Artykuł Dodaj artykuł

Dzień Ziemi 2011 - budownictwo ekologiczne najprostszym sposobem ograniczenia emisji CO2

Zapraszamy do udziału w całodziennym szkoleniu o tematyce budownictwa ekologicznego, LEED i BREEAM oraz na pierwsze w Polsce Green Building Tours - wycieczka po budynkach z certyfikatem LEED bądź też się o niego ubiegajęce. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc rejestracja będzie wg kolejności zgłoszeń i zostanie zamknięta 2 kwietnia 2011.

Zapraszamy do udziału w całodziennym szkoleniu o tematyce budownictwa ekologicznego, LEED i BREEAM oraz na pierwsze w Polsce Green Building Tours - wycieczka po budynkach z certyfikatem LEED bądź też się o niego ubiegajęce.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc rejestracja będzie wg kolejności zgłoszeń i zostanie zamknięta 2 kwietnia 2011.

Dzień Ziemi 2011 - budownictwo ekologiczne najprostszym sposobem ograniczenia emisji CO2

W dniach 13-14 kwietnia w Warszawie PLGBC wraz z wieloma liderami rynku budownictwa zrównoważonego w Polsce będzie świętować Dzień Ziemi.

13 kwietnia odbędzie się kolejna edycja wykładów PLGBC Green Building Education, szkolenia wprowadzające w temat "zielonych" budynków i wiodących systemów wielokryterialnej oceny budynków. 14 kwietnia, zainteresowani będą mieli okazję odwiedzić pierwsze projekty w Warszawie, które albo juz uzyskały bądz ubiegają się o prestizowy certyfikat LEED: Poleczki Business Park, oraz Skanska Green Office, LEED-CI Silver.

Plan wykładów - PLGBC GREEN BUILDING EDUCATION

13 kwiecień, 2011 | godz. 9:00-16:30

9:00 Wstęp do budownictwa zrównowazonego, WorldGBC, koszt zielonych budynków, porównanie wiodących systemów wielokryterialnej oceny budynków - Agnes Vorbrodt-Schurma, PLGBC

11:00 Case studies - Rafał Schurma, PLGBC

11:30 Networking lunch

12:00 Jak uzywac systemu BREEAM w Polsce? Case studies - Magdalena Stretton, WSP Enviro

13:30  Coffee break

13:45 Jak ocenić i ulepszyć istniejące budynki? Narzędzia dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Porównanie: LEED-EBOM i BREEAM In Use - Agnes Vorbrodt-Schurma, PLGBC, Hans van de Sanden & Dr. Marcin Gawronski, Grontmij

14:45 Przegląd sytuacji prawnej budownictwa zrównowazonego w Europie - KACZOR KLIMCZYK PUCHER WYPIÓR ADWOKACI Spółka Partnerska

15:15 High performance over the entire building life cycle, benefits of commissioning, case study Shapiro Center - Michael Della Barba, EH&E

15:45 Coffee break

16:00 Przyszłość architektury w Polsce - budownictwo zrównowazone jako rozwiązanie

16:30 Zakończenie

Konferencja omówi szereg waznych zagadnień z zakresu budownictwa zrównowazonego, przekazując najnowsze informacje z tej tematyki, co pozwoli na uczestnictwo stałym gościom imprez PLGBC. Po raz pierwszy zostaną poruszone tematy prawne i ustawodawcze jak równiez omówione zostaną narzędzia dla zarządców nieruchomościami. Głównym akcentem wydarzenia będzie prezentacja Michaela Della Barba z bostońskiej firmy EH&E na temat energooszczędności i wydajności budynków podczas całego cyklu zycia obiektu.

 
Na ilustracji: Poleczki Business Park w Warszawie. Projekt i rendering: UBM Polska. Konsulting ekologiczny: VvS | Architects & Consultants

WPŁYW BUDYNKÓW NA ŚRODOWISKO

Budynki są odpowiedzialne za zuzycie ogromnych ilości zasobów naturalnych, przyczyniając się do wzrostu ilości odpadów na składowiskach. Szacuje się, ze zuzywają 50% globalnych zasobów naturalnych. Według US Green Building Council (USGBC), siostrzanej organizacji PLGBC, budynki przyczyniają się ponad 136 milionów ton odpadów budowlanych w USA, co przekłada się na 40% materiału na wysypiskach. (zródło: Worldwatch Institute).

Budynki są największymi konsumentami energii - sektor budowlany jest odpowiedzialny za zuzycie 45% światowej energii (na podstawie danych dla Europy i USA), oraz 74% energii elektrycznej w USA. Przyczynia się on do prawie 50% emisji gazów cieplarnianych - tyle samo co przemysł i transport razem (G. Katz).

"Program Ochrony Środowiska ONZ (UNEP) stwierdził, ze zaden inny sektor gospodarki nie ma tak duzego potencjału do drastycznego ograniczenia emisji, podczas gdy Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu stwierdzil ze budynki oferuja jeden z najbardziej opłacalnych i celowych sposobów na zmniejszenie Emisji gazów cieplarnianych". (zródło: UNEP, 2007 Ocena instrumentów polityki na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z budynków w sprawozdaniu WGBC 2010 z przedmową Tony Arnel). Według IPCC, emisja CO2 budynków równa się 8,6 gigaton - ¼ całkowitej emisji globalnej. W tego powodu, budownictwo ma największy potencjał do wyeliminowania, nawet 5 gigaton CO2 rocznie. (zródło: IPCC 2007 r. Zmiany klimatu 2007: Synthesis Report)

Wśród wielu innych waznych kwestii, budynki odpowiedzialne są za zuzycie 20% światowych zasobów wody pitnej. (Source: McGraw Hill Construction. (2009). Water use in buildings: Achieving business performance benefits through efficiency. p. 5 )

 

 

KOSZT

Koszt uczestnictwa to:

do 25 marca - wczesna rejestracja:
Szkolenia 1250PLN dla Czlonkow PLGBC, 1500PLN dla pozostalych +VAT

Każde 2-3 godzinne szkolenie: 500PLN dla Członków PLGBC (700PLN dla pozostałych) + VAT

Lunch: gratis dla osob zapisanych na 2 lub wiecej szkoleń, 130PLN dla pozostałych + VAT

Koszt udziału w całym dniu szkoleń: 1250PLN dla Członków PLGBC (1500PLN dla pozostałych) + VAT

Green Building Tour: 600PLN dla Czlonkow PLGBC, 900PLN dla pozostalych + VAT

 pozna rejestracja:

Szkolenia 1500PLN dla Członkow PLGBC, 1900PLN dla pozostalych + VAT

 Green Building Tour: 800PLN dla Członkow PLGBC, 1200PLN dla pozostalych + VAT

 Dodatkowe informacje oraz broszura z programem na: www.plgbc.org

Podobne artykuły