Artykuł Dodaj artykuł

Ekspert radzi: jak często dokonywać przeglądu drzwi przeciwpożarowych?

Zabezpieczenia przeciwpożarowe są już w wielu obiektach standardem. Jednak aby dobrze spełniały swoje funkcje, należy utrzymywać je w dobrym stanie technicznym.

 

Zabezpieczenia przeciwpożarowe są już w wielu obiektach standardem. Jednak aby dobrze spełniały swoje funkcje, należy utrzymywać je w dobrym stanie technicznym. Dlaczego warto dbać o regularność przeglądów? Jak często je wykonywać? Ekspert w dziedzinie systemów zabezpieczeń, Łukasz Wiąckiewicz – Service Manager ASSA ABLOY opowiada o tajnikach dbania o drzwi przeciwpożarowe.

Drzwi przeciwpożarowe stosuje się zazwyczaj w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych – hotelach, biurowcach, szkołach, szpitalach, sklepach wielkopowierzchniowych. Potrzeba poczucia bezpieczeństwa i zapewnienia go odbiorcom jest na tyle duża, że zarządcy tych nieruchomości przykładają coraz większą uwagę do jakości produktów, które stosują. Nie każdy jednak wie, jak o nie dbać, by posłużyły przez długie lata.

drzwi przeciwpożarowe

 

– Dobre drzwi przeciwpożarowe muszą być wytrzymałe, stabilne, mieć konkretną odpowiednią odporność ogniową, a także automatyczne samoczynne zamykanie lub domykanie. Co istotne, muszą one działać poprawnie niezależnie od temperatury – tłumaczy Łukasz Wiąckiewicz z ASSA ABLOY. – Tylko wtedy, gdy dokonujemy serwisu regularnie, możemy mieć pełną gwarancję, że w razie potrzeby spełnią swoje zadanie. Jeżeli dodatkowo możemy zamówić serwis drzwi online i podpisać umowę serwisową, nie martwiąc się, że zapomnimy o regularności – jest to tylko dodatkowe udogodnienie, które zwiększa doświadczenie związane z jakością produktu.

Jak często dokonywać przeglądu? Jak zaleca ekspert, minimum raz w roku. Na najczęściej eksploatowanych oddzieleniach zaleca się dwa razy w roku. Należy przy tym pamiętać, że drzwi ewakuacyjne są równie ważne, co p.poż. Kontrola powinna być wykonana zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową, informacjami zawartymi w Polskich Normach oraz instrukcją producenta. Zarządcy nieruchomości coraz częściej stają pod lupą swoich klientów, dlatego nie mogą pozwolić sobie na żadne zaniedbania oraz narażenie ich na niebezpieczeństwo.

– Regularność to jednak przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo użytkowników budynku. Dziś takie przeglądy nie są już skomplikowane. W ASSA ABLOY wprowadziliśmy zamawianie serwisu drzwi przez internet. Wszystko załatwia się na jednej stronie, a potem wystarczy poczekać na kontakt i umówiony przyjazd specjalisty – podsumowuje Łukasz Wiąckiewicz. Jak dodaje: – Warto o tym pamiętać, bo ich poprawne działanie ma zabezpieczać przed ogniem i dymem, a docelowo – chronić życie i zdrowie przebywających w budynku osób.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.