krokwiami, gdyż nie obciąża konstrukcji. Wełna jest też chętnie wykorzystywana ze względu na bardzo dobre właściwości akustyczne. Z tego powodu znakomicie sprawdza się jako izolacja na stropach czy ścianach działowych szkieletowych lub w suchej zabudowie. Również ściany zewnętrzne zaizolowane wełną mineralną uzyskują doskonałe parametry cieplne. Do izolacji poszczególnych przegród wykorzystujemy różne rodzaje wełny mineralnej – na stropy, podłogi na gruncie i ściany jest to wełna twardsza (a np. do zabudowy poddasza  lżejsza i bardziej sprężysta)” – dodaje Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Dlaczego warto budować zgodnie z wpisami w projekcie?

Zakładany koszt budowy domu jest jednym z kluczowych kryteriów decydujących o wyborze konkretnego projektu. Inwestorzy optymalizując nakłady finansowe, które mogą przeznaczyć na cały proces budowlany zwracają baczną uwagę na to, jakie materiały zostały zastosowane w projekcie. „Wełna mineralna, szczególnie gdy wybierzemy tę wysokiej jakości, o bardzo dobrym współczynniku przewodzenia ciepła lambda, jest niejednokrotnie droższa niż inne materiały izolacyjne, ale po podsumowaniu, koszt wykonania kompletnej izolacji z wełny zwykle okazuje się tylko nieznacznie wyższy, niż wykonanie jej z innych materiałów. Dodatkowo, analizując wydatki przeznaczone na budowę dobrze jest również rozważyć koszty związane z późniejszym użytkowaniem domu. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze wybór tańszych materiałów oznacza długoterminową oszczędność. Często okazuje się, że cząstkowy niższy wydatek na jeden element  budowy domu, generuje wyższe koszty eksploatacyjne w przyszłości” – zauważa ekspert z firmy ISOVER.

„Podczas projektowania domu architekt, kierując się wiedzą i doświadczeniem, dobiera materiały, które pozwolą osiągnąć możliwie najlepsze parametry cieplne całego budynku, mając na uwadze wyważone koszty budowy. W projekcie znajdują się także szczegółowe opisy oraz rozwiązania techniczne, które dokładnie pokazują jak prawidłowo wykonać dany element z założonych materiałów. Projekt stanowi pewną spójną całość, dane materiały mają swoje odpowiednie przeznaczenie do stosowania w konkretnych przegrodach, a zmiana jednego fragmentu może pociągać za sobą konieczność zmiany kolejnych elementów” – wyjaśnia architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Wełna mineralna - najlepsze wykorzystanie i dobre wykonanie

Dobre wykonanie izolacji gwarancją sukcesu

Nie tylko rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego ma znaczenie w uzyskaniu odpowiednich parametrów cieplnych. Nawet najlepsza i najdroższa technologia izolacyjna, jeśli zostanie błędnie wykonana i wykończona, nie spełni swojej funkcji. „Przy zastosowaniu izolacji z wełny mineralnej ważne jest ułożenie jej zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta. Dostosowanie się do zaleceń zapewni nam uzyskanie maksymalnych korzyści z wszechstronnego materiału, jakim jest wełna mineralna szklana i skalna” – podpowiada Anna Gil z firmy ISOVER. „Na żadnym etapie budowy nie możemy sobie pozwolić na losowe decyzje, dlatego tak ważne jest wybranie sprawdzonej, rzetelnej i doświadczonej ekipy budowlanej, zwłaszcza w aspekcie wykonywania izolacji w przegrodach. Przy budowie domu inwestor niejednokrotnie ma wiele wątpliwości, dlatego warto skonsultować się z architektem na każdym etapie budowy. Odpowiednio dobrane materiały i dobre wykonawstwo gwarantują komfort użytkowania na długie lata” – podsumowuje Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.