Artykuł Dodaj artykuł

Ciepłe wnętrza… kominków

Wymarzony kominek w salonie – daje ciepło i zapewnia niepowtarzalną atmosferę. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich jego zalet, na etapie izolacji musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo.  

Wymarzony kominek w salonie – daje ciepło i zapewnia niepowtarzalną atmosferę. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich jego zalet, na etapie izolacji musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

Kominek w salonie ISOVERKażdy, kto marzy o posiadaniu kominka, musi dokładnie przemyśleć to już na etapie projektowania domu. Planowanie z wyprzedzeniem pozwala projektantowi rozpatrzeć wszelkie rozwiązania związane z lokalizacją kominka, dopasowaniem odpowiedniej mocy w stosunku do wielkości domu, odpowiednim ciągiem, a także ewentualnością wzmocnienia stropu. To pierwsze kroki do zbudowania wymarzonej, a co najważniejsze – bezpiecznej przestrzeni w domu. Kolejne dotyczą już doboru i montażu izolacji kominka, która zapewni jego odpowiednie funkcjonowanie. Od czego zacząć?

Wybór rodzaju kominka – jak izolować?

Przede wszystkim od rodzaju kominka – musimy pamiętać, że ten z wymuszonym obiegiem powietrza wymaga nieco innej pracy, niż kominek z grawitacyjnym obiegiem powietrza. Kominki z grawitacyjnym obiegiem izolujemy zaczynając od dystrybutora gorącego powietrza, którego odpowiednie zaizolowanie zabezpiecza przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzaniem obudowy. Płyty izolacyjne powinny być umieszczone w odległości minimum 5 centymetrów od wkładu, folią skierowaną do wkładu kominkowego.  Do montażu płyt używajmy profili zapewniających ich ciasne osadowienie.

Jeśli natomiast decydujemy się na kominek z wymuszonym obiegiem powietrza, pamiętajmy, że izolacja powinna być zamontowana folią na zewnątrz dystrybutora. Do mocowania płyt izolacyjnych do dystrybutora i osłon konwekcyjnych używamy gwoździ samoprzylepnych lub wkrętów montażowych z podkładkami. Warto zaizolować również sufit, co ochroni strop przed nadmiernym ogrzaniem.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy, koniecznie pamiętajmy o tym, aby zachować ciągłość pokrycia z folii – radzi Paweł Polak, Kierownik Produktu ISOVER – w miejscach łączeń płyt należy zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową, o odpowiednio wysokiej odporności na temperaturę.

Do docinania płyt izolacyjnych trzeba używać ostrych narzędzi, tak, aby krawędzie płyt były gładkie, co zapewni szczelność izolacji.

Czym izolować?

Do izolacji kominków należy wybierać wyłącznie te produkty, które zostały dostosowane do wymagań tak specyficznych miejsc, jakimi są obudowy kominków – a więc odporne na bardzo wysokie temperatury (ok. 600°C) oraz zapewniające skuteczną izolacyjność termiczną, dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła. Płyty izolacyjne, na jakie się decydujemy, muszą pochodzić z oferty produktów dedykowanych kominkom – tylko takie produkty posiadają odpowiednie parametry. Płyty kominkowe ISOVER osiągają współczynnik przewodzenia ciepła na korzystnym niskim poziomie 0,036 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o niepalności, a do tego nie wydzielają CO2 ani CO i nie chłoną wilgoci z otoczenia – podpowiada Paweł Polak.

Płyty kominkowe ISOVER zaprojektowano tak, aby pasowały zarówno do kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, jak i z obiegiem wymuszonym. To produkty wykonane z wełny mineralnej skalnej, których zastosowanie zapewnia zwiększoną wydajność termiczną kominka oraz pełne bezpieczeństwo ogniowe poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury obudowy. Więcej o produktach ISOVER na stronie www.isover.pl