Redukcja emisji CO2 to dziś jeden z najwyższych priorytetów w sektorze energetycznym i przemysłowym. Wynika to nie tylko z uwarunkowań prawnych i norm narzucanych przez UE, ale też z niepisanego kodeksu etyki uwzględniającego odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Mimo starań i podejmowanych działań, roczny nie wykorzystany potencjał oszczędnościowy energii w Europie odpowiada zużyciu energii przez 10 milionów gospodarstw domowych lub 20 milionów samochodów! Jak go wykorzystać? Odpowiedź kryje się w izolacji rurociągów i zbiorników w zakładach przetwórczych i produkcyjnych.
Owens Corning Paroc uruchomił na swojej stronie specjalny kalkulator, który pozwała łatwo i szybko obliczyć wskaźnik GWP izolacji budowlanych PAROC dla konkretnego produktu i grubości.
Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadził nowe urządzenie CO2 Service Checker zaprojektowane dla swoich komercyjnych agregatów transkrytycznych serii CR do zastosowań w łańcuchu chłodniczym.
W ocenie ekspertów, w Polsce, co najmniej 160 tys. domów wielorodzinnych i ok. 4 mln jednorodzinnych wymaga termomodernizacji. W realizacji celu pomóc miała Długoterminowa Strategia Renowacji, która jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Tymczasem Polska cały czas nie przyjęła dokumentu. Branża budowlana liczy, że wkrótce się to zmieni.
Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 13 grudnia br., o godz. 10:00. Zachęcamy do rejestracji pod linkiem.
Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu do klimatu miasta to retencjonowanie wody opadowej, redukcja zanieczyszczeń powietrza i osłabienie negatywnych efektów zjawiska miejskiej wyspy ciepła.
Panasonic Heating & Cooling przedstawia nowy, innowacyjny kalkulator online, CO2 Refrigeration Designer zawierający pełną gamę produktów chłodniczych CO2 Panasonic.
Firma Tanpopo Japanese Food, japoński producent sushi z siedzibą w Wielkiej Brytanii, wyposażyła niedawno swój magazyn w Feltham w zachodnim Londynie w agregaty skraplające z linii Panasonic CO2 Cold Chain. Urządzenia zostały zainstalowane przez firmę Versan Ltd. z Chertsey w hrabstwie Surrey, która specjalizuje się w instalacjach technologii chłodniczych.
Z najnowszego badania „The architecture of the future” przeprowadzonego przez PlanRadar wynika, że we wszystkich przebadanych przez firmę krajach, w tym także w Polsce, zrównoważony rozwój oraz redukcja emisji dwutlenku węgla będą priorytetem dla branży budowlanej w najbliższej przyszłości.
Park magazynowy 7R City Park Gdańsk South II w Lublewie Gdańskim to modelowy przykład wizji, która za sprawą współpracy świadomych podmiotów na każdym etapie inwestycji, tworzy nowy standard w zakresie zrównoważonego budownictwa magazynowego w Polsce. Kluczowym warunkiem do ograniczenia strat energii i śladu węglowego obiektów było odpowiednie ocieplenie przestrzeni dachowej o łącznej powierzchni ok. 25 tys. mkw.
Podczas 31. Konwentu Stolarki VIP na Zamku w Gniewie wyłoniono liderów branży stolarki. Aluprof zdobył nagrody za trzy produkty: MB-Skyline Type R, MB-79N, MB-Harmony Office oraz za rozwiązanie Redukcja Ugięć Rygli.
Panasonic we współpracy z firmą EnMS Polska wystartowali z akcją "Bezzwrotne dofinansowanie z Panasonic". Jet to niezwykła okazja dla wszystkich inwestorów, zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, którzy planują modernizację swoich instalacji grzewczych poprzez wymianę starego źródła ciepła na efektywną pompę ciepła.
Według przyjętego niedawno pakietu „Fit for 55” do 2030 r. Unia Europejska ma zredukować emisję o 55%. Dokładnie taki sam cel przyjęło Lafarge w Polsce w zaprezentowanej w maju br. strategii zrównoważonego rozwoju. Do realizacji zarówno celów firmy, jak i proponowanych założeń pakietu niezbędne jest wprowadzenie sprawiedliwego mechanizmu uwzględniania kosztów emisji CO2. Przyczyni się to do stworzenia przewidywalnego otoczenia biznesowego dla unijnego przemysłu, co z kolei zachęci do długoterminowych inwestycji w dekarbonizację, takich jak ta w Cementowni Małogoszcz.
Komfort życia zależy od miejsca, w którym egzystujemy, na to zaś w dużej mierze wpływa jakość powietrza, jakim oddychamy. Niestety, zimą w Polsce jego stan jest bardzo zły. Odpowiedzialny jest za to sposób ogrzewania domów i mieszkań oparty na spalaniu paliw stałych (węgla i drewna), powodujący dużą emisję pyłów zawieszonych i CO2. Problemem jest również słaba wentylacja, która sprawia, że w naszych domach i szkołach jest duszno, a próby ich wywietrzenia kończą się wpuszczeniem do nich zanieczyszczonego powietrza i utratą energii. Sytuację chce poprawić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki przedsięwzięciu „Wentylacja dla szkół i domów”, które realizowane jest ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Statystyczny Polak zużywa ok. 100-120 litrów wody dziennie, a zasoby wodne w Polsce są na niskim poziomie – niższym niż średnia w Europie.