Artykuł Dodaj artykuł

Dach na długie lata

Budowa domu to bardzo poważna i kosztowna decyzja. Dlatego wymaga dokładnych analiz i planowania.

Budowa domu to bardzo poważna i kosztowna decyzja. Dlatego wymaga dokładnych analiz i planowania. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo oraz spokój na wiele lat, a także ograniczyć kosztowne remonty. Pracując nad swoim projektem nie można zapomnieć o jednym z ostatnich, ale bardzo ważnym elemencie budowy, czyli dachu.

Gont bitumiczny Continent America Fot. TechnoNICOL

Gont bitumiczny Continent America
Fot. TechnoNICOL

Wbrew pozorom dach spełnia wiele funkcji. Po pierwsze chroni nas przed opadami oraz, co z tym związane, ogranicza hałas dochodzący z zewnątrz. Dach jest także istotny dla utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku. Dba o nasze bezpieczeństwo wewnątrz, ale także na zewnątrz w obrębie domu, ponieważ to na nim zbiera się np. śnieg. Dodatkowo dach jest jedną z najbardziej widocznych części domu i podkreśla jego wygląd.

Wybór pokrycia dachu jest niezwykle ważną decyzją w procesie budowy domu. Porównując różne produkty dostępne na rynku najbardziej uniwersalne i wyróżniające się pod względem jakości i właściwości są materiały bitumiczne, jak gonty. Zapewniają bardzo dobrą ochronę oraz pozwalają ograniczyć koszty budowy - mówi Andrzej Ziąber, Dyrektor Handlowy w firmie TechnoNICOL, producenta i dostawcy pokryć dachowych oraz systemów izolacyjnych.

Gonty bitumiczne a inne pokrycia

Blachodachówka jest jednym z najbardziej popularnych materiałów używanych do pokrycia dachu. Jest ona uważana za dobre i tanie, a przy tym estetyczne rozwiązanie. Jednak porównując ją z gontami bitumicznymi od razu widać różnice.

Gont bitumiczny Western Niagara Fot. TechnoNICOL

Gont bitumiczny Western Niagara
Fot. TechnoNICOL

Pierwsza dotyczy kosztów. Tutaj duże znaczenie ma forma produktu. Blachodachówka jest produkowana w formie podłużnych listew, które trzeba specjalnie docinać. Dlatego po montażu duża część zakupionego materiału, czyli także pieniędzy, trafia do kosza w formie odpadów. Gonty bitumiczne ograniczają odpady do minimum. Dodatkowo, ich użycie nie wymaga wzmocnienia konstrukcji nośnej dachu, budynku czy fundamentu ze względu na małą wagę pokrycia. Kolejne koszty dotyczą wymiany i remontu. Blachodachówka tak jak każdy metal rdzewieje, szpecąc dach oraz ograniczając szczelność pokrycia dachowego. Do wymiany potrzeba więcej materiału. Natomiast dach wykonany z gontu nigdy nie rdzewieje, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń wystarczy wymienić mniejszą powierzchnię.

Kolejny wyróżnik gontów bitumicznych jest dostrzegalny podczas deszczu lub opadów gradu. Krople deszczu lub grad uderzające o blachodachówkę utrudniają przebywanie w domu w trakcie dnia, nie mówiąc o spokojnym śnie w nocy. Co więcej blachodachówka bardzo nagrzewa się w dzień podnosząc temperaturę w całym budynku. Reakcja na temperaturę przyspiesza korozję, która niszczy dach. Można się przed tym ochronić montując folię paroizolacyjną, która w przypadku gontów jest zbędna.

 

Wybór gontów zapewnia również łatwiejszy transport i montaż. Są one dostępne w kompaktowych opakowaniach i bez problemu można je przewieźć nawet samochodem osobowym. Układanie gontów jest bardzo proste i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi – wystarczy zwykły nóż dekarski. Niektórzy producenci, jak np. firma TechnoNICOL oferują produkty wyposażone od spodu w mrozoodporną warstwę klejącą, która dodatkowo ułatwia montaż. Co więcej, gonty tego producenta można układać także w trudnych warunkach, w temperaturze do –20˚C. Wytrzymują również nagłe zmiany temperatury w zakresie od –70˚C do +110˚C i nie chłoną wilgoci.

Gont bitumiczny Jazz Corrida Fot. TechnoNICOL

Gont bitumiczny Jazz Corrida
Fot. TechnoNICOL

Przy podejmowaniu decyzji o pokryciu dachowym trzeba także wziąć pod uwagę szczelność i bezpieczeństwo rozwiązania. W przypadku układania blachodachówki należy zrobić i uszczelnić siedem otworów na jednym metrze kwadratowym. Tak duża liczba uszczelek ogranicza trwałość pokrycia. Zwłaszcza zimą ogromne znaczenie ma również powierzchnia materiałów. Płaska blachodachówka może powodować nagłe zejścia płatów śniegu. To niebezpieczne dla osób przebywających wokół domu oraz dla systemów rynnowych. Gonty ze względu na swoją nierówną powierzchnię oraz kaskadowe ułożenie na dachu powodują, że śnieg topi się stopniowo.

Podczas budowy, mamy na względzie nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę. Chcemy, aby nasz dom był ładny i wyróżniał się spośród innych. Blachodachówka nie zapewni takiego efektu. Oferta gontów bitumicznych firmy TechnoNICOL to 50 różnych wzorów i kolorów pozwalających stworzyć wyjątkowy i stylowy dach.

Wszystkie produkty oferowane przez naszą firmę powstają w naszych centrach badawczo-rozwojowych, gdzie eksperci ciężko pracują, aby stworzyć materiały o najwyższej jakości. Jednym z nich są gonty bitumiczne. To produkt najwyższej klasy, który nierzadko przewyższa wymagania rynkowe – podkreśla Arseniusz Lubimow, Product Manager firmy TechnoNICOL.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.