Artykuł Dodaj artykuł

Kleje poliuretanowe nowej generacji do stosowania w sektorze budowlanym

Nowej generacji kleje poliuretanowe to nic innego jak wysokiej jakości i niezwykle wytrzymałe ładunki klejowe stosowane obecnie na szeroką skalę w sektorze wydobywczym. 

Nowej generacji kleje poliuretanowe to nic innego jak wysokiej jakości i niezwykle wytrzymałe ładunki klejowe stosowane obecnie na szeroką skalę w sektorze wydobywczym. Liczne badania potwierdzają, że tego typu rozwiązanie poliuretanowe może być równie skutecznie wykorzystywane w sektorze budowlanym m.in. przy budowie tuneli oraz przy uszczelnianiu wysokich konstrukcji budowlanych, jak również w drogownictwie. 

Kleje poliuretanowe nowej generacji do stosowania w sektorze budowlanym PPC PRODEX Kleje poliuretanowe nowej generacji do stosowania w sektorze budowlanym PPC PRODEX

Wspomniane ładunki klejowe produkowane są na bazie poliuretanu. Charakteryzują się tym, że są to produkty bezzapachowe. Jest to cecha wyróżniająca produkt, gdyż dostępne na rynku produkty alternatywne, głównie na bazie żywicy poliestrowej, cechują się stosunkowo intensywnym zapachem. Istotną zaletą ładunków klejowych jest wysoka trwałość w skrajnie trudnych warunkach technologicznych, zarówno w związku z wahaniami temperatur jak i z dużą wilgotnością. Przeprowadzone w różnych warunkach próby wytrzymałościowe potwierdziły, że odporność poliuretanowych ładunków klejowych jest znacznie wyższa niż wymogi stawiane przez m.in. kopalnie miedzi i węgla.  Ich wytrzymałość przekracza siłę 200 kN, przy wymaganiach obowiązujących na poziomie 100-120 kN. Równie istotną kwestią jest proces utwardzania. Ładunki klejowe na bazie poliuretanu nie ulegają samoczynnemu utwardzaniu. Badania potwierdzają, że nawet do pół roku pozostają miękkie, co znacząco przedłuża żywotność tzw. kotew, tym samym ułatwia proces przechowywania. Odpowiednio dopracowany walcowaty kształt, wielkość i forma pozwala na stosunkowo łatwe i bezpieczne umieszczenie takich ładunków w praktycznie każdym otworze czy szczelinie. Masa klejowa wtłoczona jest do opakowania wykonanego z folii poliamidowej, natomiast wewnątrz masy, wzdłuż osi ładunku, znajduje się szczelnie zamknięta szklana ampułka z substancją aktywującą proces utwardzania ładunku klejowego.

Klej poliuretanowy w postaci ładunku można umieszczać w otworze zarówno w sposób ręczny jak i pneumatyczny. Przykładowo wprowadzany ruchem posuwisto-obrotowym element stalowy, drewniany i linowy niszczy foliowe opakowanie ładunku klejowego, jednocześnie tłucze umieszczoną we wnętrzu ładunku szklaną ampułkę umożliwiając tym samym wymieszanie się ze sobą składników. W wyniku zaistniałej reakcji powstaje spoiwo, które w sposób trwały łączy dwie powierzchnie oraz ewentualne spękania w budynkach oraz zaawansowanych technologicznie konstrukcjach.

Nowej generacji kleje poliuretanowe produkowane są w dwóch podstawowych rodzajach, głównie jako:

  • Ładunek wolnowiążący
  • Ładunek szybkowiążący

Oba produkty mają dość zbliżone parametry wytrzymałościowe jednak różnią się od siebie tzw. czasem żelowania (wiązania).

Obecnie produkowane są laski kleju o długości w zakresie od 200 mm do 650 mm, natomiast średnice mieszczą się w przedziale od 20 do 38 mm. Co ważne, dobór odpowiedniego rodzaju ładunku klejowego uzależniony jest od aplikacji i charakteru materiału. Mniej znaczący jest rodzaj materiału, w którym stosowany ma być klej, gdyż jest on równie wydajny, a przyczepność równie skuteczna niezależnie czy mamy do czynienia z budynkiem (powierzchnią) z cegły, betonu czy płyty karton-gips.

Kluczowy w naszym odczuciu jest fakt, że produkcja najwyższej jakości poliuretanowych ładunków klejowych opiera się na całkiem nowej, innowacyjnej technologii, która jest efektem pracy naszych specjalistów z szeroką wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w poliuretanach. Również maszyna i cała linia produkcyjna, znajdująca się w Zakładzie Poliuretanów w Mysłowicach, została zaprojektowana od podstaw. Natomiast proces wdrażania nowej technologii do produkcji  trwał od 2012 roku. Wiązał się z szeregiem wyzwań, głównie związanych z wymagającymi przepisami i trudnymi testami. Stąd nasza gwarancja najwyższej jakości.

Oferowane przez spółkę PCC PRODEX poliuretanowe ładunki klejowe, stosowane są obecnie przede wszystkim w górnictwie, które potwierdza niezawodność naszego innowacyjnego rozwiązania. Poliuretanowe ładunki klejowe, wolno- i szybkowiążące posiadają niezbędne atesty higieniczne oraz certyfikaty zgodności potwierdzone przez Główny Instytut Górnictwa, a także INOVA Centrum Innowacji Technicznych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą szeroką ofertą produktową klejów na portalu produktowym Grupy PCC: https://www.products.pcc.eu/pl/

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.