Artykuł Dodaj artykuł

Fasada Roku 2017: Jury przyznało tytuły!

5 kategorii i 215 elewacji – Jury Fasada Roku 2017 nie miało łatwego zadania. Obrady trwały wiele godzin, aż w końcu wszystkie karty zostały odkryte. Bydgoszcz, Kielce, Konstancin Jeziorna, Kraków, Niewodnica Kościelna, Radom, Szczecin, Świnoujście, Warszawa oraz Wrocław – to z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy i wyróżnieni w jedenastej – rekordowej pod względem frekwencji – edycji konkursu organizowanego przez firmę Baumit.

5 kategorii i 215 elewacji – Jury Fasada Roku 2017 nie miało łatwego zadania. Obrady trwały wiele godzin, aż w końcu wszystkie karty zostały odkryte. Bydgoszcz, Kielce, Konstancin Jeziorna, Kraków, Niewodnica Kościelna, Radom, Szczecin, Świnoujście, Warszawa oraz Wrocław – to z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy i wyróżnieni w jedenastej – rekordowej pod względem frekwencji – edycji konkursu organizowanego przez firmę Baumit.

Fasada Roku 2017: Jury przyznało tytuły!
Budynek biurowy
Aleja Powstania Warszawskiego, Kraków
fot. Baumit

Jury spotkało się 8 lutego 2018 r. we Wrocławiu. W zaszczytnym gremium zasiedli uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Przewodnictwo nad obradami objął dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, występujący z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. W obliczu rekordowej frekwencji – na liście kandydatów do tytułu znalazło się 215 elewacji – wskazanie najlepszych rozwiązań elewacyjnych 2017 r. wykreowanych przy użyciu kompletnej technologii Baumit nie należało do najłatwiejszych zadań. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach Kapituły była tym większa, że oprócz prestiżowego tytułu „Fasada Roku” i 10 000 zł, nagrodą główną za zwycięstwo w konkursie jest też pewny awans do międzynarodowej odsłony zmagań – Baumit Life Challenge. Ostatecznie ta niełatwa sztuka Jurorom się udała. Biorąc pod lupę takie kryteria jak walory architektoniczne i estetyczne, zastosowane rozwiązania technologiczne, wkomponowanie w otoczenie, a w przypadku obiektów po renowacji także poszanowanie ich historycznej tradycji, eksperci wyłonili zwycięzców i wyróżnionych.

Dom jednorodzinny nowy

Jury doceniło też dwie inne realizacje, przyznając równorzędne wyróżnienia w tej kategorii. Pierwszym z nich odznaczono niezwykle prosty i oszczędny w kolorze budynek przy ul. Kowarzyka we Wrocławiu. Wpisujący się w trend domów jednopoziomowych obiekt zauroczył oceniających interesującą grą brył. Projekt przygotowało biuro ZAH Sp. z o.o. Sp. k., natomiast prace budowlane przeprowadziło przedsiębiorstwo Usługi Budowlane Robert Olszewski. Drugim wyróżnieniem uhonorowano budynek przy ul. Leśna Polana 31 w Niewodnicy Kościelnej wzniesiony przez Jarosława Waszkiewicza według koncepcji arch. Piotra Sołowieja. Prosty, powściągliwy, wysmakowany i mimo oszczędności środków bardzo ekspresyjny. Znakomicie korespondujący z istniejącym otoczeniem – patrząc z wnętrza, otwory okienne na tle drzew zdają się przypominać wiszące obrazy.W pierwszej kategorii, zarezerwowanej dla domów jednorodzinnych, bezkonkurencyjny okazał się prywatny budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej w Konstancinie-Jeziornej. Awangardowa forma, ciekawa bryła, stwarzająca wrażenie przenikania się przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną to cechy, dzięki którym obiekt zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci, a urzeczywistniony przez Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel, znalazł się na najwyższym stopniu podium.

Budynek wielorodzinny nowy

Fasada Roku 2017: Jury przyznało tytuły!
Dworzec Kolejowy Bydgoszcz Glówna, 
fot. Baumit

W najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyły się ze sobą nowe budynki wielorodzinne, na czele stawki uplasowało się Osiedle Europejskie – Kopenhaga w Krakowie, pozostawiając za plecami 107 innych uczestników! Elewacja wykreowana przez B2 STUDIO Spółka z o.o. Sp. k. zdobyła uznanie grą poziomów o różnej wartości mięsistości i dynamizmem formy architektonicznej. Jury doceniło także konsekwentne prowadzenie linii pomieszczeń w szkle. Wykonaniem inwestycji na rzecz Novo Maar Sp. z o.o. zajęła się firma RE-Bau Sp. z o.o.

