Wynik wyszukiwania

 
E-konferencja: Akustyka w architekturze. II edycja. zdjęcie

E-konferencja: Akustyka w architekturze. II edycja.

Komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy od dobrostanu akustycznego. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Poznamy zarówno teoretyczne podstawy akustyki, jak i praktyczne rozwiązania służące do realizacji budynków, wnętrz i przestrzeni, które dbają o uszy odbiorców.

Czytaj więcej

 
Praca w normie, czyli właściwa akustyka biur na planie otwartym zdjęcie

Praca w normie, czyli właściwa akustyka biur na planie otwartym

Z badań przeprowadzanych na całym świecie wynika, że smog akustyczny to jeden z najczęstszych problemów dotyczących zarówno przestrzeni komercyjnych, jak i mieszkalnych.

Czytaj więcej

 
Lepsza akustyka w szkołach to lepsze oceny i mniejszy stres zdjęcie

Lepsza akustyka w szkołach to lepsze oceny i mniejszy stres

Ukształtowanie budynku szkoły, jego otoczenia i pomieszczeń, decyduje nie tylko o jego funkcjonalności, ale także o tym, czy będzie ułatwiał, czy też może utrudniał proces nauczania. Zarówno na funkcjonalność pomieszczeń szkolnych, jak i na samopoczucie ich użytkowników ogromny wręcz wpływ ma akustyka wnętrz. Mniejszy hałas to lepsza atmosfera pracy, zredukowany stres i … lepsze stopnie. Badania przeprowadzone w warszawskiej szkole podstawowej nr 340, są tego najlepszym dowodem.

Czytaj więcej

 
Dlaczego akustyka w szkołach jest tak ważna? zdjęcie

Dlaczego akustyka w szkołach jest tak ważna?

Dla tych, którzy spędzają większość dnia w szkole, akustyka ma ogromne znaczenie. Badania wykazują, że cichsze i mniej pogłosowe sale lekcyjne poprawiają wyniki w nauce, zmniejszają stres nauczycieli i poprawiają zachowanie uczniów. Czy w związku z tym warto myśleć o modernizacji akustycznej szkół w Polsce? Zdecydowanie, co pokazuje przykład szkoły podstawowej 340 w Warszawie, która jest pierwszym budynkiem szkolnym w Polsce, spełniającym wymagania najnowszej normy akustycznej.

Czytaj więcej

 
Akustyka w budynkach użyteczności publicznej — dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?  zdjęcie

Akustyka w budynkach użyteczności publicznej — dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

Akustyka budowlana to dosyć mało popularna dziedzina nauki, która jednak jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wiele osób zwraca uwagę na hałas dopiero wtedy, kiedy decybele wzrastają do bardzo irytujących wysokości. Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na nasz komfort ma odpowiednia akustyka pomieszczeń. Czas poruszyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czytaj więcej

 
Akustyka obiektów szpitalnych zdjęcie

Akustyka obiektów szpitalnych

Szpitale i inne ośrodki terapeutyczne to miejsca, które zazwyczaj odwiedzamy w poważnych sytuacjach. Dla wielu pacjentów pobyt w szpitalu jest więc ogromnie stresujący, tym bardziej jego jakość powinna być na jak najlepszym poziomie. Jak zadbać o komfort pacjentów i personelu?

Czytaj więcej

 
Akustyka obiektów sportowych zdjęcie

Akustyka obiektów sportowych

W ostatnich tygodniach bardzo głośno jest o wszelkiego rodzaju rozgrywkach sportowych. Wszystko przez odbywające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Wydarzenia sportowe zapewniają wiele emocji i rozrywki, ale niestety coraz częściej aktywność na publicznych obiektach sportowych wiąże się z dużą uciążliwością dla mieszkańców pobliskich posesji. Jak duża jest skala tego problemu i czy można mu jakoś zaradzić?

Czytaj więcej

 
Akustyka we wnętrzach - dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne? zdjęcie

Akustyka we wnętrzach - dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne?

Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu podpowiada Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

Czytaj więcej

 
Jak konstrukcja domu wpływa na komfort akustyczny mieszkańców? zdjęcie

Jak konstrukcja domu wpływa na komfort akustyczny mieszkańców?

