28-11-2014, 00:00
Nr 11/2014
I. AKTUALNOŚCI
„Własnościowe prawo do lokalu zapewnia opiekę na starość” - tak zatytułowaliśmy komentarz do wyroku Sądu Najwyższego, zgodnie z którym nie ma prawnych przeszkód uniemożliwiających przekazanie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania w zamian za dożywotnią opiekę (sygn. akt V CSK 653/13).
Wyrok Sądu Najwyższego niejako podwyższa wartość własnościowego prawa do lokalu. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można sprzedać, można dziedziczyć, można darować, ale nie można na nim ustanowić dożywocia! W art. 908 k.c. mówi się o przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za dożywocie. Zabrakło w tym przepisie uzupełnienia o „spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu”. Sąd Najwyższy znalazł więc inną drogę: skoro nie można zapisać mieszkania, bo jest spółdzielcze, to niech będzie możliwość zapisania prawa do tego mieszkania.
II. ODPOWIADAMY NA LISTY
III. ARTYKUŁ NA ZAMÓWIENIE
Podatek CIT przy termomodernizacji budynków: kiedy wspólnota czy spółdzielnia, korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania będzie zwolniona z tego podatku, a kiedy musi go odprowadzić. Wyjaśnienia znajdą Państwo w artykule Rafała Ostrowskiego.
IV. FINANSE
V. PRAWO
VI. POLEMIKA
VII. INSTALACJE
Zapraszamy do lektury.
„Mieszkanie i Wspólnotę” można zamówić pod telefonem
22 864-34-78 lub adresem: redakcja@mieszkanie-i-wspolnota.pl
Artykuł został dodany przez firmę
Inne publikacje firmy
Podobne artykuły
Komentarze