Artykuł Dodaj artykuł

Rządowe wsparcie do zakupu lub budowy domu

Z jakich opcji wsparcia można skorzystać, jeśli planuje się kupno lub budowę własnych czterech kątów? Jakie szykują się w tym zakresie zmiany?

Rządowe wsparcie do zakupu lub budowy domuZ jakich opcji wsparcia można skorzystać, jeśli planuje się kupno lub budowę własnych czterech kątów? Jakie szykują się w tym zakresie zmiany? Zapraszamy do lektury naszego małego poradnika.

Mieszkanie dla Młodych – na rok 2017 oraz 2018

Jak donosi serwis mdmprogram.com jeszcze w sierpniu tego roku ma być uruchomiona dodatkowa pula dopłat do kredytu hipotecznego w ramach MdM. Program ten cieszy się ogromną popularnością, a dopłaty rozchodzą się praktycznie na pniu. Z programu można skorzystać na dwa sposoby.

Mdm na zakup domu lub mieszkania

Podstawową formą wsparcia w MdM jest dopłata do wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Przeznaczona ona jest dla osób poniżej 35 roku życia, które planują kupno pierwszej nieruchomości. Mieszkanie może mieć wielkość maksymalnie 75, a dom – 100 metrów kwadratowych. Nieruchomość musi też wpisać się w limity cenowe. Kredyt hipoteczny musi być zawarty na minimum 15 lat i 50% wartości lokalu. A ile można dostać dopłaty? Zależy to od ilości posiadanego potomstwa: osoby bezdzietne mogą liczyć na 10% wartości mieszkania, rodzice jedynaka – 15%, dwójki – 20%, a trójki i większej gromadki – 30%. Więcej o warunkach Mdm przeczytasz tu: mieszkaniedm.pl/zasady-programu.

Zwrot VAT w ramach MdM przy budowie domu

Mniej popularną formą MdM jest zwrot podatku VAT za materiały budowlane potrzebne do budowy domu (lub modernizacji budynku niemieszkalnego) systemem gospodarczym. Uzyskać ją mogą osoby do 36 roku życia, które nie były do tej pory właścicielami nieruchomości. Wniosek o zwrot do US złożyć można do końca tego roku, w którym budynek przeszedł odbiór i został oddany do użytku. Pozwolenie na budowę musi być wydane po 1 stycznia 2014, ostatnia szansa na złożenie wniosku to 31.12.2018 (faktury muszą jednak być wystawione maksymalnie na 30 września 2018).

Mieszkanie Plus i Indywidualne Konta Mieszkaniowe – idzie nowe

MdM wygasa w 2018 roku, a obecny rząd nie zamierza kontynuować tego programu. Ma za to własne propozycje, zgrupowane w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Opiera się on o 3 filary: tani najem, budownictwo społeczne oraz książeczki mieszkaniowe.

Mieszkanie Plus: tani najem i dojście do własności

Mieszkanie Plus ma zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem w Polsce. Czynsz, z zależności od wielkości miejscowości ma wynosić od 10 do 20 złotych. Jeśli jesteśmy zainteresowani dojściem do własności – dopłacimy dodatkowe 20%, a mieszkanie stanie się nasze za 25-30 lat. Lokale mają być budowane w najtańszych technologiach, a cena za metr budowy ma mieścić się w granicach 2,5-3 tysięcy za metr kwadratowy. Metraż ma wynosić od 40 do 70 metrów kwadratowych, a ilość pokoi od 2 do 5. Na razie budowy inwestycji dopiero się zaczynają, więcej informacji można znaleźć na stronie mieszkanieplus.org.pl.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe, czyli oszczędzanie na mieszkanie

Osoby, zainteresowane budową własnego domu w przyszłości, najbardziej zainteresuje pewnie ta opcja. Indywidualne Konta Mieszkaniowe to nowy program, który ma zastąpić MdM. W ramach IKM w bankach lub SKOK-ach będziemy mogli otworzyć specjalne rachunki, na których będziemy mogli co miesiąc odkładać pieniądze. IKM do pewnej kwoty ma być zwolnione z podatku Belki. Osoby, które oszczędzają na pierwszą nieruchomość lub rodziny z dziećmi będą mogły liczyć na dodatkowe dopłaty od rządu. Program ma być dużo szerzej dostępny, konto będzie mógł założyć praktycznie każdy, jednak ma także pewne obostrzenia:

 

  • oszczędzać należy regularnie (nie ma być jednak minimalnej wpłaty),
  • minimalny okres oszczędzania ma wynosić 5 lat,
  • pieniądze z IKM należy przeznaczyć na cel mieszkaniowy,
  • celem może być: budowa, zakup albo modernizacja nieruchomości, pojawiły się także informacje o możliwości finansowania remontów, wkładu do TBS lub spółdzielni.

Prace nad ustawą o IKM na razie trwają, po ich zakończeniu poznamy więcej szczegółów.