Izolacja akustyczna i akustyka pomieszczeń to istotne cechy jakościowe budynków, bardzo ważne w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia ich użytkowników. Jaki wpływ na nie mają materiały, z jakich są one zbudowane? Która technologia wznoszenia ścian zapewnia najlepszą ochronę przed hałasem zewnętrznym? Na te i inne pytania odpowiedzieli naukowcy z największego w Europie parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva, przeprowadzając szereg pomiarów i analiz. Zobacz, co wykazały!

Czytaj więcej

 
Czy warto inwestować w profesjonalne wyciszenie w salonach sprzedaży? zdjęcie

Czy warto inwestować w profesjonalne wyciszenie w salonach sprzedaży?

Dobre warunki akustyczne w motoryzacyjnych salonach sprzedaży są kluczowe, zwłaszcza, gdy decydujemy się np. na zakup kampera. Popularny dom na czterech kołach to kosztowna inwestycja, która wymaga dokładnej analizy i skupienia przed zakupem. Cisza lub jej brak, może więc istotnie wpłynąć na taką decyzję, dlatego coraz więcej salonów decyduje się na profesjonalne wyciszenie, aby zapewnić komfort kupującym. Takim przykładem jest m.in. niedawno otworzone Centrum Entuzjastów Caravaningu pod Warszawą.

Czytaj więcej

 
Szkoła z Bajki? Nie, to szkoła nowej generacji podwarszawskim Zamieniu  zdjęcie

Szkoła z Bajki? Nie, to szkoła nowej generacji podwarszawskim Zamieniu

Coraz więcej samorządów rozumie, jak ważnym aspektem pracy i rozwoju najmłodszych jest właściwa akustyka pomieszczeń szkolnych a nowe standardy w tym zakresie coraz chętniej wprowadzane są już na etapie projektowania szkół. Najlepszym tego przykładem jest nowo otwarta podstawówka w podwarszawskim Zamieniu. I choć od otwarcia placówki minęło zaledwie kilka miesięcy, uczniowie zgodnie przyznają, że jest to szkoła jak z bajki.

Czytaj więcej

 
Jak poprawić akustykę w mieszkaniu? zdjęcie

Jak poprawić akustykę w mieszkaniu?

Akustyka wnętrza ma ogromny wpływ na naszą wydajność, kreatywność i dobre samopoczucie, o czym przekonaliśmy się niejednokrotnie, kiedy w ubiegłym roku musieliśmy przenieść się z naszą pracą do mieszkań. Na problemy z nią narzekają mieszkańcy bardzo wielu budynków wielorodzinnych. Co zatem możemy zrobić, aby poprawić akustykę mieszkania i zwiększyć tym samym swój komfort?

Czytaj więcej

 
Akustyka w lekkiej obudowie hal zdjęcie

Akustyka w lekkiej obudowie hal

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z akustyką budowlaną. Omówiono parametry charakteryzujące materiały stosowane w lekkiej obudowie hal pod względem ich właściwości dźwiękoizolacyjnych oraz dźwiękochłonnych.

Czytaj więcej

 
Ecophon poszerza swoją ofertę o tkaniny techniczne, dające dużą swobodą projektowania zdjęcie

Ecophon poszerza swoją ofertę o tkaniny techniczne, dające dużą swobodą projektowania

Cisza może świetnie wyglądać. Wiedzą o tym architekci, projektanci oraz coraz więcej zwolenników użytkowego designu. Choć do tej pory w akustycznym wystroju wnętrz zazwyczaj prym wiodły ciekawe aranżacje modułowe, przyszedł czas na coś nowego - techniczną tkaninę, która pozwala na pełne pokrycie ścian i sufitów, oferując zarówno swobodę projektowania, jak i doskonałą akustykę.

Czytaj więcej

 
Akustyka w domu szeregowym. O czym pamiętać decydując się na szeregówkę? zdjęcie

Akustyka w domu szeregowym. O czym pamiętać decydując się na szeregówkę?

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się zabudowa szeregowa. To dobre rozwiązanie dla osób marzących o większej powierzchni z ogrodem dla których wybudowanie własnego wolnostojącego domu nie jest najlepszym wyborem.

Czytaj więcej

 

Wszystkich: 279