Artykuł Dodaj artykuł

Systemy natryskowej pianki poliuretanowej niezawodną izolacją dachów płaskich

Izolacja praktycznie każdego dachu jest niezmiernie ważną kwestią gdy podejmuje się decyzję o budowie czy termomodernizacji budynku mieszkalnego, publicznego, rolniczego czy przemysłowego. Oczekuje się, że jego wnętrze będzie zawsze suche, przytulne i ciepłe, natomiast rachunki za eksploatację, mimo upływu lat, możliwie jak najniższe. 

Systemy natryskowej pianki poliuretanowej niezawodną izolacją dachów płaskich, logo PCC ProdexIzolacja praktycznie każdego dachu jest niezmiernie ważną kwestią gdy podejmuje się decyzję o budowie czy termomodernizacji budynku mieszkalnego, publicznego, rolniczego czy przemysłowego. Oczekuje się, że jego wnętrze będzie zawsze suche, przytulne i ciepłe, natomiast rachunki za eksploatację, mimo upływu lat, możliwie jak najniższe.

Systemy natryskowej pianki poliuretanowej niezawodną izolacją dachów płaskichRównież architekci i projektanci takich budynków i obiektów energooszczędnych, tym bardziej pasywnych, przywiązują ogromną wagę do izolacji dachów. Przy odpowiednio zaizolowanych ścianach, nieprawidłowo ocieplony dach może być odpowiedzialny za późniejsze, dość znaczne straty ciepła. Dodatkowo należy pamiętać, że ewentualne błędy popełnione przy izolowaniu dachów nie ujawniają się od razu, ale dopiero po kilku latach od zakończenia budowy.

Natomiast ich wykrycie, a następnie naprawa są stosunkowo trudnym technicznie, czasochłonnym i dość kosztownym procesem. Dlatego z cała pewnością nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ważny jest wybór właściwych materiałów i metod do izolacji zarówno termicznej, jak i przeciwwilgociowej dachów płaskich.

Wielu inwestorów i wykonawców przy wyborze materiałów izolacyjnych uważa parametry termoizolacyjne (m.in. niski współczynnik przewodzenia ciepła, λ), niską nasiąkliwość wody oraz właściwie dobraną do ocieplania fundamentów, wytrzymałość mechaniczną za kluczowe. Te parametry wybieranego materiału izolacyjnego oraz właściwe wykonanie całej izolacji są bardzo istotne przy izolowaniu nie tylko dachu płaskiego czy poddasza, ale praktycznie wszystkich powierzchni przyczyniających się do zwiększania ewentualnych strat ciepła.

Systemy natryskowej pianki poliuretanowej niezawodną izolacją dachów płaskichJednym z dostępnych na rynku rozwiązań do efektywnej izolacji dachów jest poliuretanowa pianka natryskowa (pianka PUR) - sztywna o strukturze zamkniętokomórkowej. W porównaniu do alternatywnych materiałów do izolacji dachów, pianka poliuretanowa ma jeden z najniższych współczynników przewodzenia ciepła, λ ≥ 0,022 W/(m•K).

Równie wyróżniające dla natryskowej pianki poliuretanowej są jej parametry wytrzymałościowe. Przykładowo wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym wynosi co najmniej 400 kPa. Wartość ta jest kilkukrotnie wyższa od przyjętej, ale dzięki temu dach płaski zyskuje dodatkowe wzmocnienie, umożliwiające swobodne chodzenie bądź inne zagospodarowanie powierzchni dachu (np. pod dachy zielone). Istotne jest, że ta podwyższona wytrzymałość dachów płaskich w żadnym stopniu nie wpływa na właściwości izolacyjne czy też na sam koszt materiału. Właściwości izolacyjne są równie dobre, mimo porównywanie mniejszych, jeśli chodzi o wymagania, grubości. Natomiast koszt w przeliczeniu pozostaje ten sam, a często nawet niższy, zwłaszcza w przypadku gdy izolacja dachów wymaga mniejszej ilości materiału. Dodatkowo ze względu na swoją gęstość (ok. 50 kg/m3) a tym samym porównywalnie niską wagę, izolacja na bazie poliuretanowej pianki natryskowej nie obciąża całej konstrukcji.

Systemy natryskowej pianki poliuretanowej niezawodną izolacją dachów płaskichPonadto materiał jakim jest poliuretanowa pianka natryskowa cechuje obniżona nasiąkliwość wody, dzięki czemu mimo upływu lat i zmieniających się warunków atmosferycznych, zachowuje ona swoje właściwości termoizolacyjne w tak wymagającym i trudnym środowisku. Do zalet pianki należy również: doskonała przyczepność do różnych materiałów budowalnych m.in. do betonu, blachy; drewna a nawet materiałów bitumicznych oraz wysoka wydajność. Dodatkowo technologia natryskowa gwarantuje bezspoinowość izolacji, co skutecznie eliminuje pojawienie się ewentualnych mostków termicznych. Wszystkie te zalety potęguje fakt, że pianka poliuretanowa wykazuje dużą odporność chemiczna i biologiczna.

Systemy natryskowej pianki poliuretanowej to innowacyjne izolacje dachów płaskich, zwłaszcza tych o bardzo dużych powierzchniach, gdyż tuż obok wyróżniającego się materiału jakim jest sztywna pianka poliuretanowa, znajduje się zaawansowana technologia nanoszenia. Powoduje ona, że podczas natrysku produkt zwiększa swoją powierzchnię kilkukrotnie i to zaledwie w przeciągu kliku sekund. W ten sposób izoluje się powierzchnię, jednocześnie tworząc jednolitą, bezspoinową i energooszczędną powłokę. Poliuretanowe izolacje natryskowe dokładnie wypełniają praktycznie każdą szczelinę, łącze, oraz wolne przestrzenie eliminując ewentualne mostki termiczne.

Systemy natryskowych pian poliuretanowych m.in. produkty znajdujące się w ofercie spółki PCC PRODEX tj. system Ekoprodur S0540 - cechuje bardzo wysoka skuteczność, szybkość i łatwość wykonania oraz wszechstronność w technice nanoszenia. Niezwykle istotną cechą systemów natryskowych PUR jest sama metoda bezpośredniej aplikacji produktu na izolowane powierzchnie. W systemie PUR wykorzystuje się specjalistyczne agregaty wysokociśnieniowe zapewniające dokładne wymieszanie składników, a tym samym precyzyjne i skuteczne wykonanie izolacji. Możliwość bezpośredniego, szybkiego i stosunkowo łatwego wykonania natrysku pianką PUR na dachu budynku niewspółmiernie skraca czas aplikacji oraz zapewnia bezspoinowe zabezpieczenie termiczne, akustyczne oraz wiatro- i hydroizolacyjne budynków.

PCC PRODEX Sp. z o. o.
ul. Artemidy 24
01-497 Warszawa
www.pcc-prodex.eu
Infolinia: +48 22 638 7684
e-mail: prodex@pcc.eu

Serdecznie zapraszamy na portal produktowy Grupy PCC: www.products.pcc.eu/pl/

 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.