Artykuł Dodaj artykuł

Dlaczego warto zainwestować w ocieplenie dachu płaskiego?

Płaski dach jest jednym z popularnych rodzajów zadaszeń, stosowanym m.in. w domach jednorodzinnych. Ze względu na poziomą konstrukcję, wymaga odpowiedniego przygotowania do izolacji termicznej. Sprawdź, jak wykonać ocieplenie dachu płaskiego i dlaczego warto zastosować materiał termoizolacyjny w postaci pianki PUR.  

Dlaczego warto zainwestować w ocieplenie dachu płaskiego?

Płaski dach jest jednym z popularnych rodzajów zadaszeń, stosowanym m.in. w domach jednorodzinnych. Ze względu na poziomą konstrukcję, wymaga odpowiedniego przygotowania do izolacji termicznej. Sprawdź, jak wykonać ocieplenie dachu płaskiego i dlaczego warto zastosować materiał termoizolacyjny w postaci pianki PUR.

Ocieplanie dachu płaskiego – jaki rodzaj izolacji termicznej wybrać?

Jeśli planujesz przeprowadzić izolację termiczną dachu płaskiego, Twoim najważniejszym zadaniem jest wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego. O tym, który z nich sprawdzi się najlepiej, decyduje m.in. rodzaj dachu, przeznaczenie połaci dachowej i układ warstw materiałów na danej powierzchni. Pamiętaj także, że inaczej wygląda przebieg procesu ocieplania dachu wentylowanego, a  inaczej niewentylowanego.

W przypadku dachu niewentylowanego strop stanowi jednocześnie jego konstrukcję – pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednie nachylenie. Wykonuje się je w warstwie wylewki na płycie stropu lub profilując warstwę wierzchnią izolacji termicznej. Na stropie należy ułożyć warstwę paroizolacji, wykorzystując folię. Następnym krokiem jest montaż lub aplikacja izolacji termicznej i przeciwwodnej. Pokrycie dachów o spadku w granicach 3-10% może być wykonane z papy tradycyjnej, termozgrzewalnej, membrany dachowej PVC lub EPDM.

Aby ocieplić dach nieużytkowy, możesz zastosować dowolny materiał. Technologia wykonania i pokrycia wierzchniego zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać i parametrów dachu. Popularnymi materiałami, wykorzystywanymi do tego typu prac, są płyty styropianowe, polistyren ekstrudowany, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa.

W dachu wentylowanym między konstrukcją stropu i dachu występuje wentylowana warstwa powietrza. W przypadku takiego dachu ocieplenie należy ułożyć bezpośrednio na stropie. Wpływ czynników zewnętrznych i wysoka odporność na ściskanie nie są czynnikami determinującymi wybór materiału izolacyjnego – największą uwagę zwróć więc na współczynnik przewodzenia ciepła. Możesz zdecydować się na izolację styropianem, matą z wełny drzewnej lub mineralnej albo na ocieplanie dachu pianką PUR.

Ocieplanie dachu pianka

Ocieplenie dachu płaskiego z zastosowaniem pianki poliuretanowej

Jednym z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych jest pianka PUR. Sprawdza się wówczas, gdy grubość warstwy izolacyjnej jest ograniczona ze względu na ilość miejsca. Materiał ten wyróżnia się optymalnym współczynnikiem przewodzenia ciepła przy stosunkowo cienkiej warstwie aplikowanej na daną powierzchnię.

Natryskowa pianka poliuretanowa to doskonała alternatywa dla płyt termoizolacyjnych. Technologia aplikacji umożliwia eliminację nieszczelności między płytami i uzyskanie jednolitej warstwy izolacyjnej. Warstwa pianki jest lekka, szczelna i doskonale przylega do powierzchni dachu.

Ocieplanie dachu pianką jest proste do wykonania i niezwykle szybkie, jeśli tylko zdecydujesz się na odpowiednio wyszkoloną grupę fachowców. Ponadto, w zależności od zastosowanej warstwy izolacji przeciwwodnej, materiał stanowi dodatkowe uszczelnienie dachu. Pamiętaj jednak, że natryskowa pianka poliuretanowa wymaga zabezpieczenia przed promieniowaniem słonecznym.

Jakie korzyści niesie za sobą ocieplenie dachu płaskiego pianką PUR?

Do ocieplenia dachu płaskiego najlepiej sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, np. Purios HR. Proces izolacji tym materiałem polega na aplikacji metodą natryskową kilku warstw materiału ociepleniowego o grubości 1-2 cm na powierzchni dachu. Optymalna warstwa izolacyjna wynosi od 3 do 12cm grubości – w zależności od uwarunkowań budowlanych i oczekiwań mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat ocieplenia dachu płaskiego pianką PUR na blogu Purios.
https://purios.com/blog/ocieplanie-dachu-plaskiego-sprawdz-ktory-material-wybrac

Pianka poliuretanowa jest trwała, lekka i posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Musi być zabezpieczona warstwą odporną na promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. W połączeniu z warstwą hydroizolacyjną pianka poliuretanowa stanowi najlepszą ochronę dachu przed warunkami atmosferycznymi, np. śniegiem, deszczem czy wiatrem. Tak zabezpieczona powierzchnia dachu zwiększa komfort życia mieszkańców, zapobiega uciekaniu ciepła z wnętrza domu i wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
 

Artykuł sponsorowany