Artykuł Dodaj artykuł

Na zamówienie czy od ręki - jaką blachodachówkę wybrać?

Na zamówienie czy od ręki? Co to znaczy? Otóż na rynku dostępne są dwa rodzaje pokryć stalowych – blachodachówki cięte na wymiar oraz blachodachówki panelowe (lub modułowe), które są zestandaryzowanymi i gotowymi do montażu arkuszami o niewielkich rozmiarach.

Na zamówienie czy od ręki? Co to znaczy? Otóż na rynku dostępne są dwa rodzaje pokryć stalowych – blachodachówki cięte na wymiar oraz blachodachówki panelowe (lub modułowe), które są zestandaryzowanymi i gotowymi do montażu arkuszami o niewielkich rozmiarach. Poniżej radzimy jaka wersja będzie najlepsza na jakim dachu.

Blachodachówka płaskaBlachodachówka płaska

Czy rozmiar dachu ma znaczenie?

Tak! Powierzchnia do pokrycia jest istotnym czynnikiem w kwestii wyboru materiału na dach. Na duże, niezakłócone przełamaniami połacie najlepiej będzie położyć blachodachówkę ciętą na wymiar. Jednym arkuszem blachy jesteśmy w stanie pokryć nawet 6 m2 połaci, co bardzo przyspiesza prace budowlane. Dzięki kilku dużym kawałkom mamy również mniej miejsc połączeń, a więc mniej potencjalnych miejsc podatnych na nieszczelności. Ilość potrzebnego materiału wyliczy nam specjalista w punkcie handlowym – wymiary będą zoptymalizowane tak, aby powstało jak najmniej odpadów. Blachodachówka cięta na wymiar wymaga więcej czasu na przygotowanie, więc w tym przypadku będziemy musieli się uzbroić w cierpliwość i chwile poczekać na pokrycie.

Inna sytuacja jest z blachodachówką panelową. Materiał ten jest dostępny praktycznie od ręki na magazynie producenta, a więc nie będzie problemu z zakupami na ostatnią chwilę. Dzięki kompaktowym rozmiarom, łatwo nią manewrować na dachu, co znacznie przyspiesza pracę na dachu, a także łatwiej jest skorygować ewentualne błędy powstałe w trakcie montażu. Transport i składowanie nie sprawiają żadnego problemu co również usprawnia organizację prac budowlanych. Panelówki najczęściej stosuje się na dachach z licznymi połaciami i załamaniami, ale nie ma oczywiście żadnych przeszkód, aby zastosować je na dachach jedno i dwuspadowych.

Czy stylistyka domu wpływa na dach?

Na pewno wpływa na wybór kształtu. Domy w nowoczesnej stylistyce, gdzie dominują proste i delikatne przełamania, najlepiej dopełni blachodachówka płaska, która jest dostępna w wersji panelowej. Opracowana z myślą o łatwym montażu i estetyce, została tak stworzona, aby pomimo płaskiego wyglądu nie odkształcała się w wyniku rozszerzalności termicznej materiału. Jeśli pragniemy urozmaicić jednak prostą bryłę naszego domu, warto przyjrzeć się również ciekawym pokryciom proponowanym przez Blachy Pruszyński – blachodachówki panelowe TIGRA i FIORD. Ujęte w skandynawskim stylu, nadadzą ciekawy wygląd całej inwestycji.

Tradycjonaliści również znajdą coś dla siebie. Delikatna fala na dachu przywołuje ciepłe wspomnienia domowego ogniska, na co wciąż decyduje się sporo osób. Dla fanów wiejskich klimatów oraz widoków górskich dobrą alternatywą do gontów drewnianych jest panel dachowy REGLE, który doskonale komponuje się z domami typu zakopiańskiego.

Blachodachówka jednak nie poradziłaby sobie z trudnymi warunkami pogodowymi, gdyby nie specjalne powłoki, którymi jest pokrywana. Warto więc podczas wyboru koloru, zerknąć również na dostępne opcje. Przede wszystkim polecana jest powłoka poliuretanowa, która doskonale chroni stal przed korozją, promieniowaniem UV, a także jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. W firmie Blachy Pruszyński znajdziemy ją pod nazwami PURLAK i PURMAT (powłoka w połysku i w macie). Gwarancja na pokryty takim lakierem materiał sięga nawet do 50 lat.

Artykuł został dodany przez firmę

PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.

Firma Blachy Pruszyński, największy polski producent stalowych pokryć dachów i elewacji, dostosowując swoją ofertę do wymogów architektów oraz oczekiwań klientów, każdego roku rozszerza asortyment oferowanych produktów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.