Artykuł Dodaj artykuł

PlanRadar: Digitalizacja pomoże firmom budowlanym przetrwać kryzys

W dobie rekordowej inflacji i wysokich stóp procentowych Polacy przestali budować domy i kupować mieszkania. Rynek nieruchomości zwolnił, przez co coraz więcej firm budowlanych mierzy się dziś z brakiem zleceń. Jakby tego było mało, w branżę uderzają braki surowców oraz rekordowe ceny materiałów. Przedstawiciele sektora intensywnie szukają obszarów, w których mogą zoptymalizować koszty. Ekspert PlanRadar przekonuje, że znajdą je w cyfrowych technologiach.

PlanRadar Digitalizacja pomoże firmom budowlanym przetrwać kryzys

W dobie rekordowej inflacji i wysokich stóp procentowych Polacy przestali budować domy i kupować mieszkania. Rynek nieruchomości zwolnił, przez co coraz więcej firm budowlanych mierzy się dziś z brakiem zleceń. Jakby tego było mało, w branżę uderzają braki surowców oraz rekordowe ceny materiałów. Przedstawiciele sektora intensywnie szukają obszarów, w których mogą zoptymalizować koszty. Ekspert PlanRadar przekonuje, że znajdą je w cyfrowych technologiach.

Według wstępnych danych GUS w 2022 r. rozpoczęto budowę 200,3 tys. mieszkań, tj. o 27,8 proc. mniej niż przed rokiem. O 12,8 proc. zmalała także liczba wydanych pozwoleń budowy. Degresja daje się we znaki nie tylko deweloperom, ale także firmom budowlanym, które zaczynają coraz intensywniej odczuwać ograniczoną liczbę zleceń. Przedstawiciele branży mówią wprost: budownictwo mieszkaniowe jest w zapaści i obecnie wracamy do poziomu sprzed kilku lat.

Niższy popyt na usługi firm budowlanych to jednak nie jedyny problem sektora. Wysokie ceny w hurtowniach to kolejne obciążenie, jakie spoczywa na barkach właścicieli firm wykonawczych. Z analizy Grupy PSB Handel wynika, że ceny materiałów budowlanych od stycznia do grudnia ubiegłego roku wzrosły średnio aż o 25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2021. Najmocniej zdrożały izolacje termiczne (42 proc.), ściany i kominy (35 proc.), sucha zabudowa (32 proc.), izolacje wodochronne (32 proc.), cement i wapno (30 proc.) oraz dachy i rynny (30 proc.). Ale to nie wszystko - budowlańcy coraz częściej spotykają się z sytuacją, w której w sklepie zastają pustą półkę, a produktów, po które przyjechali po prostu nie ma.

Nic nie wskazuje jednak na to, aby sytuacja na rynku miała się w najbliższym czasie poprawić.

– W ciągu najbliższego roku spodziewamy się jeszcze mniejszej liczby nowych inwestycji. Przewidujemy także dalszy wzrost poziomu cen materiałów budowalnych o około 20 proc. Niestety, wykonawcy muszą przygotować się na jeszcze intensywniejsze zaciskanie pasa – mówi Krzysztof Studziński, kierownik zespołu PlanRadar w Polsce.

Oszczędności nie trzeba szukać daleko

W obecnej sytuacji przedstawiciele branży są zmuszeni do ekstremalnego oszczędzania. Przedsiębiorcy budowlani aktywnie szukają więc obszarów, w których znajdzie się jeszcze przestrzeń na dodatkowe cięcia kosztów. Okazuje się jednak, że nie trzeba ich szukać bardzo daleko – wymierne i odczuwalne korzyści finansowe może przynieść implementacja cyfrowych rozwiązań takich jak oprogramowanie do zarządzania budową i nieruchomościami PlanRadar.

PlanRadar umożliwia swoim użytkownikom bieżące opracowywanie i monitorowanie harmonogramu prac, a także przechowywanie i edytowanie wszystkich niezbędnych dokumentów w chmurze, co ogranicza „papierkową robotę” do koniecznego minimum. Co więcej, zaawansowana funkcja czatu pozwala na szybką i łatwą komunikację, dzięki której członkowie zespołów mogą wymieniać się informacjami na temat bieżących postępów, a także błyskawicznie reagować na wypadek pojawiających się awarii lub usterek, których wyeliminowanie przeciwdziała dodatkowym i niespodziewanym wydatkom.

– To, że cyfryzacja branży budowlanej jest konieczna nie ulega wątpliwościom. To właśnie dzięki niej sektor może zyskać innowacyjne i unikalne rozwiązania, które w końcowym rozrachunku zaowocują poprawą komfortu i jakości pracy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że wdrożenie nowoczesnych technologii przynosi tak znaczne korzyści finansowe – a to za sprawą oszczędności czasu i ludzkich zasobów. Z naszych badań wynika, że użytkownicy naszej platformy PlanRadar są w stanie zaoszczędzić nawet 7 godzin czasu tygodniowo. W skali całego zespołu to naprawdę ogromna różnica – komentuje Krzysztof Studziński.

Artykuł został dodany przez firmę

PlanRadar GmbH

PlanRadar - oprogramowanie do prowadzenia dokumentacji budowlanej, zarządzania zadaniami i eliminacji usterek. Rozpocznij za darmo!

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.