Artykuł Dodaj artykuł

Odetchniesz z ulgą - dosłownie i w przenośni, czyli kilka słów o dofinansowaniu i programie Czyste Powietrze

Wiosna 2022 – czas sezonowych porządków, wznowienia budów, remontów i… alergii (na wysokie ceny).

oknoplus

Okna z dofinansowaniem w programie Czyste Powietrze

Wiosna 2022 – czas sezonowych porządków, wznowienia budów, remontów i… alergii (na wysokie ceny). Tym razem jednak można z pełną odpowiedzialnością kichać na rosnące marże i słupki procentowe, nie odkładając tym samym planów o wymianie okien i drzwi na nowe. Lekiem na niekomfortowe, rynkowe przypadłości jest bez wątpienia tegoroczna odsłona programu Czyste Powietrze, która pozwoli kolejnej grupie beneficjentów zmienić dom w prawdziwą eko-ostoję. Wszak w walce o poprawę kondycji środowiska, niższą emisyjność budynków, zdrowie nasze i przyszłych pokoleń, a w końcu – oszczędności na wielu poziomach, wszystkie (dobre i zgodne z obowiązującymi przepisami) chwyty dozwolone!

Termomodernizacja to doskonały sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku, a prościej rzecz ujmując – sprawienie, by dom był ciepły zimą, przyjemnie chłodny latem i każdego dnia pracował nad zasobnością portfela swoich mieszkańców oraz troszczył się o klimat. Niemożliwe? A jednak! Wystarczy krok po kroku wprowadzać pro-ekologiczne zmiany – zaczynając od ocieplenia budynku, przechodząc przez wymianę źródeł światła i punktów grzewczych na te przyjazne środowisku, na inwestycji w energooszczędne drzwi i okna kończąc. Dołóż własną cegiełkę do troski o planetę i wybierz stolarkę otworową z dofinansowaniem oferowanym przez program Czyste Powietrze. Dla kogo przewidziane jest wsparcie i jak się o nie ubiegać?

Czyste Powietrze – ekologia i… ekonomia!

Powiedzieć, że wspólna walka o kondycję planety jest niezwykle istotna, to jak nie powiedzieć nic – zwłaszcza, że w tym przypadku liczy się każda najmniejsza zmiana nawyków, a siłą staje się suma niewielkich gestów. Nic więc dziwnego, że rok 2022 przyniósł trzecią odsłonę programu Czyste Powietrze, która funkcjonuje dziś na nieco innych zasadach niż w poprzednich miesiącach. Jakie zmiany czekają na inwestorów?

- Przede wszystkim dotyczą one progów dochodowych. Do obecnych grup beneficjentów dołącza zupełnie nowa, tj. gospodarstwa, które wykazują niższe dochody niż te uwzględnione w poprzednich latach – mówi Albert Mróz, ekspert marki OknoPlus.

Jak zatem kształtują się warunki, które należy spełnić, by otrzymać finansowe wparcie i na jakie dopłaty mogą liczyć inwestorzy?

  • Dochód nieprzekraczający 100 tysięcy złotych rocznie: najwyższa dotacja może wynieść nawet 30 000 zł, jeśli w ramach prac inwestor zdecyduje się na mikroinstalację fotowoltaiczną.
  • Dochód nieprzekraczający 1564 zł (miesięcznie na osobę) w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym: dotacja do 37 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.
  • III edycja programu uwzględnia również beneficjentów, których przeciętny dochód nie przekracza 900 zł (miesięcznie na osobę) w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Tu dopłaty będą największe – nawet 69 000 zł dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Spełnienie tych warunków to połowa sukcesu – drugą jest bez wątpienia wybór odpowiednich rozwiązań. Czyli jakich?

– W wersji minimum mowa tu o oknach, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m2K) – zgodnie z założeniami WT2021 – mówi Albert Mróz, ekspert marki OknoPlus. – Jednak decydując się na tak istotną inwestycję, warto myśleć przyszłościowo, stawiając na rozwiązania, które znacznie wyprzedzają wymagania ustawodawcy. W OknoPlus idziemy więc o krok dalej i oferujemy produkty, których parametr Uw plasuje się na poziomie 0,7 W/m²K. Najlepszym przykładem będą tu okna Genesis, Morlite oraz Reveal – dodaje.

Do dofinansowania jeden krok!

Aby skorzystać z dostępnych w programie możliwości, należy złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiG) odpowiednio przygotowany wniosek. Tu do dyspozycji mamy 3 drogi: wysłanie e-wniosku przez Internet, dostarczenie papierowej wersji bezpośrednio do urzędu lub wypełnienie dokumentów w banku podczas ubiegania się o kredyt na poczet eko-rozwiązań. Szczegółową instrukcję składania wniosków znajdziesz na stronie WFOŚiGW, a jeśli nie chcesz popełnić ewentualnego błędu, który stanie na drodze planowanej inwestycji, możesz skorzystać z pomocy doświadczonych doradców OknoPlus.

OknoPlus – inwestycja kompletna od a do z

Eksperci OknoPlus nie tylko pomogą dobrać najlepsze drzwi i okna oraz dostosować je nawet do najbardziej wymagających projektów, ale opowiedzą o możliwościach skorzystania z benefitów programu Czyste Powietrze

– Niezależnie od tego, w jakiej części Polski mieszka inwestor, przy zakupie rozwiązań OknoPlus służymy fachowymi poradami z zakresu pozyskiwania dofinansowań oraz pomagamy poprawnie wypełnić wniosek, który staje się podstawą do uzyskania zwrotu wskazanych kosztów, poniesionych podczas zakupu nowoczesnej, energooszczędnej stolarki otworowej – mówi Albert Mróz, ekspert marki OknoPlus. – Wystarczy zgłosić się do jednego z partnerów handlowych lub punktów sprzedaży i wyrazić chęć skorzystania z dofinansowań – dodaje ekspert.

Ekologia i ekonomia? Duet doskonały!

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.