Artykuł Dodaj artykuł

Fakty i mity na temat stosowania wełny mineralnej jako izolacji termicznej i akustycznej

Podstawowym czynnikiem wpływającym na energooszczędność domu jest dobra izolacja. Możemy do tego wykorzystać wełnę szklaną. O jej atutach w zakresie ocieplenia domu opowiadają Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELG oraz Anna Gil, ekspert z firmy Isover.

logo ARCHIPELAG

Podstawowym czynnikiem wpływającym na energooszczędność domu jest dobra izolacja. Możemy do tego wykorzystać wełnę szklaną. O jej atutach w zakresie ocieplenia domu opowiadają Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELG oraz Anna Gil, ekspert z firmy Isover.

Najważniejsze właściwości wełny mineralnej

ISOVER
fot. ISOVER

Dobrze dobrana izolacja daje komfort użytkowania i pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domu. „Wełna szklana zapewnia trwałą izolację termiczną o doskonałych parametrach cieplnych. Ponadto, jest materiałem paroprzepuszczalnym. Ocieplony naturalnymi materiałami budynek nie stwarza bariery dla przepływu pary wodnej, co często określane jest terminem „oddychania”. Dzięki tym cechom możemy uzyskać w budynku komfortowe warunki cieplno-wilgotnościowe, wpływające na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Oprócz tego, wełna szklana jest materiałem niepalnym, co gwarantuje bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Wełna szklana nie ma żadnego wkładu w rozwój pożaru, w przeciwieństwie np. do materiałów pochodzących z przeróbki ropy, co gwarantuje bezpieczeństwo, dlatego jest oznaczona najwyższą klasą reakcji na ogień, czyli A1 lub A2. Wełna zachowuje parametry na długie lata, nie osiada i nie kurczy się, dzięki czemu na budynku nie powstają mostki termiczne” - zapewnia Anna Gil, ekspert z firmy Isover. „Wełna szklana jest materiałem ekologicznym, przyjaznym dla środowiska, jest łatwa w montażu, elastyczna i sprężysta więc dokładnie wypełnia izolowaną przestrzeń. Z uwagi na swoje parametry (ciężar i specyficzna struktura) wykorzystywana jest również jako izolacja akustyczna, która bardzo dobrze tłumi dźwięki. Warto jeszcze nadmienić, że wełna szklana jest bardzo odporna na działanie chemikaliów” – dodaje Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Szkodniki lubią wełnę?

Projekt domu Astrid (mała) G2 fot. ARCHIPELAG
Projekt domu Astrid (mała) G2
fot. ARCHIPELAG

Każdy właściciel domu chciałby, aby jego posesja była „omijana” przez wszelkiego rodzaju szkodniki. Pojawiają się jednak informacje, że „wełna mineralna przyciąga kuny”. Jak jest naprawdę wyjaśnia Anna Gil z firmy Isover: „wełna szklana nie przyciąga szkodników. Jako wyrób w 90-95% składający się z surowców mineralnych (jak szkło, piasek kwarcowy) nie jest pożywką/pożywieniem dla żadnych zwierząt. Ponadto, żaden ze składników wełny nie jest substancją czy związkiem, który mógłby być „wabikiem” dla zwierząt. Kuny czy też inne szkodniki, które mogą się przedostać do przestrzeni dachu nie rozróżniają wełny szklanej od innych materiałów ociepleniowych, zatem ich ewentualna obecność w dachu lub innej części budynku z pewnością nie jest spowodowana wyborem takiego materiału”. Na rynku dostępne są różne rozwiązania chroniące otwory w dachu lub odstraszające zwierzęta. „Warto już na etapie budowy zastanowić się jak uniemożliwić ewentualnym szkodnikom dostanie się do naszego poddasza, niezależnie od tego jaki materiał izolacyjny wybierzemy” – podpowiada architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Projekt domu Magnus II G2 fot. ARCHIPELAG
Projekt domu Magnus II G2
fot. ARCHIPELAG

Warto zwrócić uwagę również na inne atuty wełny szklanej. „Produkty z wełny szklanej nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem temperatury, nie podlegają korozji biologicznej i nie zmieniają swoich właściwości termoizolacyjnych. Współczynnik przewodzenie ciepła nawet po kilkudziesięciu latach pozostaje na tym samym poziomie, gwarantując użytkownikowi, że straty ciepła w budynku nie będą się powiększać z upływem czasu. Badania przeprowadzone przez Instytut FIW z Monachium, na zlecenie Stowarzyszenia EURIMA potwierdzają, że prawidłowo zamontowana wełna szklana przez lata będzie zachowywać swoje właściwości cieplne. Drugim istotnym aspektem jest możliwość zastosowania wełny jako wypełnienie ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych, co zapewnia odpowiednie własności akustyczne i przeciwogniowe. Niezmienność tych cech potwierdzają badania przeprowadzone przez Isover Polska w Zakładzie Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń ITB. Wynika z nich, że wielkość osiadania wełny mineralnej wypełniającej ściany działowe jest znikoma i stabilizuje się bardzo szybko” – wyjaśnia Anna Gil, ekspert z firmy Isover. „Z uwagi na powyższe właściwości wełna szklana nadaje się do ocieplenia zwłaszcza murów szczelinowych, stropodachów wentylowanych i domów drewnianych szkieletowych, a ponieważ nie kurczy się po zamontowaniu, minimalizuje ryzyko powstawania większych nieszczelności w izolacji. Zastosowanie wełny mineralnej do ocieplenia budynku zapewnia jego mieszkańcom komfort termiczny, akustyczny, ekonomiczny oraz niezbędne poczucie bezpieczeństwa, a ponadto pozwala cieszyć się ciepłym domem przez wiele lat” – podsumowuje Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.