Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnącym poziomem hałasu, więź pomiędzy architekturą i akustyką coraz bardziej się zacieśnia. Komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy od dobrostanu akustycznego. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Widzimy się 30 listopada 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.
Komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy od dobrostanu akustycznego. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Poznamy zarówno teoretyczne podstawy akustyki, jak i praktyczne rozwiązania służące do realizacji budynków, wnętrz i przestrzeni, które dbają o uszy odbiorców.
Z badań przeprowadzanych na całym świecie wynika, że smog akustyczny to jeden z najczęstszych problemów dotyczących zarówno przestrzeni komercyjnych, jak i mieszkalnych.
Budynki generują dwutlenek węgla na każdym etapie swojego cyklu życia – od procesu produkcji materiałów budowlanych, w trakcie budowy, podczas eksploatacji aż po okres utylizacji. Zrównoważone budownictwo wymaga zastosowania energooszczędnych rozwiązań o jak najmniejszym śladzie środowiskowym. Jakie systemy do ciepłego montażu okien i drzwi wybrać, żeby spełnić te wymagania?
Ukształtowanie budynku szkoły, jego otoczenia i pomieszczeń, decyduje nie tylko o jego funkcjonalności, ale także o tym, czy będzie ułatwiał, czy też może utrudniał proces nauczania. Zarówno na funkcjonalność pomieszczeń szkolnych, jak i na samopoczucie ich użytkowników ogromny wręcz wpływ ma akustyka wnętrz. Mniejszy hałas to lepsza atmosfera pracy, zredukowany stres i … lepsze stopnie. Badania przeprowadzone w warszawskiej szkole podstawowej nr 340, są tego najlepszym dowodem.
Odpowiednio dobrana osłona okienna wpływa na wiele istotnych aspektów – od kontroli nad światłem, prywatnością oraz efektywnością energetyczną, po temperaturę w pomieszczeniu oraz odczuwane samopoczucie. Może być również stylowym uzupełnieniem aranżacji budynku, podkreślającym jego indywidualne cechy. Jakie więc kryteria należy wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnej rolety okiennej? Jakie rozwiązania są aktualnie dostępne na rynku? Na te pytania odpowiada ekspert firmy AWILUX – Rafał Buczek.
MasterWin Plus to najnowszy system okien aluminiowych od AWILUX przewidziany dla budynków niskoenergetycznych. Stworzony w trosce o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, wyróżnia się nowoczesnym i precyzyjnym wykonaniem oraz imponującą izolacyjnością termiczną.
Jak pokazują rynkowe dane, najczęściej deklarowaną bezpośrednią przyczyną wymiany okien stanowiły ich niesatysfakcjonujące parametry techniczne, na które wskazywało 66% respondentów. Przy tym aż 44% Polaków podjęło taką decyzję ze względu na kwestie estetyczne.
Nowoczesne rozwiązania okienno-drzwiowe zakładają między innymi pełną automatyzację drzwi wejściowych, drzwi tarasowych i okien, a także możliwość zdalnego sterowania nimi na odległość. Takie inteligentne systemy budzą duże zainteresowanie klientów – nie tylko tych, dla których idea smart home od dawna jest bliska, ale także osób, które o zautomatyzowanych drzwiach i oknach chciałyby pomyśleć w niedalekiej przyszłości, jednak nadal wyrażają wobec nich pewne obawy… O co pytają najczęściej klienci? Oto kilka typowych i nietypowych pytań, na które odpowiada ekspert G-U Polska.
Szczelność okien ma znaczenie – zwłaszcza zimą. Decydując się na wymianę stolarki z zastosowaniem płynnych membran Soudatight z Soudal Window System, nie tylko zadbamy o prawidłowego uszczelnienie złącza okiennego, ale także szybko i sprawnie przeprowadzimy niezbędne prace.
Ciepły montaż okien jest już standardem w energooszczędnym budownictwie. Firma Soudal idzie o krok dalej, proponując SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation) – system do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacji, certyfikowany przez prestiżowy Passive House Institute.
„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dający możliwość́ uzyskania dotacji na termomodernizację domu jednorodzinnego. Dofinansowanie w wysokości nawet 135 tys. zł można otrzymać nie tylko na ocieplenie budynku czy wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, ale także na nowe okna i drzwi. O tym jak przystąpić do programu i dlaczego warto postawić na wysokiej jakości ślusarkę aluminiową, opowiadają eksperci firmy Aluprof.
Dla tych, którzy spędzają większość dnia w szkole, akustyka ma ogromne znaczenie. Badania wykazują, że cichsze i mniej pogłosowe sale lekcyjne poprawiają wyniki w nauce, zmniejszają stres nauczycieli i poprawiają zachowanie uczniów. Czy w związku z tym warto myśleć o modernizacji akustycznej szkół w Polsce? Zdecydowanie, co pokazuje przykład szkoły podstawowej 340 w Warszawie, która jest pierwszym budynkiem szkolnym w Polsce, spełniającym wymagania najnowszej normy akustycznej.
Okna w nietypowym kształcie i niestandardowych wymiarach z pewnością zachwyca i zwraca uwagę przechodniów, jednak dla właściciela budynku może być prawdziwym wyzwaniem. Efekt, jaki możemy osiągnąć - montując takie dekoracyjne okna - nie zniechęca jednak inwestorów, którzy coraz częściej decydują się na coraz to bardziej wymyślne formy, stawiając w pierwszej kolejności na wygląd, w dalszej zaś na funkcjonalność. Problemów bowiem możemy się spodziewać już na etapie montażu, również kłopotliwe może się okazać ich użytkowanie i wybór osłon okiennych.
Akustyka budowlana to dosyć mało popularna dziedzina nauki, która jednak jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wiele osób zwraca uwagę na hałas dopiero wtedy, kiedy decybele wzrastają do bardzo irytujących wysokości. Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na nasz komfort ma odpowiednia akustyka pomieszczeń. Czas poruszyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości.