Artykuł Dodaj artykuł

Dobry montaż z myślą o ekologii i oszczędności

Tanio i szybko nigdy nie będzie dobrze. Dobrze i szybko nigdy nie będzie tanio.

Tanio i szybko nigdy nie będzie dobrze. Dobrze i szybko nigdy nie będzie tanio. Tanio i dobrze nigdy nie będzie szybko – to powiedzenie jest doskonale znane w gronie wykonawców w branży budowlanej, ale nie zawsze wśród inwestorów. Decydując się na kompleksową wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej, z pewnością będziemy szukać sposobów na oszczędności. Wybieramy więc energooszczędne produkty, lecz ich zamontowanie często zlecamy ekipie, która złoży najtańszą ofertę z najkrótszym czasem wykonania usługi. Tymczasem, dobry, profesjonalny montaż jest gwarancją poprawnego działania wyrobów, a także ma uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne. Dlaczego?

Krispol - OKNA PVC

Krispol - OKNA PVC

Wykonawca spartolił robotę! Kochani doradźcie co dalej, bo nerwy i siły mnie opuściły! – takich wypowiedzi nie brakuje na forach internetowych. Kupujemy wysokiej klasy okna, drzwi zewnętrzne czy bramę garażową o doskonałych parametrach termoizolacyjnych, a okazuje się, że po zamontowaniu nie spełniają one swoich funkcji. Miały być energooszczędne, a ciepło ucieka z domu w sposób niekontrolowany – nasza mina rzednie, bo rachunki za energię rosną zamiast maleć. Winowajcą jest zazwyczaj zły montaż. Gdy wykonawca proponuje nam więc instalację wyrobów wyłącznie z użyciem kotew i piany montażowej, miejmy się na baczności, bo „tanio i szybko” nie znaczy dobrze. Dziś standardem jest montaż warstwowy. Ma wiele zalet, m.in.: zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych, stratami energii cieplnej, zawilgoceniem, zagrzybieniem glifów i ścian. A dzięki temu zwiększa się jakość życia domowników.

Montaż w zgodzie z wiedzą techniczną i zdrowym rozsądkiem

Najważniejszym parametrem, na który zwracamy uwagę przy wyborze stolarki otworowej, jest współczynnik przenikania ciepła – im niższy, tym produkt jest bardziej energooszczędny.

– Producenci okien weszli w trzecią fazę przepisów dotyczących energochłonności, okna wychodzące z fabryki powinny posiadać U na poziomie 0,9 W/m2K. Oczywiście okna to nie jedyny element budynku odpowiadający za bilans całego obiektu, również właściwy montaż oraz użyte materiały uchronią nas przed stratami ciepła na poziomie 20-30%. ECO-TERM to nie tylko oszczędność dla samego właściciela domu, ale i zmniejszone zużycie energii do ogrzania budynku, co bezpośrednio wpływa na kondycję naszej planety – tłumaczy Robert Szmel-Łotocki z firmy METAL-PLAST, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Wielu osobom nadal wydaje się jednak, że sam zakup najwyższej klasy produktów wystarczy, aby zwiększyć komfort termiczny w domu i ograniczyć wydatki na ogrzewania budynku, ale mogą być… w błędzie. Ciepło ucieka bowiem również przez źle zaizolowane połączenia pomiędzy stolarką a murem, wypełnione wyłącznie pianą montażową, która niezabezpieczona szybko traci swoje właściwości.

Aby zakupione wyroby spełniały wszystkie deklarowane przez producenta funkcje, muszą być zainstalowane w odpowiedni sposób – według zasady "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz", zgodnie ze sztuką budowlaną oraz przy użyciu nowoczesnych technologii. Producenci oferują różnego rodzaju rozwiązania, które to umożliwiają. Jednym z nich jest montaż warstwowy z użyciem taśm. Wewnętrzną warstwę stanowi taśma paroszczelna (chroni przed wnikaniem do piany montażowej pary wodnej gromadzącej się w pomieszczeniach), strefę środkową wypełnia piana montażowa, a od zewnątrz przyklejana jest taśma paroprzepuszczalna (chroni izolację przed wilgocią, np. pochodzącą z opadów atmosferycznych). Istotne jest również stosowanie się do wytycznych montażowych, w tym zachowanie zalecanych przez producentów przedziałów czasowych.

W nowych budynkach stolarkę okienną można zamontować także w warstwie izolacji termicznej (rozwiązanie dedykowane zwłaszcza do domów energooszczędnych i pasywnych) i wyeliminować całkowicie mostki termiczne. Budynek musi posiadać jednak mur dwu-lub trójwarstwowy. Do montażu okna są wówczas używane zazwyczaj specjalne konsole lub ciepłe profile. Jest to droższe, lecz bardziej efektywne energetycznie rozwiązanie. Coraz częściej instaluje się ponadto ciepłe parapety, które są wykonane z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS lub styropianu EPS. Dzięki temu eliminujemy przedmuchy chłodnego powietrza z zewnątrz.

Inwestycja w energooszczędny montaż stolarki otworowej poprawia parametry termiczne produktów, co wpływa na ograniczenie strat ciepła. Warto więc zlecić instalację nowych okien, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej wykwalifikowanym monterom, którzy doradzą, co w naszym domu sprawdzi się najlepiej. Dzięki temu własne M będzie komfortowe i ekologiczne.


1 https://forum.muratordom.pl/showthread.php?43629-Co-dalej-Wykonawca-spartoli%C5%82-robot%C4%99!

Artykuł sponsorowany