Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunkowanie rozwoju cywilizacji i kultury w taki sposób, ażeby szanowały środowisko naturalne oraz eliminowały nierówności społeczne i ekonomiczne. Jednym ze wskaźników, który ma służyć do pomiaru zgodności danej aktywności z ideą dewzrostu jest wskaźnik śladu węglowego. W czasie naszej drugiej konferencji pt. "Architektura o niskim śladzie węglowym" skupimy się na analizie zjawiska dewzrostu w kontekście architektury oraz prześledzeniu dostępnych narzędzi i metod służących praktycznej implementacji tej idei w świecie budynków, wnętrz i krajobrazu.
Inspiracją do stworzenia projektu MONZA CASA dla Marcina Tomaszewskiego z REFORM ARCHITEKT był zjawiskowy model Ferrari - Monza.
Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie miasta i ich mieszkańcy stają przed rosnącą skalą wyzwań, takich jak zanieczyszczenie powietrza, występowanie miejskiej wyspy ciepła, nadmiar lub niedobór wody czy utrata naturalnych siedlisk.
„W idealnym świecie chcielibyśmy projektować i budować budynki, które w żaden sposób nie będą negatywnie oddziaływały na środowisko” – arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, członek zarządu i partner w APA Wojciechowski Architekci, prezes SARP, ekspert w dziedzinie zielonej architektury, a przede wszystkim kobieta sukcesu opowiada o swojej pasji bycia architektem. Zdradza też, dlaczego warto startować w konkurach, takich jak Saint-Gobain Glass Design Award.
W dynamicznie rozwijającym się świecie współczesnej architektury, innowacyjność jest motorem napędzającym postęp. Bez wątpienia jednym z tego typu nowatorskich rozwiązań jest Moreview - system wielkogabarytowych drzwi przesuwnych od Yawal. Wzbudził on nie tylko zasłużone zainteresowanie, ale i podziw podczas specjalnie zorganizowanego wydarzenia - "Moreview Dni Otwarte dla Architektów".
Dach to najwyższa część budynku, której zadaniem jest przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi. W dzisiejszej architekturze jest on jednak także ważnym elementem wyrazu architektonicznego budynku.
Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnącym poziomem hałasu, więź pomiędzy architekturą i akustyką coraz bardziej się zacieśnia. Komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy od dobrostanu akustycznego. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Widzimy się 30 listopada 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.
Firma Naumal oraz Yawal SA serdecznie zapraszają na wyjątkowe wydarzenie „Moreview dni otwarte dla Architektów". Ten niezwykły event organizowany przez firmę Naumal przy współpracy z Yawal S.A. odbędzie się w centralnej Polsce, w jednej z najnowszych inwestycji zrealizowanych przez firmę Naumal.
Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest zawita tym razem do Gdańska. Program pokazów i dyskusji dotyczyć będzie m.in. wyzwań środowiskowych, które są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo.
Zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia naszego dorocznego plebiscytu architektonicznego – Galę Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Odbędzie się ona 6 czerwca 2023 roku o godz. 17:00 w nowym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Tego dnia zostaną wręczone nagrody w głosowaniu internatów, poznamy wyniki głosowania jury oraz zwycięzcę Grand Prix, a także swoją premierę będzie miała książka pt. "Teorie i manifesty polskich architektów".
W nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, 6 czerwca 2023 roku odbyła się gala wręczenia nagród 15 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz szósty. Goście gali mogli nie tylko odbyć multimedialną podróż po najciekawszych realizacjach ubiegłego roku, ale także wysłuchać ciekawych wykładów. Swoją premierę miała także książka pt. "Teorie i manifesty polskich architektów".
Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2022 roku zrealizowanych w Polsce. To jedyny plebiscyt, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrza i krajobraz. Tradycyjnie już laureaci wybrani zostaną dwutorowo. Głosuje publiczność i profesjonalne jury. Głosowanie internautów potrwa do 4 kwietnia 2023 r.
Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytkowników oraz na bilans energetyczny budynku. Jego zbalansowana obecność w projekcie jest jednym z dowodów mistrzostwa architekta. Z kolei jego nadmiar może zasadniczo zakłócić komfort wykorzystania obiektu.
Jesteśmy dumni, że możemy podzielić się wynikami naszej inspirującej współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach. Wspólnie z tą prestiżową uczelnią, postanowiliśmy dać studentom architektury niepowtarzalną okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w projektowaniu na systemach Yawal, organizując konkurs pod tytułem: "Nowatorskie zastosowania systemów przegród aluminiowo-szklanych w projektach architektonicznych obiektów wielofunkcyjnych".
Współczesny powrót do technologii drewnianych w architekturze stawia przed projektantami wiele wyzwań związanych z nadążaniem za tempem zmian w tej dziedzinie. Przystosowanie formy do nowych konstrukcji, łączenie z innymi materiałami, sprostanie przepisom w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zabezpieczenie przed starzeniem, certyfikacja drewna - to tylko z niektórych wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć implementując budownictwo ekologiczne oparte na drewnie.