Także w tej kategorii Jurorzy zdecydowali się skorzystać z przysługującego im prawa przyznania dwóch wyróżnień. Jedno z nich, za znakomite wyważenie proporcji i intrygujące wprowadzenie do głębi budynku poprzez kolor i wycofanie balkonów, otrzymała 5 Dzielnica w Krakowie, także autorstwa B2 STUDIO Spółka z o.o. Sp. k. Deweloper – LC Corp powierzył wykonanie inwestycji firmie TK Bud. Natomiast zespół zabudowy wielorodzinnej przy. ul. Batalionów Chłopskich 77C/D/E w Warszawie doceniono za prostotę i czystość kolorów, podkreślając przy tym intymność w loggiach i balkonach uzyskaną poprzez zadaszenia. Projekt powstał w pracowni Architekci Dawidczyk & Partnerzy sp. z o.o., a realnych kształtów na zlecenie Bouygues Immobilier Polska Sp. z o. o. nadało mu PBM Południe S.A.

Budynek po termomodernizacji

W kategorii, w której do walki przystąpiły obiekty po termomodernizacji prestiżowym tytułem jednomyślnie nagrodzono budynek biurowy przy Al. Powstania Warszawskiego w Krakowie. Jury doceniło projekt autorstwa MTWW ARCHITEKCI za wydobycie walorów architektury zastanej i poszanowanie historii. Prace budowlane na zlecenie Urzędu Miasta Kraków zrealizowała firma Master Bud.

Fasada Roku 2017: Jury przyznało tytuły!
Budynek jednorodzinny, ul. Lena Polana 31, Niewodnica Koscielna
fot. Baumit

 

Stolica Małopolski zdominowała rywalizację w tej grupie obiektów. Wyróżnienie za uszanowanie pomysłu czystego przecięcia pasowymi oknami otrzymała termomodernizacja innego krakowskiego biurowca – przy ul. Helców. Realnego wymiaru wizji biura KUBATURA Sp. z o.o. Sp. k. nadała firma STRUKTURA Sp. z.o.o Sp. k. przy współpracy z Energodom. Ocieplanie budynków. Moskal R.

Budynek niemieszkalny

W czwartej kategorii o tytuł Fasady Roku 2017 rywalizowały nowe budynki niemieszkalne. Tu Jury poprzestało na wyróżnieniu dwóch obiektów. Pierwszy z nich to Radisson Blu Resort Świnoujście przy al. Baltic Park Molo 2 – dzieło pracowni PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci zrealizowane przez firmę Erbud S.A. na rzecz Inwestycja Zdrojowa Invest Sp. z o.o. Kreację nagrodzono za konsekwencję projektową, wyrażającą się dążeniem do zachowania ładu przestrzennego, tudzież znakomitym wpasowaniem się w krajobraz zaokrąglonych willi, a także za wzorcowe oddanie klimatu miejsca – obłe formy nawiązują do kontekstu morskiego. Drugi z wyróżnionych to budynek usługowy przy ul. Mojżesza Pelca w Kielcach. Projekt stworzony przez MFA Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz, a urzeczywistniony przez Zakład Remontowo-Budowlany Andrzej Kozera doceniono za operowanie prostą formą, pracę powtarzalnym elementem otworu okiennego i delikatne wyeksponowanie narożnika.

Budynek po renowacji

W grupie budynków po renowacji Jury jednogłośnie zwycięzcą okrzyknęło inwestycję PKP S.A. i Urzędu Miasta Bydgoszcz – zabytkowy dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, dostrzegając bardzo szeroką gamę użytych materiałów i doceniając ogromną dbałość o detale. Projekt ALLPLAN Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji urzeczywistniła firma Budimex S.A.

Fasada Roku 2017: Jury przyznało tytuły!
Osiedle Europejskie Kopenhaga, Kraków
fot. Baumit

Również w tej kategorii Kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Tu także rozdysponowała pełną pulę dopuszczanych wyróżnień. Pierwszym z nich, za kompleksowe zastosowanie materiału na obiekcie o zróżnicowanym wystroju, a także szacunek do detalu i spójną kolorystykę form pełnoplastycznych – rzeźb, zwieńczeń, balustrad – odznaczono Kościół Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Prace renowacyjne wg projektu arch. Witolda Malmona przeprowadziła Korporacja Budowlana DARCO. Ponadto, konkursowe Jury doceniło trafną strukturalnie i kolorystycznie metamorfozę kamienicy mieszkalnej przy ul. Monte Cassino 10 w Szczecinie, podkreślając dbałość o trudny w konserwacji detal. Wizję opracowaną przez AR Projekt Radosław Rutkowski urzeczywistnił Zakład Ogólnobudowlany Mega Marian Radliński Eugeniusz Kaczyński s.j.

Choć Fasada Roku 2017 powoli przechodzi do historii, to jeszcze nie koniec emocji. Teraz rywalizacja wchodzi na poziom międzynarodowy, a zwycięzcy krajowych edycji konkursu automatycznie wchodzą do gry o znacznie wyższą stawkę – tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze większe nagrody finansowe. Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards już w czerwcu 2018 r. w Bratysławie.

„Fasada Roku” od lat skupia na sobie uwagę świata architektury i budownictwa, spotykając się z licznym poparciem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad 11-tą edycją konkursu objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) i Fundacja Twórców Architektury (FTA). Wśród mediów patronujących 10-tej edycji konkursu firmy Baumit znalazły się takie redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale internetowe: archimania.pl, architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl oraz muratorplus.pl.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.