Artykuł Dodaj artykuł

Blacha na rąbek stojący – prawidłowe ułożenie rąbka na połaci dachu

Blacha na rąbek stojący to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Jednym z etapów montażu jest układanie rąbka na połaci. Jak zrobić to dobrze?

Fot. Blachy Pruszyński Podwinięta dolna krawędź panela, która będzie mocowana do listwy startowej
Fot. Blachy Pruszyński Podwinięta dolna krawędź panela, która będzie mocowana do listwy startowej

Blacha na rąbek stojący to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Jednym z etapów montażu jest układanie rąbka na połaci. Jak zrobić to dobrze?

Sposób montażu zależy od typu dachu. Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcję z pełnym deskowaniem pokrytą papą oraz podkonstrukcją z łat i kontrłat to panele mocujemy do specjalnej listwy startowej, a nie bezpośrednio do okapu – tak jak ma to miejsce w przypadku dachów wentylowanych. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed wczesnym starzeniem się blachy (na końcach połaci bardzo często zbierają się nieczystości). Zamawiając panele musimy wziąć pod uwagę podwinięcie przy okapie, około 2-3 cm.

Przygotowanie paneli do montażu

Bardzo ważnym etapem przed przystąpieniem do montażu jest prawidłowe przygotowanie materiału.

Pierwszy tj. skrajny panel przytwierdzany jest do tzw. deski szczytowej. Dlatego musimy nawiercić w nim specjalne otwory montażowe (z boku na zakładce). Ich rozmiar powinien być dwukrotnie większy od średnicy wkrętów.

Fot. Blachy Pruszyński Prawidłowe nawiercenie otworów na zakładce panelu
Fot. Blachy Pruszyński
Prawidłowe nawiercenie otworów na zakładce panelu

Wszystkie panele mocuje się do listwy startowej. Aby było to możliwe, na dole panekla po obu jego stronach na długości około 20 mm wycinamy zamki. Następnie, zaginamy krawędź pod spód, pod kątem około 70-80 stopni. Narożniki z lewej strony paneli ścinamy pod kątem 45 stopni.

Od czego zacząć?

Kiedy już prawidłowo przygotowaliśmy arkusze możemy zacząć je układać. Na początku u stalamy kierunek montażu. Może być dowolny (od prawej strony do lewej lub na odwrót), jednak zaleca się, aby był przeciwny do kierunku najczęściej występujących w okolicy wiatrów.

Fot. Blachy Pruszyński Przytwierdzenie pierwszego panelu do listy brzegowej
Fot. Blachy Pruszyński
Przytwierdzenie pierwszego panelu do listy brzegowej

Przygotowany przez nas wcześniej panel zaczepiamy o listwę startową. Następnie mocujemy go równolegle do listwy szczytowej (o wymiarach 30x50 mm) poprzez wykonane wcześniej otwory (rozstaw to ok 700 mm). - Należy pamiętać, że wkręty mocujemy dokładnie w środku otworu montażowego, przykręcając je do oporu, a następnie odkręcając o pół obrotu – mówi Artur Marciniak Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji firmy Blachy Pruszyński - Pozwala to na swobodną pracę pokrycia i zapobiega przed ewentualnym pofalowaniem powierzchni.

Następne panele

Każdy z kolejnych paneli zaczepiamy prostopadle do okapu wcześniej wykonanym podwinięciem o listwę startową, a następnie łączymy z poprzednim poprzez zatrzaśnięcie zakładki bocznej (rąbka). Zatrzaśnięcie zakładki najlepiej wykonać młotkiem gumowym na całej długości. Następnie dosuwamy dolną krawędź pod listwę startową. Każdy z paneli mocujemy też do łaty w miejscu gotowych otworów montażowych, pamiętając o zasadzie mocowania łączników pośrodku otworu montażowego i odkręceniu go o pół obrotu.

Fot. Blachy Pruszyński Układanie paneli na połaci dachu
Fot. Blachy Pruszyński
Układanie paneli na połaci dachu

Ostatni panel mocuje się w podobny sposób jak pierwszy. Na skraju połaci niezbędne jest przybicie drewnianej listwy (deska szczytowa). Będzie ona stanowiła oparcie boczne oraz bazę dla obróbki przyściennej.

Arkusz blachy należy wcześniej przyciąć, pamiętając o pionowym (ok. 25 milimetrowym) wywinięciu, dzięki któremu zostanie przymocowany do deski szczytowej.

 - Po docięciu arkusza, zaginamy jego bok pod kątem 90 stopni, a na tak powstałej zakładce w odległości około 700 mm nawi ercamy otwory montażowe – dodaje Artur Marciniak - Następnie zaczepiamy panel o listwę startową, zatrzaskujemy zamek i przykręcamy go wkrętami do wcześniej przybitej deski szczytowej.

Fot. Blachy Pruszyński Dom jednorodzinny w Ustroniu
Fot. Blachy Pruszyński
Dom jednorodzinny w Ustroniu

Akcesoria i transport

Do montażu blachy na rąbek stojący potrzebne nam będzie kilka akcesoriów dekarskich:

• wkrętarka z końcówką krzyżakową
• nasadka do wkrętów samowiercących
• nożyce ręczne lub skokowe ( nie wolno używać szlifierki kątowej, ponieważ powoduje ona znaczną degradację powierzchni ciętych)
• zaginarka ręczna,
• wkręty płaskie z łbem (rozmiar zależy od podłoża – łaty drewniane 4,2 x 25 mm, łaty metalowe 4,2 x 19 mm)

Przy transporcie rąbka na dach należy zachować szczególną ostrożność. Wszelkiego typu zagięcia, nawet delikatne będą bowiem widoczne na płaskiej powierzchni połaci.

Artykuł został dodany przez firmę

PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.

Firma Blachy Pruszyński, największy polski producent stalowych pokryć dachów i elewacji, dostosowując swoją ofertę do wymogów architektów oraz oczekiwań klientów, każdego roku rozszerza asortyment oferowanych produktów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły